Podle policistů si vandalové vybírají zapadlejší místa, jako jsou podchody, mosty a zastávky, "pracují" potmě.
"Ničí i fasády domů v centru, ale odtud už je vyhánějí kamery," zdůvodňuje mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák. Zhruba dvacítka kamer nyní sleduje ulice centra města.
Kamery působí preventivně
A pořizovat se budou další. Podle brněnského primátora Romana Onderky totiž kamery působí preventivně. "Už jen nainstalování kamer odrazuje od páchání trestné činnosti," říká Onderka.
Počet zadržených sprejerů v jihomoravské metropoli však klesá. Podle strážníků na to má kromě kamer vliv hlavně zavedení plakátovacích ploch, kde se mohou kreslíři se sprejem vyřádit.
"Zatímco v roce 2003 jsme zadrželi 140 pachatelů, v roce 2006, kdy byly plochy povoleny, už jen 18. Pak počet sprejerů stoupl na 43. Letos jsme jich chytili 53," uvádí Novák.
Zákon o poškozování cizí věci, kam sprejerství spadá, zahrnuje také ničení vozů hromadné dopravy. I když někdo popíše tramvaj fixem, hrozí mu odnětí svobody až jeden rok.
Právě s podobnými "rychlými" sprejery či grafiťáky mají strážníci problémy. "Podepíší se za sekundu, nemáme šanci je chytit," zdůvodňuje Novák.
S tímto nešvarem mají bohaté zkušenosti v Bystrci. "Za chvíli proběhnou kus ulice a každý sloup počmárají svým podpisem," zlobí se starosta Bystrce Svatopluk Beneš (ODS). Na obecních domech si nechtěné malůvky odstraňuje úřad sám, ostatní je na majitelích domů či zdí.
"Oni si snad neumí představit, kolik to stojí, když počmárají kus rodinného domku. Postavit lešení do výše prvního patra a přemalovat fasádu vyjde na desetitisíce korun," uvádí Beneš. A kdo to platí? Obvykle postižený majitel.
"Nyní už mají výtečníci kapuce. Pokud je nechytíme za ruku, těžko se to dokazuje. Od strážníků vím, že mají svoje hlídky, ty hned jak uvidí strážníky, prozvoní se mobilem nebo zapískají a už jsou pryč," popisuje starosta Bystrce.
Minulý víkend zvítězili strážníci
Rychlejší než vandalové byli před týdnem v Bystrci strážníci. Ti nachytali při hlídkování okolo půlnoci dva mladíky, kteří "zdobili" tramvajovou zastávku v Ondrouškově ulici.
"Brňané ve věku 15 a 18 let stáli u čerstvě pomalované zdi zastávky, jeden z nich měl na rukou ochranné latexové rukavice. Díky včasnému příchodu strážníků zůstalo dílko sprejerů nedokončeno," popsal mluvčí strážníků Zdeněk Novák.
Jelikož v tomto případě existuje podezření ze spáchání trestného činu, skončili mladíci v rukách republikové policie. Za sprejerství jim hrozí peněžitý trest a trest odnětí svobody až na jeden rok.