Místo v kempu si turisté kupují i dva roky předem, jinak zbývá jen stan

  6:45aktualizováno  6:45
Do kempu naslepo? Letos maximálně se stanem v podpaží. Lůžka v chatkách nebo bungalovech jsou v jihomoravských kempech na prázdniny už obsazená. Podle statistiků právě v těchto typech ubytovacích zařízení nejvíc roste počet míst k přenocování.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: OASEMetro.cz

„Úplně plno,“ vydechne Michaela Kolínková z Turistického informačního centra Pasohlávky, když se jí někdo zeptá na volná lůžka ve zdejším autokempu Merkur.

Na pět stovek míst v bungalovech, chatkách, buňkách a apartmánech je na prázdniny rezervovaných dlouho dopředu. „Většinou si místa lidé zamlouvají rok, ale i dva předem,“ potvrzuje Kolínková obrovský zájem o kempování na jihu Moravy.

Když se někdo pro dovolenou v Pasohlávkách rozhodne třeba v květnu, na prázdniny už podle ní nemá šanci pevné lůžko sehnat. Plné jsou i takzvané boxy – místa ohraničená živým plotem, kde nejčastěji parkují karavany nebo obytné vozy. Zůstává už jen možnost postavit si stan na volné ploše.

Podobně jako v Merkuru jsou na tom i na druhé straně novomlýnských nádrží – v kempu Mars v Šakvicích, kde mají na léto vyprodáno přes 90 procent míst. A obrovský zájem turistů hlásí i ubytovací zařízení okolo Vranovské přehrady.

Oblíbený kemp Vranovská pláž má pár posledních míst volných na první dny prázdnin, pak už je v podstatě až do září úplně plno. Stejně tak v kempu Bítov.

„Poslední roky je kempování na vzestupu. Už rok dopředu si objednávají místa stálí hosté, kteří k nám jezdí každý rok. Je potřeba na rezervaci myslet včas, pak už lůžka nejsou,“ říká Jaroslava Jelínková z bítovského kempu s tím, že nejvíc rezervací přichází už přes zimu.

Kempy tak podle všeho čeká skvělá sezona. Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy jejich obliba opět znatelně roste. „Pomáhá tomu období ekonomické prosperity, ale také fakt, že kempy zkvalitňují své služby,“ podotýká.

Předchozí vlna zájmu o kempy podle něj kulminovala v roce 2004, pak následovala léta slabší návštěvnosti a nyní se kempům znovu vracejí zlaté časy. „Zájem o ubytování v nich je letos na řadě míst České republiky doslova enormní. Získat v žádaném letním termínu místo v chatce, apartmánu či bungalovu je nyní až nesplnitelný úkol,“ míní Kovanda.

A jeho slova potvrzují i čísla. Od roku 2012, tedy za dobu, co statistici sledují počty ubytovacích kapacit v Jihomoravském kraji, nejvíce vzrostl počet míst právě v kempech.

A paradoxně na druhé straně spektra ubytovacích zařízení obdobný nárůst zažívají čtyřhvězdičkové hotely. Neznamená to však, že by se cenové nůžky rozevíraly. Kempy většinou nabízejí také ubytování odpovídající hotelovému standardu.

Nejvíc stanů? U rybníka Olšovec

Všechny kategorie ubytování dohromady k letošnímu roku v kraji nabízí přes 45 tisíc lůžek. Zatímco Brnu dominují hotely, Břeclavsku zase penziony. Tolik oblíbené kempy jsou nejhustěji rozesety právě v okolí Vranovské přehrady na Znojemsku a vodní nádrže Nové Mlýny na Břeclavsku.

Co do počtu stanových míst a stání pro karavany však vede Blanensko – především okolí rybníků Olšovec nebo Suchý. To také dělá z jižní Moravy pravou stanovou velmoc. „V kraji je celkem 5 615 míst pro stany a karavany, což je po Jihočeském a Středočeském kraji vůbec nejvíce,“ vypočítává Iveta Konečná z Krajské správy Českého statistického úřadu v Brně.

Hlavně mezi tuzemskými hosty zájem o kempování v kraji nadále stoupá, přijíždějí však také klienti z ciziny. „Češi mezi hosty převažují, ale máme tady i Nizozemce, Američany nebo Japonce. Dá se tu potkat hodně různých kultur,“ poznamenává Kolínková z pasohláveckého Merkuru. U Vranovské přehrady se čeština mísí hlavně s němčinou a holandštinou – Nizozemci s jejich tradičními karavany jsou tu pravidelnými hosty.

Který z jihomoravských kempů zájem zahraničních turistů přitáhne letos, se uvidí až po sezoně. Pokud by se počítal jen počet přenocování, a to bez ohledu na druh ubytování, bylo pro ně loni nejatraktivnější Brno a okolí.

„Z jihomoravských turistických oblastí je to jediná oblast, kde je poměr domácích a zahraničních hostů téměř vyrovnaný. V ostatních oblastech převažuje v ubytovacích zařízeních domácí klientela, v Moravském krasu dokonce dosahuje až 85 procent,“ upozorňuje Konečná.

Nejčtenější

Rakušané otevřeli poslední část dálnice do Vídně, na D52 se ještě nekoplo

Na příjezdových cestách k obchvatu Drasenhofenu jsou okružní křižovatky.

Obchvat Drasenhofenu, který se řidičům otevřel minulý víkend, vyřešil poslední dopravní špunt na rakouské straně při...

Rodiče se zlobí, že jejich děti učí exsenátorka opilá. Ředitel to odmítl

Marta Bayerová, KSČM

Po nedobrovolném ukončení politické kariéry se celoživotní komunistka Marta Bayerová vrátila ke kantořině. Na její...

Letoun Smartwings se kvůli problému s podvozkem musel vrátit do Brna

Trajektorie letu Boeingu 737-8HX mířícího na řecký ostrov Zakynthos, který se...

Boeing společnosti Smartwings, který měl namířeno z Brna na řecký ostrov Zakynthos, se v úterý ráno krátce po vzletu...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Na městském okruhu v Brně praskl vodovod, při opravě se roztrhl znovu

V brněnské ulici Gajdošova v úterý ráno praskl vodovod, kvůli čemuž byly...

V Brně na velkém městském okruhu v Gajdošově ulici praskl ráno vodovod. Dva jízdní pruhy ze čtyř jsou neprůjezdné, na...

Další z rubriky

Vodovod v Brně je opravený, na městském okruhu se už jezdí bez omezení

V brněnské ulici Gajdošova v úterý ráno praskl vodovod, kvůli čemuž byly...

Od úterního rána museli řidiči kvůli prasklému vodovodu jezdit na okruhu v brněnských Židenicích místo čtyř pruhů jen...

Stand-up comedy jako Brno. V Jaltě otevírají kabaret ve stylu 30. let

Kabaret, který pojme až 260 diváků, se nachází v suterénu opravené Jalty v...

Pestře laděný suterén opravené Jalty nabízí kabaretní scénu ve francouzském hávu. S hudbou 30. let i vzdušnou...

Vinařství v Africe, lesnictví v Mongolsku. Brněnští studenti míří do světa

Studenti brněnské Mendelovy univerzity v minulosti vyrazili třeba na Filipíny,...

Značí turistické trasy na Filipínách, v Jordánsku zase s tamními odborníky spolupracují na rozvoji cestovního ruchu....

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz