Kardinál Špidlík procestoval celý svět, vlasti se musel vyhýbat

  12:05aktualizováno  12:05
Tomáš Špidlík se chtěl stát filologem nebo literárním vědcem. V roce 1938 se totiž zapsal na Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně na obory latina a česká literatura. Brzké dějinné zvraty ale způsobily, že se o jednu dekádu později ocitl na opačném konci Evropy.

Kardinál Tomáš Špidlík | foto: Radek Miča, MAFRA

Krátce po začátku jeho univerzitních studií vtrhli do Československa nacisté a s nimi přišlo i uzavření českých vysokých škol. Ani ne dvacetiletý nadaný student Špidlík musel opustit univerzitu a pracovat na stavbě dálnice nebo v boskovické továrně na kávové mlýnky. V této těžké době našel oporu v řádu jezuitů.

"Potkal jsem je nečekaně na své životní pouti v okamžiku, když se blýskalo a hřmělo. Vypadá to, jako bych si náhodou u nich usedl na lavičku, abych si oddechnul. Ale ta stála na kolečkách posouvajících se neúnavně dopředu," uvedl v posledním rozhovoru, který poskytl právě MF DNES. Válku strávil mezi jezuity na Velehradě studiem filozofie.

Složité vykládal jednoduše

Po válce odešel studovat teologii do holandského Maastrichtu. Kvůli komunistické vládě se ale zpět do vlasti na dlouhých dvacet let nevrátil. Jeho kroky vedly do Florencie, Říma a posléze snad do všech koutů světa.

Jako univerzitní docent působil ve Spojených státech amerických, v Indii, v Kongu. "Kam mě postaví, tam stojím," okomentoval Špidlík před šesti lety své cestovatelské aktivity v rozhovoru pro Český rozhlas.

Jako specialistu na východní křesťanskou spiritualistiku vedla ovšem značná část jeho cest na východ.

Zemřel kardinál Tomáš Špidlík. Příbuzná kardinála Špidlíka - Ludmila Švandová u rodného domu, v rukou drží almanach vydaný k 80. narozeninám Špidlíka.

"Byl to člověk velice veselý, dokázal odlehčit vyprávění nejrůznějšími humornými historkami a měl jednu schopnost, a sice složité věci vykládat jednoduchým, pochopitelným způsobem. A díky tomu dokázal navazovat kontakty. Toho pak využil především na křesťanském východě, kde si skvěle rozuměl s představiteli pravoslavné církve, s patriarchy a s Moskvou," popsal kardinálův charakter provinciál českých jezuitů páter František Hylmar.

Hovořil italsky, francouzsky, latinsky či chorvatsky

Špidlík se pak po celý svůj život snažil působit jako prostředník mezi Východem a Západem. "Veškeré své debaty stavěl na svých zkušenostech z cest po světě. Snažil se působit jako most, spojení mezi jednotlivými národy a církvemi," vysvětlila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková, jaké místo ve světě si Špidlík zvolil.

K tomuto úkolu mu napomáhalo i jeho výjimečné jazykové nadání.

"Špidlík hovořil gramaticky přesně nejen v italštině, francouzštině, angličtině, španělštině a němčině, ale také ve slovanských jazycích, rusky, chorvatsky a slovinsky. Jako svůj rodný jazyk ovládal latinu a řečtinu. Latinsky plynně i hovořil," vyčetl Špidlíkovy znalosti Michal Altrichter z Teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Záhadné úmrtí Špidlíkova prasynovce

Při svých cestách po světě se ovšem musel vyhýbat zemi, ze které pocházel. Do rodných Boskovic se během čtyřiceti let komunistického režimu podíval pouze jednou. V čase doznívání výdobytků pražského jara v roce 1969 navštívil rodné Boskovice.

"Bylo to zrovna na svátek Božího těla. Když jsem byla ještě malá, sloužily se na náměstí v ten den obřady. Při strýcově návštěvě to bylo poprvé po letech, kdy se v Boskovicích slavilo, a další léta vše zase zaniklo. Ale ten rok to bylo velice hezké," vzpomíná na kardinálovu návštěvu Špidlíkova neteř Ludmila Švandová.

Na příští pobyt v Československu si musel Špidlík počkat dalších dvacet let. Bohužel tragicky skončil i pokus o navázání kontaktů s jeho příbuznými v Itálii.

Zemřel kardinál Tomáš Špidlík. Archivní foto - kardinál Špidlík s papeřem Janem Pavlem II.Devadesátiny kardinála Tomáše Špidlíka

V roce 1981 ho ve Vatikánu navštívil jeho prasynovec, student brněnské architektury Pavel Švanda. Krátce po jeho návratu našli Švandovo tělo na dně propasti Macocha. Dodnes nevyřešený případ budí vážná podezření, že nadaného mladíka zavraždili příslušníci komunistické Státní bezpečnosti.

Kardinál Špidlík se do vlasti opět podíval až po změně režimu. Od té doby pobýval na jižní Moravě často, jak jen mu to jeho četné pracovní povinnosti dovolovaly.

Kardinál Špidlík měl raději email než telefon

Na jeho češtině nebylo posledních padesát let strávených ve Vatikánu vůbec znát. Ani náznak přízvuku.

Redaktorka MF DNES Pavla Komárková

Stejně tak ani stopa únavy, kterou by u člověka slavícího devadesátiny většina lidí očekávala. Když jsme spolu loni na začátku prosince domlouvali rozhovor pro MF DNES, udivil mě kardinál Tomáš Špidlík i další věcí - raději než telefonicky chtěl odpovědi na zaslané dotazy poslat mailem.

"Lépe to bude mailem, v těchto dnech tu bude mnoho zmatku," vysvětloval. Jeho hlas zněl mladě, byl plný energie.

Také si podle lidí ze svého okolí i přes požehnaný věk udržel Tomáš Špidlík jasnou mysl a životní optimismus. A také skromnost.

"Já devadesátiny neslavil, slavili je moji přátelé," zněla jedna z jeho odpovědí.

Podle blízkých za něj navíc u počítače nikdo nesedával, s technikou si jubilant rozuměl, navíc prý vášnivě rád komunikoval s celým světem hned v několika jazycích. Počítač ve své rezidenci ve Vatikánu zapínal denně. Na zodpovězení všech otázek přesto boskovický rodák před životním jubileem dostatek času nenašel. Z dotazů si vybral jen některé, hlavně ty, které se týkaly jeho dětství a mládí.

Na slíbený velký rozhovor ale nezapomněl. Občas poslal z Vatikánu krátký e-mail, pozdrav k svátkům a podobně.

Naposledy psal před Velikonocemi. I dva týdny před svou smrtí mě ujišťoval, že s posláním odpovědí stále počítá.

"Nyní jsem ale nemocný... Požehnané Velikonoce...," omlouval se a opět připojil i přání. Bohužel už poslední. (duch)

Autor:

Nejčtenější

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Brno otevře na dolním nádraží další čekárnu, vytvoří ji osm kontejnerů

Novou čekárnu na brněnském dolním nádraží má tvořit osm mobilních kontejnerů.

Okolí dolního vlakového nádraží v Brně, které nyní používají tisíce lidí denně kvůli roční výluce hlavního nádraží,...

U brněnské nemocnice se chystá nová čtvrť, starostové se bojí přívalu aut

Ilustrační snímek

Nezastavěný prostor u bohunické nemocnice v Brně se nejspíš už brzy začne měnit v novou čtvrť. Přes tisíc bytů tam chce...

Hokejové Brno hlásí posilu, přivábilo zkušeného obránce Michálka

Obránce Zbyněk Michálek při tréninku českých hokejistů  v Praze před Channel...

Hokejisty Komety Brno posílil šestatřicetiletý obránce Zbyněk Michálek. Dlouholetý hráč NHL a držitel dvou medailí z...

Další z rubriky

Aktivisté končí se soudy kolem obchvatu Břeclavi, raději chtějí jednat

Kolem Němčic je obchvat za 46 milionů

Vleklý soudní spor týkající se břeclavského obchvatu, který vedly ekologické spolky Děti Země a Voda z Tetčic, je u...

Profíkům jsme vyfoukli objev století, vzpomíná průzkumník Amatérské jeskyně

Mezi dvanáctkou amatérských speleologů, kteří v roce 1969 objevili Amatérskou...

Uplynulo přesně 50 let od okamžiku, kdy se skupina dvanácti amatérských speleologů prokopala v Moravském krasu do...

Sucho pomohlo kůrovci zmnožit generace, v zimě hrozí stromům vyvrácení

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Pustoprázdné holiny po velkoplošné těžbě odumřelých stromů zůstaly po loňském roce uprostřed jihomoravských lesů. Může...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ MANAŽER S AJ - ELEKTROTECHNIKA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz