Středa 2. prosince 2020, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 2. prosince 2020 Blanka

„Když Rath zveřejnil kontakt na soudkyni, rodiče mi to vyčetli,“ přiznal Hašek

  11:56
V Drásově, vesnici nedaleko za Brnem, vyrůstal hejtman Michal Hašek. I přesto, že chtěl být kombajnérem, byl už ve čtyřiadvaceti letech starostou. Teď, ve třiatřiceti, šéfuje celému kraji. Ale jak sám říká, je regionální patriot a o dění ve své rodné obci má přehled.

Michal Hašek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Ví o problémech Drásova, jezdí tam za rodiči a kamarády. "Někdy si o ČSSD vyslechnu pěkné věci," směje se.

V Drásově o vás mluví jako o Michalovi, hodném klukovi. To jste byl opravdu takový svatoušek?
Těší mě, že Drásováci o mně mluví jako o Michalovi a hodném klukovi. Že si pamatují to dobré, a pokud se někdy staly nějaké vylomeniny nebo jsem někdy něco jako dítě provedl, jako každý z nás, tak na to zapomněli.

Teď jim to můžete připomenout. Jaké klukoviny jste dělal?
Myslíte nějaký průšvih, když jsem byl dítě? Dřív bylo na vesnici obvyklé, že když dozrávaly třešně, v té době ještě v Drásově družstevní, tak jsme na ně chodili. A občas se samozřejmě objevil družstevní hlídač a my jsme utíkali. To je milá vzpomínka na hřích z dětství.

Lídr jihomoravské ČSSD Michal Hašek při on-line rozhovoruposlanec ČSSD Michal Hašek, 11. listopadu 2008

Prý jste byl také pilný žák. Měl jste samé jedničky?
Na vysvědčení jsem měl většinou samé jedničky, ale našly se i dvojky.

A proto jste šel na gymnázium, jak mi říkali vaši bývalí spolužáci?
Ne, to bylo proto, že jsem v páté třídě přešel na základní školu do Tišnova, kde otevřeli matematickou třídu. Tam jsme v tehdejším socialistickém školství měli poprvé možnost potkat se s počítačem. A pozor, to nebyly počítače jako dnes, ale typ IQ151. Název byl údajně odvozen od toho, že počítač měl vnitřní vybavení jako člověk s takovou inteligencí. Na nich jsme se učili programovat jazyk Karel. Když na konci osmdesátých let přijela do školy delegace z Japonska, což bylo tehdy nevídané, my děti jsme jim předváděly ty programy.

To se Japonci asi divili?
Ano, obcházeli ty stroje a vyptávali se. Tehdejší ředitel na všechny otázky tajuplně odpovídal, že údaje o těch počítačích jsou hospodářské tajemství. Japonci pak začali zuřivě filmovat a fotit. Vzpomněl jsem si na to, protože jsem ve škole loni zahajoval školní rok. A v kronice jsem našel fotku z té návštěvy.

Taky jsem chtěl být kosmonut

Měl jste už v době, kdy jste ještě programoval v jazyku Karel a chodil na družstevní třešně, představu, čím chcete být?
V dětství na venkově v Drásově jsem měl mnoho snů. Chtěl jsem být třeba kombajnér. To když jsme stáli při žních frontu na to, abychom se mohli svézt v kombajnu. Když už v něm nebylo místo, tak aspoň na traktoru. To byl velký zážitek.

No vidíte, a teď jste stínový ministr zemědělství. Ale u kombajnéra asi vaše ambice neskončily?
Taky jsem chtěl být kosmonaut. A pak jsem si hrál často na doktora. Náš výborný obvodní doktor, pan Dobrovolný, mi dokonce říkal, že to po něm převezmu. Na maškarní plesy jsem chodil za doktora a předváděl jsem, jak přítomným babičkám dávám injekce.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD a kandidát na hejtmana Jihomoravského kraje Michal Hašek na jednání klubu krajských zastupitelů strany o podobě budoucí krajské koalice.

Většinou si kluci hrají na doktory s holkama...
Podrobnosti si nepamatuju, ale nevylučuji to. Každopádně mě to přešlo. Na gymnáziu jsem se rozhodl, že chci směřovat k právu.

"Rodiče dokáží být kritičtí"

Jak často teď jezdíte do Drásova?
Mám v Drásově rodiče i prarodiče a také kamarády. Navíc jsem dodnes členem zastupitelstva, takže se tam občas dostanu. S rodinou se vídám spíš o víkendech.

Komentují rodiče vaši práci?
Oni od začátku sledovali se zájmem, co bude z mé kariéry právníka. Potom jsem se dal na politiku. Občas mi chodí jejich reakce na mobil.

A jsou kritičtí?
Mám kladné i záporné reakce. Rozhodně nejsou nekritičtí fanoušci. Naopak jsou pro mě barometr třeba na projevy nebo výsledky nějakých jednání. A musím přiznat, že občas jsou pro mě diskuse s rodiči podobně tvrdé jako ty v nedělních televizních debatách.

Víte, koho rodiče volí?
Popravdě řečeno to nezjišťuji. Ale pocitově myslím, že spíš levici.

Přiznejte se. Co vám naposledy rodiče vytkli?
Že můj kolega David Rath zveřejnil kontakt na soudkyni, která rozhodovala o poplatcích.

Co vám řekli?
Nejen od nich, ale i od známých a kamarádů jsem si vyslechl pěknou řádku kritiky na sociální demokracii. I od mých kolegů z právnické fakulty.

Chodíte někdy s kamarády v Drásově na pivo?
Nemám moc příležitostí, třeba že bych se tam každou neděli stavil. Ale snažím se je potkávat ať už při oslavách narozenin, nebo když jsou v Drásově hody. Když jsem byl poslanec, býval jsem drtivou většinu času v Praze. Teď je to s tím časem o trochu lepší. I když kdyby mě slyšela manželka, vyčítala by mi můj slib, že až budu hejtman, budu mít víc času na rodinu a dceru. Tento slib se mi zatím daří ze všech slibů plnit nejméně. Ale snažím se.

Nezměnilo se chování lidí z Drásova k vám poté, co jste prorazil v Praze a vídali vás spíš na televizní obrazovce?
Nepozoroval jsem to. Já jsem se dál rád bavil se všemi a nevšiml jsem si, že by mě nějaká výrazná část lidí začala zdravit nebo naopak přestala. Výhoda Drásova je, že je to sice poměrně velká vesnice, ale já jsem tam vyrůstal. Lidé mě znají odmala,  jako školáka i jako jednoho z nejmladších starostů.

Jak vnímali, že obci šéfuje čtyřiadvacetiletý kluk?
Z toho jsem měl obavy, protože není obvyklé, když v takovém věku starostujete. Ale vynikající poznatek pro mě byl, že lidé ke mně měli přirozený respekt. Nejenom proto, že jsem měl kulaté razítko obce v ruce. Znali jsme se, respektoval jsem jejich názory a oni ty moje. S radostí musím říct, že nikdy nedošlo k nějakému ostrému osobnímu ataku. Názory si umíme říct kultivovaně. Snažil jsem se pomáhat nejen Drásovu, ale celému Tišnovsku. Jsem regionální patriot.

Jakou pozici má dnes v Drásově ČSSD?
Volební výsledky jsou velmi vysoké, často i 50 procent. To předtím, než jsem začal dělat politiku, nebylo. Založili jsme tam místní organizaci a vnímám to tak, že je to hodně spjato s mojí osobou.

Místní říkali, že jste jim postavil sportovní halu.
Halu jsem samozřejmě nepostavil já. Drásovu chyběla. Od roku 1928 je tam sice nádherná základní škola, ale nepostavila se u ní tělocvična. Děti v zimě musely přecházet rušnou křižovatku a pak uhoněné spěchaly 20 minut zpátky do školy. A když byla možnost, Drásov standardním způsobem požádal o státní podporu.

Jste stále místostarostou. Kdy jste byl naposledy na zastupitelstvu?
Musím přiznat rest. Letos jsem se chystal, ale nakonec jsem nedorazil, musel jsem zůstat v Praze. Takže naposledy v prosinci.

A máte přehled, co tam řeší? Co je teď největší problém Drásova?
Dlouhou dobu se řeší nová kanalizace, to je největší problém. A další věc, co hýbe Drásovem, je poměrně rozsáhlá výstavba. Do Drásova se totiž stěhují noví lidé, staví se desítky domů. A jako všude, kde se najednou přistěhoval takový počet lidí, je to o tom, jak přijme původní vesnice tyhle novousedlíky. Museli jsme mimo jiné řešit také zvýšení kapacity školky a přestavět kvůli tomu jednu budovu.

A pociťujete v obci současnou ekonomickou krizi?
V Drásově se zatím podařilo udržet, a to byla naše chlouba, poměrně velký výrobní závod – Siemens elektromotory. Siemens tam dokonce investoval, postavil haly a nabíral lidi. Dneska stojí před opačným problémem. Avizuje, že v budoucnu by mohl být problém s počtem zakázek. Kdyby závod začal propouštět, výrazně by to ovlivnilo regionální trh práce. Každopádně s nimi budeme jednat o jejich plánech do budoucna.

Sídlo firmy Siemens v Drásově

Jaké je vaše oblíbené místo v Drásově?
Park za Drásovem. Klidné místo, kde je pramen s vodou. A rád mám i sokolovnu, kde Drásováci trávili hodně času. Ať už při sportování, nebo hraním divadla. I já jsem v ní poznal ta pověstná prkna, co znamenají svět. Byla to zajímavá zkušenost.

A to se vám dneska v politice hodí, ne?
Dneska je každý politik tak trochu herec. Měl by totiž mít dar řeči a dar upoutat lidi.

  • Nejčtenější

Žena s pozemky zemřela v Osvětimi. Stát marně hledá příbuzné kvůli stavbě D55

Premium Pozemky po obětech holokaustu brání malým projektům i obřím stavbám. Desítky tisíc jsou jich na Břeclavsku a...

Miliardář pro Zbrojovku? Prodej brněnského fotbalového klubu neklapl

Premium Brněnský fotbal minula velká šance postavit se na nohy. Vizi, jak na to, má průmyslník Igor Fait. Jenže se s majitelem...

V Brně zkoumají zasypaný viadukt, chtějí ho obnovit a proměnit v promenádu

Pod částí železničního koridoru od řeky Svratky k brněnskému hlavnímu nádraží je skrytý viadukt z 19. století. Ten byl...

Rusy učil diskusi, sebe pít po Říhově boku vodku. Teď oponuje šéfovi Komety

Svůj hokejový život popisuje trenér Jan Zachrla jako sinusoidu. Její vrcholové fáze ho zavedly do Ruska, kde pracoval s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PONEDĚLNÍK: Více týmů lize sluší, což? A přihrávka je víc než klička, že Bořku

Šestnáct týmů je příliš, kvalita fotbalové ligy trpí. Kolikrát jste to za poslední roky slyšeli? A souhlasíte? Domnívám...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Masírovat mohli leda příbuzné. Učňům hrozí, že zameškanou praxi nedoženou

Budoucí kuchař vaří rodinnou večeři a dívka, která se jednou stane kosmetičkou, masíruje obličej mamince. Oba se u toho...

Tramvaje i autobusy začínají jezdit častěji, na jihu Moravy obnovují spoje

Dosud jezdila brněnská MHD jako o prázdninách, od středy se už ale vrátí k běžnému provozu. Stejně tak klasicky jezdí...

Muž zůstal viset na plotě hlavou dolů, strážníci mu uřízli nohavici

V nezáviděníhodné pozici se ocitl muž, který chtěl kamarádce předvést své hudební umění. Při cestě k veřejnému klavíru...

V brněnských nemocnicích to vře kvůli plánu na sloučení, vznikla i petice

Teprve měsíc je lékař z bohunické nemocnice Jan Blatný ministrem zdravotnictví a už se v „jeho“ Brně dějí věci. Po...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR/KA STROJŮ (30-40.000,- Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou vzít i život. Prvotní...