V Brně zpřístupnili kapucínské terasy, při opravách našli středověkou pec

  10:27aktualizováno  10:27
Nové místo pro odpočinek a čerpání energie bez všudypřítomného ruchu nabízí od úterka centrum Brna. Město zrekonstruovalo zbylé dvě z pěti kapucínských teras pod Petrovem, které byly dlouhá léta v zanedbaném stavu a nepřístupné návštěvníkům.

„Dřív se sem chodili bratři kapucíni modlit a odpočívat, teď místo může sloužit ke stejným účelům i ostatním lidem,“ podotkl zástupce řádu Josef Cyril Komosný.

Fotogalerie

Modernizaci druhé a třetí kapucínské terasy dostala na starost městská společnost Veřejná zeleň města Brna. Její projektanti se snažili zachovat relaxační charakter původní klášterní zahrady s nevšedním výhledem na Brno.

Pracovníci tak do prostoru nakonec zasadili klasické odrůdy jabloní a hrušní, zároveň přidali například muchovník a mišpule – tedy ovocné keře sázené na tomto místě po staletí. Nechybí ani vinná réva, kvetoucí rostliny nebo záhon s bylinkami.

Dělníci se postarali o zpevnění nosných zdí a opravu chodníků či zábradlí. Na místě přibyly nové lavičky, součástí spodní z opravených teras jsou po rekonstrukci dvě kamenné vodní fontány. V místě bývalé malé vinárny město nechalo vybudovat technické zázemí pro správce teras, nedaleko otevřelo nové veřejné toalety.

Celkové náklady na opravu teras dosáhly téměř 35 milionů korun. Celou částku město pokrylo z vlastního rozpočtu, původně přitom počítalo s cenou o 15 milionů nižší.

Přes noc bude zavřeno

„Terasy byly ve špatném stavu. Navýšení částečně způsobily i některé komplikace, jež se objevily v průběhu stavby. V hloubce několika metrů jsme například objevili středověkou pec na vápno,“ vysvětlil náměstek primátorky Petr Hladík. Její stáří experti datují do období ještě před začátkem stavby kapucínského kláštera v roce 1648.

Proti jiným brněnským zahradám a parkům musí návštěvníci počítat s tím, že se na terasy nedostanou v kteroukoli denní dobu.

„Na základě dohody s řádem kapucínů budou zahrady otevřené pouze od března do října vždy od 7 do 18 hodin večer, kdy se vchod zase uzavře,“ upřesnil Hladík. Kapucínské terasy se tak po Tyršově sadu stanou dalším parkem, který budou správci přes noc zamykat.

Pozemky pod zrekonstruovanými terasami patří řádu kapucínů, od něhož je v roce 2014 získalo město na 50 let do bezplatného pronájmu. Z celkem pěti kaskádovitých teras používají kapucíni pro vlastní potřebu pouze první – nejnižší. Dvě navazující terasy, které byly v úterý slavnostně otevřeny, prošly rok trvající rekonstrukcí. Zbylé dvě terasy v nejvyšší části spravuje město už od 90. let.

Autor:

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Další z rubriky

Hádky kolem plánovaného kasina v Holubicích u Vyškova rozetne referendum

Na podzim příštího roku chce provozovatel kasina k němu přistavět hotel.

Plán na stavbu kasina v Holubicích na Vyškovsku přiměl část místních k tomu, aby o něm vyvolali referendum. Vedení obce...

Pytlák skolil jelena za stovky tisíc, čtrnácteráka nechal na místě

Neznámý pytlák v oboře na Břeclavsku zastřelil trofejního jelena. Tělo ze zatím...

Mrtvolu trofejního jelena čtrnácteráka zastřeleného pytlákem nalezli v pondělí odpoledne správci obory na Břeclavsku....

S koncem Velké ceny už se smiřuji, přiznává brněnská primátorka

Brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Je to přesně půl roku, co Markéta Vaňková z ODS přebrala primátorský řetěz a jako druhá žena v historii se postavila do...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz