Chaty na kolech. Jihomoravské kempy nabízí pronájem parcel na celý rok

  6:39aktualizováno  6:39
Chalupaření na jižní Moravě táhne. A také proto je drahé. Alternativou jsou kempy, kde si zájemce může celoročně pronajmout parcelu pro svůj karavan či mobilní dům. Odborníci tvrdí, že jde o životní styl.

Kdo si chce pronajmout chatu nebo chalupu na jižní Moravě, musí počítat s tím, že za týdenní pobyt pro menší rodinu vytáhne z peněženky minimálně okolo deseti tisíc korun. Tedy pokud bude mít štěstí, na mnoha místech je totiž zamluveno na rok dopředu. Vyšší cenu určuje poptávka a také realita, že ne každý si našetří na chatu vlastní. Třeba u Vranovské přehrady se nová chalupa v realitní nabídce objeví jen málokdy. A když už, často se cena šplhá až ke třem milionům korun.

Objevila se ale také další zajímavá možnost – některé jihomoravské kempy začaly nabízet celoroční pronájmy pozemků, kam si člověk nastěhuje svůj karavan, mobilní dům, chatku či stan. Třeba Kemp Mars u poslední a zároveň největší ze tří novomlýnských nádrží nabízí parcelu od 8,5 tisíce korun za rok. A je o ně zájem, všechna tato místa jsou aktuálně obsazená.

Poptávka se zvyšuje

Podobně láká i kemp ve Výrovicích na Znojemsku, u vůbec nejteplejší přehrady v kraji. Ceny mají odstupňované podle typu obydlí, ale nabídka je už také zúžená. „V současné chvíli máme poslední čtyři místa pro mobilní domy, pro maringotku ani karavan už není k dispozici žádné,“ přibližuje provozní Rekreačního areálu Výr Jiří Rulf s tím, že roční pronájem pro mobilní dům vyjde na téměř 31 tisíc korun.

Fotogalerie

I kemp v Pavlově na Břeclavsku má zatím volná místa a pro karavan, mobilní dům i obytné auto jednotnou cenu. V areálu rekreačního střediska s nimi mohou lidé stát celoročně za 21 tisíc korun.

V součtu se to sice může zdát jako hodně peněz, ale pro srovnání – jediná noc v nejmenším mobilheimu na vranovské pláži vyjde od konce června do poloviny srpna na necelých 1 700 korun.

Podle lidí z oboru jsou tak celoroční pronájmy parcel dobrá možnost hlavně pro ty, kteří chtějí jezdit na jedno místo. Ačkoliv se po této možnosti poptávka zvyšuje, zákazníci se většinově chovají jinak. „Máme zkušenost, že klienti jezdí na chaty a chalupy vícekrát ročně, avšak vždy do jiné lokality – jinam v létě, v zimě a třeba na víkend na jaře,“ tvrdí Petr Fix, provozovatel portálu www.cs-chalupy.cz.

Jednatel společnosti Tourtrend Marek Meitner zase poukazuje, že při ročním pronájmu parcely je třeba přičíst cenu pořízeného karavanu či mobilheimu. „A zvážit, kolik dnů v roce jsem na místě reálně schopný odbydlet. V tomto smyslu nepovažuji tento styl ubytování za konkurenční. Karavaning a bydlení v mobilheimech je ale životní styl, který zaslouží respekt a obdiv,“ má jasno Meitner.

Nejžádanější i nejdražší

Pronajímatelé chat a chalup se shodují, že jižní Morava patří mezi nejvyhledávanější lokality, podobně jako letní jižní Čechy nebo zimní Krkonoše. Táhne hlavně Vranovsko a Pálavsko, ale ubytovací kapacity se podaří zaplnit v podstatě kdekoliv. Podle Meitnera je nejvyšší poptávka po objektech s bazény a kvalitním rekreačním vybavením. Blízkost vodních ploch či akvaparků sice zájem zvyšuje, ale už ne tak zásadně jako v minulosti.

Boom chataření rozhodně neupadá ani podle Centrály cestovního ruchu jižní Moravy. „Především je dnes v kurzu ubytování spojené s vinnými sklípky, tedy nástavby vinných sklepů. Tento trend přirozeně kopíruje stále rostoucí zájem o vinařskou turistiku na jižní Moravě a její propojení na cykloturistiku,“ poukazuje mluvčí centrály Pavel Růžička.

Zároveň podle ubytovatelů Jihomoravský kraj patří spolu s Lipnem k těm nejdražším lokalitám. „Je to dáno blízkým Rakouskem, velkým zájmem, ale také vyššími cenami vstupních investic – instalatér nebo elektrikář tady při případných opravách stojí víc. Je tu i velký zájem o objekty na relativně malém prostoru,“ vypozoroval Lukáš Košťál z marketingu AlkaTravel.cz.

Pronájem menší chaty pro čtyři se dá na týden pořídit pod deset tisíc korun, velká a lépe vybavená chalupa s bazénem vyjde klidně až na 40 tisíc korun. Přesto jihomoravské chaty a chalupy bývají každoročně plně vyprodané a je potřeba si je rezervovat s dostatečně velkým předstihem.

Nejčtenější

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Při srážce tří aut v Kyjově zemřela řidička, dva muži jsou těžce zranění

Při srážce tří aut v Kyjově na Hodonínsku zemřela řidička, další dva šoféři...

Při střetu tří vozidel v Kyjově na Hodonínsku dopoledne zemřela řidička, šoféři dalších dvou aut utrpěli těžká zranění.

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Z moravské barokní sýpky vznikl hotel s dokonalým interiérem

Hotel Lotrinský ve Velkých Pavlovicích vznikl ze staré barokní sýpky, kterou...

Monumentální barokní sýpka v centru Velkých Pavlovic byla postavena na konci 18. století za vlády císaře Josefa II.,...

Další z rubriky

Do fotbalové Líšně se vrací tribuna, z níž se fandilo proti Slavii

Fotbalová Líšeň staví tribunu, na které se fandilo proti Slavii

Nových pět stovek míst bude mít na sobotní zápas 5. kola druhé fotbalové ligy nováčků Líšně a Vyšehradu stadion...

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz