Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Pozor na krysy a pach mrtvol. Průvodci v kasematech kdysi strašili lidi

  6:11
Snad žádné místo v Brně není opředené takovou sítí báchorek a mýtů jako špilberské kasematy. Do temných klenutých chodeb hradního opevnění vstoupili první návštěvníci už před 140 lety.

„Temné opravdu byly, provádělo se při olejových svítilnách. Průvodci tehdy lidi docela slušně strašili. Nabádali je například, aby moc zhluboka nedýchali, aby se nenalokali pachu z mrtvol nebo aby dávali pozor na krysy. V půli asi hodinové prohlídky dokonce kvůli zvýšení napětí zhasli, to by dnes asi neprošlo,“ líčí Michal Hančák z Muzea města Brna, průvodce a kurátor připravované výstavy k výročí otevření chodeb.

O bujné fantazii prvních průvodců svědčí například legenda o krysím kanále, do kterého měli žalářníci přikovávat nejtěžší zločince a pak je nechávat napospas hladovým krysám. „Ve skutečnosti šlo o odvodňovací koryto zadního příkopu. Kasematy totiž nejsou v podzemí, jak by se někdo mohl domnívat, ale na úrovni terénu,“ vysvětluje Hančák.

Další mýtus se váže k zazdívání nevěrných žen. „V nejstarších průvodcích se psalo o vězních. Až počátkem 20. století se začalo mluvit o ženách, hlavně těch nevěrných a povětrných, které údajně po krk zazdili a na hlavu jim kapala voda, dokud nezešílely. Je to úplný nesmysl, protože Špilberk byl čistě mužskou věznicí,“ odhaluje průvodce.

I když v době otevření už chodby jako vězení nesloužily desítky let, iniciátor první muzejní expozice – ředitel vojenských staveb v Brně major Anton Costa-Rossetti z Rossaneggu – chtěl Špilberk představit především jako proslulý žalář. Nahoru do hradu „civilové“ nesměli, protože tu sídlily dva prapory polních myslivců, takže přemístil celé vězení dolů do kasemat. A tak se zrodily první mýty.

„Nechal u známého brněnského malíře Franze Adolfa Feilhammera namalovat portréty slavných vězňů a ty vystavil v kasematech. Proto si i po sto letech hodně lidí myslelo, že tam byl vězněný například baron Trenck nebo Václav Babinský. Oni tady opravdu byli, ale v různých dobách a rozhodně ne v kasematech,“ upozorňuje Hančák.

Pravá není ani mučírna

Baron Trenck byl ubytovaný na Špilberku ve druhém patře budovy 40 let předtím, než se do kasemat dostavěly cely a začaly sloužit pro těžké kriminálníky. Měl to spíš jako domácí vězení, protože mohl nosit civilní oděv a chodit do města. O tom se pozdějším zločincům ve spodním patře mohlo jenom zdát.

O tom, jak se z kasemat stalo drsné vězení pro vrahy, panuje snad největší mýtus. „Váže se k císaři Josefu II. a mluví o tom, že se na základě osobní zkušenosti rozhodl cely zrušit. Pravdou je, že to byl právě Josef II., kdo v roce 1783 rozhodl, že z původně vojenského objektu udělá civilní věznici, a ve spodním patře nechal zbudovat 29 dřevěných kotců pro vrahy a odsouzence na doživotí. Zrušil je až Josefův nástupce Leopold II.,“ objasňuje Hančák.

„Zatímco v horním patře měly cely prkennou podlahu a topilo se tu, o čemž svědčí i zbytek kachlových kamen, dole měli odsouzenci jen udusanou hlínu, tmu, žádné topení a byli přikovaní řetězem. Není divu, že doživotí tu bylo poměrně krátkou záležitostí.“

Protože chodby byly prakticky prázdné, nechal do nich Rossetti instalovat menší mučírnu s natahovacím žebříkem, palečnicemi, španělskou botou či košem na řetězu. „Proto si lidé mylně myslí, že se ve Špilberku praktikovalo útrpné právo,“ sděluje Hančák. Mučírna je i součástí dnešní prohlídky jako připomínka nejstaršího okruhu.

Rossetti napsal také průvodce po Špilberku, který byl vlastně prvním suvenýrem a lidé si ho mohli koupit. Na začátku 20. století se k němu přidaly i pohlednice. „Ty jsou pro nás jediným vizuálním důkazem, jak před zhruba sto lety chodby vypadaly,“ podotýká historik.

Vstupenka za cenu dvou slepic

O návštěvy byl velký zájem. V kasematech se provádělo nepřetržitě až do první světové války, i když nešlo o nijak levnou záležitost. Dospělý zaplatil 30 krejcarů, což byla cena dvou slepic či poloviční denní plat zednického mistra. Nádeník si za den na vstupenku ani nevydělal. Až pětičlenná skupina měla výhodnější vstup za jednu zlatku.

Vstupenky byly k mání v Běhounské ulici v knihkupectví Karla Winklera a přímo na Špilberku v bytě profouse, tedy správce věznice. Museli se sejít aspoň čtyři zájemci.

Kasematy navštívila i řada celebrit, těmi nejvýznamnějšími byli dva následníci trůnu císaře Františka Josefa I. – Rudolf a František Ferdinand. Expozicí prováděli nejspíš místní vojáci a později i ženy.

„Dozvěděli jsme se to nejen z pohlednic, ale i ze stížností návštěvníků. Ti před první světovou válkou napsali do novin, že pro českou skupinu odmítla německá průvodkyně hovořit česky. Když vznikla první republika, stěžovali si zase Němci, že průvodci odmítají mluvit německy,“ popisuje Hančák.

Prohlídky přerušila až první světová válka, zato za druhé kupodivu pokračovaly, i když na Špilberku sídlil německý wehrmacht. Ten dokonce propojil schodištěm spodní patro s hradem, kde byla instalována výstavka o vězněných italských karbonářích. Němci udělali v chodbách i další stavební úpravy.

„Mluvilo se o tom, že mělo jít o plynové komory a dokonce i sekyrárnu. My si myslíme, že šlo spíš o protiletecké kryty, stavbu ovšem nedokončili,“ informuje Hančák.

Jak se císař (ne)nechal zavřít v kobce

Ve starém průvodci po Špilberku se mohli lidé dočíst i legendu o tom, jak se císař Josef II. dal zavřít do kobky v kasematech, což ho dovedlo k tomu, že tento způsob trýznění zrušil.

„Jak z dějinných událostí vysvítá, navštívil císař Josef několikráte Špilberk. Přijel jednoho dne odpoledne byv provázen plukovníkem hrabětem Františkem Rosenberkem na zapřenou na Špilberk, kde tehdy pevnostním velitelem byl plukovník Herter z Hertlerů. Dav si ukázati průvodní list, rozkázal velitel žalářníku Cyrillu, aby oboum pánům žaláře ukázal. Objemným svazkem klíčů opatřen, žalářník nepromluviv slova kráčel před pány a otvíral rozličné hrozné žaláře. Konečně dospěli do spodních kasemat Josefínského oddílu. Jak se vypravuje, chtěl žalářník první cely minouti, aniž by ji byl otevřel. Ale císař trval na tom, aby byla otevřena, a když se jemu po vůli stalo, strnul hrůzou nad nelidskostí, vida v takové vzduchu a světla prosté díře ukovanou postavu lidskou a předsevzal si proto, dáti se na hodinu v této celi zavříti, aby z vlastní zkušenosti se přesvědčil, jak ubohým zajatým musí býti u srdce. Císař nedal se od svého předsevzetí odvrátiti a dal se zavříti. Když se za hodinu vrátil na světlo Boží, pravil: Já jsem byl poslední z lidí v těchto místnostech. Od nynějška nesmí nikdo z vězněných na Špilberku překročiti tento práh!“ líčí prameny.

Ve skutečnosti to byl přitom právě Josef II., kdo v kasematech zavedl trest doživotního přikování po vzoru žaláře ve Schlossberku. I o tom bude vyprávět výstava s názvem 140 let od zpřístupnění kasemat veřejnosti, která bude k vidění od 27. srpna do konce roku.

  • Nejčtenější

VIDEO: Bouřka zasáhla jižní Moravu. Brno se proměnilo v „moravské Benátky“

Jižní Moravou se v úterý odpoledne přehnala silná bouřka, která přinesla mohutné srážky. Hasiči řešili na 40 událostí,...

Ostudný sešup z ligy. Naštvaní fanoušci Brna naháněli majitele klubu

Fotbalová Zbrojovka klíčový zápas o záchranu nezvládla, fanoušci namířili hněv proti majiteli. Jen co rozhodčí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena od Znojma provokuje vlajkou Wagnerovců na zahradě, zajímá se o ni policie

Na facebookovém profilu ženy z Moravy se ve středu objevily snímky vlajky Wagnerovy skupiny, kterou si údajně vyvěsila...

Pardubice míří do baráže. Zlín zvládl zápas s Baníkem a poslal Brno ke dnu

Fotbalisté Zlína učinili další krok k odvrácení přímého sestupu z české nejvyšší soutěže. Ve čtvrtém kole nadstavbové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V obchodě se nepohodli senioři, hádka u sýrů gradovala potyčkou u pečiva

Roztržku mezi dvěma nakupujícími seniory museli řešit strážníci v jednom z brněnských obchodů. Šedesátník a...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Žena od Znojma provokuje vlajkou Wagnerovců na zahradě, zajímá se o ni policie

Na facebookovém profilu ženy z Moravy se ve středu objevily snímky vlajky Wagnerovy skupiny, kterou si údajně vyvěsila...

Zámek nemá být na zámek, říká kastelán Rosic. Je hrdý na kávu i barokní stropy

Už čtvrtým rokem si Ludvík Vaverka plní na renesančním zámku v Rosicích svůj celoživotní sen. Je tam kastelánem, což je...

Biskupství v Brně postavilo mimo službu kněze, dopustil se sexuálního činu

Už podruhé v tomto roce se Biskupství brněnské musí zabývat sexuální kauzou jednoho ze svých duchovních. Kvůli...

Opilá řidička najela na úzké cestě u hradu Templštejn do skupiny dětí

V sobotu v podvečer najela opilá řidička do skupiny čtyř dětí. Podle předběžných informací záchranné služby jim však...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...