Kinu Art je devadesát, už se jmenovalo Jugendkino i Kino

  18:02aktualizováno  18:02
Jubilující Kino Art, které ve čtvrtek oslavilo devadesátku, pořádalo o den později party. A přestože už není žádný mladíček, pozvalo si DJ Liquida a všem zadarmo nalévalo. Jak to ale před skoro stoletím začalo?

Brněnské kino Art slaví devadesáté narozeniny. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Bratři Lumiérové poprvé promítali 28. prosince 1895 v pařížské kavárně Grand Café na ulici Kapucínů. Už půl roku nato se filmový zázrak dostal do Brna (o dva měsíce dřív, než se poprvé promítalo v Praze) do hotelu Grand, kde tenkrát v srpnu 1896 kinematograf Albert Schiller pro velký zájem promítal každý den po dobu čtrnácti dnů, než se Brňané kina nabažili.

Promítalo se od deseti dopoledne do osmi do večera každou půlhodinu a zájemci o zhlédnutí pohyblivých obrázků museli zaplatit padesát krejcarů.

Tak přišla éra kočovných kinematografů. A v roce 1907 byl na náměstí Svobody dokončen první stálý brněnský biograf nazvaný The Empire Bio Co, krátce po něm také stálé divadelní kino na Dornychu, a pak už kina rostla jako houby po dešti.

Některá postupně zase zanikla, nejstarším do současnosti dochovaným kinem je Lucerna. A přesně před devadesáti lety spustilo promítání i dramaturgicky výlučné kino Art na Cihlářské.

Hádali se o název

První představení se konalo ve čtvrtek 24. března roku 1919 a do kina jménem Jugendkino - Kino pro mládež si tenkrát mohlo přijít sednout 240 diváků. Kino ovšem ze začátku promítalo v nezkolaudovaném prostoru, načerno a bez licence, ta mu byla oficiálně udělena až v roce 1922.

Problémy s ní mělo v historii ještě několikrát, až teprve roku 1939 byla Artu udělena licence na promítání všech typů filmů. A aby to bylo ještě složitější, názvy kina se měnily a provozovatelé se na nich nemohli shodnout tak dlouho, až ve třicátých letech nad vstupem zůstal jen výstižný název Kino.

Brněnské kino Art slaví devadesáté narozeniny.

Ze začátku dvacátých let Art promítal jen pro německy mluvící školní omladinu, pak se začal profilovat jako kino pro náročného diváka - ostatně od roku 1948 nesl biograf právě takový název - tedy Kino náročného diváka, Artem je až od roku 1969.

Ovšem ne na dlouho - o pět let později se v kině propadla podlaha a bylo znovu otevřeno až po náročné rekonstrukci v roce 1991.

Od 30. let i Chaplin

První promítané filmy v Artu nám dnes přijdou úsměvné - kromě přírodopisných záběrů k nim patřilo tavení oceli v Poldině huti, válečný film Upoutaný balón a komický Hudební klaun. Úplně prvním promítaným filmem byl snímek Napříč Súdánem, lístek na něj stál dvě či tři koruny, a protože v kině byla i místa k stání, vyčíslili pořadatelé lístek "na stojáka" na korunu a padesát haléřů.

Když v Artu zahájila v roce 1936 produkci nová dramaturgie pod názvem Studio (a vzniklo tak vlastně klubové kino), přišly do tehdejší „distribuce“ skutečné filmové hity - Chaplinovy grotesky Charlie Chaplin malířem z roku 1914 a o rok starší film Charlie Chaplin tulákema také Anna Karenina s Gretou Garbo v hlavní roli.

Rok 1973 Art končil Bergmanovým Mlčením a do své nové éry v roce 1991 vstupoval se snímkem Zalmana Kinga Smyslná orchidej.

Když koncem devadesátých let začala po celém světě houfně zanikat jednosálová kina a nahradily je multiplexy, Art obstál. Dnes je ozdobou klubových kin napříč republikou. Studio 19, které v Artu vydává měsíční bulletin, za něj získalo ocenění na loňském festivalu v Benátkách, na stěnách kavárny Artistů se konají uznávané výstavy a denně tu promítají dva filmy. A od Vánoc jsou tu i zbrusu nové sedačky.

Autor:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Na dolním brněnském nádraží přibude malé parkoviště i dodávky s jídlem

Většina cestujících vlakem od neděle vystupuje a nastupuje na dolním nádraží v...

Cestující, kteří musí kvůli výluce hlavního brněnského nádraží docházet za vlakovými spoji na vytížené dolní nádraží,...

Vysušené střední Moravě průměrný déšť stačit nebude, varuje předpověď

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Zima se blíží ke konci a začíná bilancování, jak srážkami pomohla krajině loni sužované extrémním teplem a suchem. A...

Podnikatel Rusňák prodal část investiční skupiny DRFG, chce ji posílit

David Rusňák, zakladatel finanční skupiny DRFG.

Zakladatel investiční skupiny DRFG David Rusňák už není jejím jediným akcionářem. Pětatřicetiprocentní podíl získala...

Najdete na iDNES.cz