Další trest v kauze zahlazování pokut v Brně dostala známá šéfa strážníků

  16:09aktualizováno  16:09
Městský soud v Brně potrestal dalšího člověka v kauze zahlazování přestupků. Majitelka parfumerie podle žalobce nabádala někdejšího šéfa strážníků Jaroslava Přikryla k vymazání pokuty. Přikryl už dostal za mazání přestupků vlivným známým a zasahování do systému městské policie 18 měsíců vězení.

Jaroslav Přikryl u soudu na snímku z roku 2013 | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

MF DNES zjistila, že městský soud si „došlápl“ na Janu Kokolusovou. Oproti Přikrylovi však spíš jen symbolicky. „Byla shledána vinnou pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby ve formě návodu. Soud jí vyměřil peněžitý trest ve výši 15 tisíc korun,“ sdělila Hovorková.

Státní zastupitelství prověřovalo i další lidi spojené s případem. „Zkoumali jsme prostřednictvím odposlechů způsob, jakým komunikovali. Pouze u dvou jsme shledali, že mohou být stíháni za navádění k tomuto činu. Jedním z nich byl jednatel brněnské společnosti Sun Drive Jiří Carda, který se přiznal, stíhání tak bylo podmínečně zastaveno. Kokolusová vše popírala, proto případ řešil soud,“ přiblížil státní zástupce Jan Petrásek.

Kauzu týkající se tehdejšího šéfa brněnských strážníků Jaroslava Přikryla začali policisté rozplétat před čtyřmi lety. Měli podezření, že mazal dopravní přestupky svým známým. Soudy to i přes několik odvolání potvrdily a navíc Přikrylovi přidaly trest za neoprávněnou manipulaci s údaji pokutovaných v systému městské policie – celkem dostal 18 měsíců nepodmíněně.

Kauza Jaroslava Přikryla

  • Březen 2011: Jaroslav Přikryl se stal ředitelem Městské policie Brno.
  • Prosinec 2012: Policie ho začala stíhat kvůli zahlazování dopravních pokut.
  • Červen 2013: Vyšetřovatelé zjistili, že neoprávněně zacházel s údaji ze systému městské policie. Podali návrh na potrestání ve zkráceném řízení.
  • Září 2013: Za machinace s údaji padl trest 15 měsíců vězení s tříletým podmínečným odkladem.
  • Duben 2014: Přikryl dostal výpověď u městské policie.
  • Říjen 2014: Nejvyšší soud zrušil rozsudek za neoprávněné nakládání s osobními údaji.
  • Březen 2015: Městský soud v Brně exšéfovi strážníků vyměřil souhrnný trest 20 měsíců za zahlazování dopravních přestupků a neoprávněné zacházení s údaji.
  • Červen 2015: Krajský soud verdikt zmírnil na 18 měsíců. Městský soud odložil Přikrylův nástup do vězení o půl roku.
  • Únor 2016: Městský soud rozhodl o dalším odkladu nástupu do vězení ze zdravotních důvodů.
  • Říjen 2016: Přikryla převezli do vězeňské nemocnice v Brně.

Konečný rozsudek zazněl loni v červnu, Přikryl ale do vězení nastoupil až nyní. Důvod? Městský soud v Brně mu dvakrát nástup odložil kvůli zdravotním potížím. Potřetí to však exšéfovi strážníků nevyšlo. Z klasického nemocničního lůžka putoval do vězeňské nemocnice v Brně-Bohunicích.

„Paní soudkyně hovořila s ošetřujícím lékařem odsouzeného i s lékařem z věznice a konzultovala možnost převozu. Bylo jí sděleno, že fakticky tomu nic nebrání,“ informovala mluvčí městského soudu Petra Hovorková.

Až se vyléčí, může skončit jinde

Vyvrcholila tak spletitá kauza, kterou v září 2012 odstartovala výpověď Milana Šimona, tehdejšího Přikrylova náměstka. Právě za zahlazení dopravního přestupku mu soud udělil pokutu 30 tisíc korun. Šimon však s verdiktem nesouhlasil s tím, že šlo o komplot, za kterým stojí Přikryl. A rozběhlo se policejní vyšetřování, z něhož vypadly dvě obžaloby.

V prvním případě Přikrylovi hrozil trest za mazání dopravních přestupků vlivným známým, mezi kterými figurovala například jednatelka brněnské soukromé nemocnice SurGal Clinic Jitka Kellnerová, ale třeba také Dana Svátková, sestra bývalého brněnského primátora Romana Onderky. Soud exšéfa strážníků nakonec uznal vinným jen v 7 z 21 případů. Hlavním důkazem byly odposlechy. „Já se ráda domlouvám, domluva je nejlepší,“ prohlásila například na jedné z nahrávek Kellnerová.

A to nebylo všechno. Policisté začali Přikryla stíhat i kvůli tomu, že podle nich neoprávněně manipuloval s osobními údaji pokutovaných v systému městské policie. Ten tvrdil, že jen zabezpečoval důkazy, což mu však před soudem neprošlo. Nejprve ho městský soud za oba činy poslal na 20 měsíců do vězení, krajský soud ale verdikt nakonec o dva měsíce zmírnil.

Proti tomuto rozsudku se už Přikryl odvolat nemohl, a tak bylo jen otázkou času, kdy se ocitne za mřížemi. Nyní leží ve vězeňské nemocnici v Bohunicích, ale až se vyléčí, může skončit jinde. Brněnská věznice je totiž pouze „přestupní stanicí“. „Přijímáme vězně a pak rozhodujeme podle volných kapacit, zda a případně kam jinam ho přemístíme,“ vysvětlila mluvčí věznice Dana Krejčířová.

Mazání dopravních pokut nebyla jediná potíž v Přikrylově kariéře. Už když v roce 2002 pracoval u brněnské policie, skončili jeho podřízení na druhém místě v soutěži ministerstva vnitra s názvem Velitel roku. MF DNES tehdy ovšem upozornila, že za výbornými výsledky mohou stát zfalšované statistiky, což prokázalo také vyšetřování. Přikryl byl tehdy místo potrestání pouze „uklizen“ na post ředitele hodonínské policie. Další průšvihy se nabalovaly. Ze všech se ale do září 2012, kdy odstartovala kauza kolem přestupků, podařilo Přikrylovi „vybruslit“.

Nejčtenější

Rakušané otevřeli poslední část dálnice do Vídně, na D52 se ještě nekoplo

Na příjezdových cestách k obchvatu Drasenhofenu jsou okružní křižovatky.

Obchvat Drasenhofenu, který se řidičům otevřel minulý víkend, vyřešil poslední dopravní špunt na rakouské straně při...

Rodiče se zlobí, že jejich děti učí exsenátorka opilá. Ředitel to odmítl

Marta Bayerová, KSČM

Po nedobrovolném ukončení politické kariéry se celoživotní komunistka Marta Bayerová vrátila ke kantořině. Na její...

Letoun Smartwings se kvůli problému s podvozkem musel vrátit do Brna

Trajektorie letu Boeingu 737-8HX mířícího na řecký ostrov Zakynthos, který se...

Boeing společnosti Smartwings, který měl namířeno z Brna na řecký ostrov Zakynthos, se v úterý ráno krátce po vzletu...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Na městském okruhu v Brně praskl vodovod, při opravě se roztrhl znovu

V brněnské ulici Gajdošova v úterý ráno praskl vodovod, kvůli čemuž byly...

V Brně na velkém městském okruhu v Gajdošově ulici praskl ráno vodovod. Dva jízdní pruhy ze čtyř jsou neprůjezdné, na...

Další z rubriky

Na dálnici D2 srazilo auto chodce, dálnice byla uzavřená

Chodec se snažil přeběhnout dálnici, srazilo ho auto. Zraněním na místě podlehl...

Dálnice D2 byla ve směru z Brna na Břeclav nedaleko Podivína uzavřená. Řidič osobního auta tam ve čtvrtek ráno srazil...

Vodovod v Brně je opravený, na městském okruhu se už jezdí bez omezení

V brněnské ulici Gajdošova v úterý ráno praskl vodovod, kvůli čemuž byly...

Od úterního rána museli řidiči kvůli prasklému vodovodu jezdit na okruhu v brněnských Židenicích místo čtyř pruhů jen...

Stand-up comedy jako Brno. V Jaltě otevírají kabaret ve stylu 30. let

Kabaret, který pojme až 260 diváků, se nachází v suterénu opravené Jalty v...

Pestře laděný suterén opravené Jalty nabízí kabaretní scénu ve francouzském hávu. S hudbou 30. let i vzdušnou...

Najdete na iDNES.cz