Do Kleinova paláce jsme dali stovky milionů, brání se výpovědi nájemce

  13:03aktualizováno  13:03
V Brně se schyluje ke sporu o novorenesanční Kleinův palác na náměstí Svobody. Město ho pronajalo v roce 1994 na 90 let. Teď mu vadí, že z něj nemá ani korunu a chce smlouvu vypovědět.

Kleinův palác v Brně na náměstí Svobody. | foto: VitVit

Ve smlouvě s bankou Crédit Lyonnais Bank, která si dům v roce 1994 pronajala, byla podmínka, že nájemce budovu kompletně zrekonstruuje a na oplátku nebude 40 let městu platit nájem. Současnému vedení Brna ale nevadí jen to, že nemá z domu žádné peníze, zpochybňuje také, že se vůbec smlouva naplnila.

Realitní společnost CL Equipment and Real Estate Leasing, která nájemní smlouvu od banky převzala, tvrdí, že podmínky plní a není důvod nic vypovídat.

„Je zvláštní, že 24 let to nikomu nevadilo a najednou s tím město vystoupilo. Zatím se na nás ale s žádným návrhem neobrátilo. Netušíme, o čem bychom měli jednat a jaké jsou motivy města,“ poznamenal zástupce firmy Libor Baroň z realitní společnosti CL Equipment and Real Estate Leasing.

Podle něj byl právě díky dlouhodobému nájmu dům zachráněn. „Crédit Lyonnais Bank vyhrála v řádném výběrovém řízení a dům zrekonstruovala v termínu. Byl ve velmi špatném stavu, zatékalo do něj a hrozila mu demolice a město na opravu nemělo,“ popsal Baroň.

Doplnil, že dům byl opraven velmi kvalitně a pod dohledem památkářů. „Dokonce o tom vydali brožurku. Dodnes platí za jednu z nejlépe zrekonstruovaných historických budov ve městě,“ podotkl.

Město je připravené jít k soudu

Podle brněnského primátora Petra Vokřála (ANO) si ale peníze vložené do rekonstrukce firma dávno „odbydlela“.

„Když vezmeme, že nájem byl určený na 15 milionů korun, musela by rekonstrukce stát 600 milionů. To neproběhlo a my nyní chceme, aby smlouva byla ukončena,“ uvedl již dříve Vokřál. Město bude chtít doložit, kolik opravy stály.

Podle Baroně ale částka ve smlouvě nebyla nijak specifikovaná. „Do opravy jsme dali několik stovek milionů korun, což byly v tehdejší době obrovské peníze. Smlouva byla uzavřena na 90 let, aby měla banka nějakou jistotu. Zároveň bylo její součástí i to, že pokud by město chtělo palác prodat, bude mít banka předkupní právo,“ poznamenal Baroň.

Město ale palác prodat nechce a je ochotné spor hnát až k soudu. Stejně tak se ale chce bránit i nájemce. Smlouva vyplula na světlo poté, co si město nechalo vypracovat znalecké posudky na domy, které by směnou mohlo nabídnout podnikateli Liboru Procházkovi za to, že odejde z městských pozemků za Lužánkami, na nichž má stavby.

Další pronajímaná budova, která se v této souvislosti dostala do centra pozornosti, je letohrádek s restaurací Hlídka 2 pod Špilberkem. Město ho v roce 2000 pronajalo společnosti Unispo na 38 let. V tomto případě magistrátu utíkají „jen“ desítky tisíc korun ročně. Přesto chce smlouvu vypovědět a domluvit se na novém nájemném.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Zapomenutý atentát. V Brně na konci války zastřelili esesáckého účetního

August Gölzer byl jedním z velitelů a účetním XXXIX. úseku SS v Brně. Zemřel na...

Byl to večer jako každý jiný. V ulicích Brna jezdila auta a tramvaje, lidé spěchali domů. Do historie se 7. únor 1945...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Osobní vlak poblíž Brna srazil nezletilou dívku, na místě zemřela

Ilustrační foto

Střet s osobním vlakem u Tetčic nedaleko Brna nepřežila nezletilá dívka. Příčiny neštěstí na místě vyšetřují policisté,...

Další z rubriky

Rozměry Země pomohl zpřesnit brněnský jezuita, narodil se před 300 lety

Josef Xaver Liesganig jako první v zemích rakouské monarchie v roce 1759 použil...

Nad brněnskými Soběšicemi stojí vedle montované rozhledny na kopci Ostrá horka nenápadný žulový kvádr. Připomíná...

Na vesnicích vybudují společné zahrady. Poslouží k výuce i setkávání

Ilustrační snímek

Na jižní Moravě vzniknou sdílené zahrady. Poslouží dětem k výuce i k příjemnému posezení. Takovou cestou jdou zatím tři...

Vstupenky pověsili ve foyeru divadla, rozebraly si je děti z chudých rodin

„Padělání vstupenky je trestné. Budou-li předloženy při kontrole dvě vstupenky...

Více než devadesát vstupenek už zavěsili návštěvníci brněnského divadla Polárka ve foyeru. Udělali tak radost dětem z...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz