Lidi kolem kamenolomu budí hluk, kvůli dopravním zácpám se pracuje v noci

  7:04aktualizováno  7:04
S dopravními komplikacemi v Brně se firma, jež připravuje kamenolom v Komíně na stavbu bytů, rozhodla vypořádat po svém. Dělníci začali pracovat v noci. Po stížnostech lidí na hluk jednatel slíbil, že noční práce ukončí.

V kamenolomu v brněnském Komíně plánuje developer postavit bytový soubor, který zapadne do rázu krajiny. Počítá s více než stovkou bytů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Celou noc se v bytě ozývá hukot, třepou se zdi. Děti se budí, nedá se spát. Až do rána se ozývají rány. Tak popisují obyvatelé brněnských městských částí Bystrc a Komín, co zažívají v posledních týdnech.

V nedalekém kamenolomu poblíž klíčových dopravních tepen v ulicích Kníničská a Bystrcká se totiž firma Agrocentrum Hrušovany pustila do úklidu, aby tam mohla začít rozsáhlá bytová výstavba.

Fotogalerie

Nákladní auta, která z místa odvážejí kamení, ale kvůli rozsáhlým uzavírkám v Brně stojí přes den v kolonách. Jednatel firmy Bronislav Formánek proto podřízeným přikázal, aby pracovali v noci.

Jenže místním, kteří kvůli vedru v noci větrají, tím znepříjemnil život.

„Vždy ten randál skončí až kolem čtvrté páté hodiny ráno,“ stěžovali si místní na sociálních sítích a na místo opakovaně přivolali i městskou policii.

Hluk z lomu byl totiž slyšet na kilometry daleko - například až za Opálkovou ulicí.

Bagry pracují i ve čtyři ráno

Hlídky na místě skutečně zjistily, že firma provádí těžební práce. Vše proto zaznamenaly a předaly k dořešení úředníkům.

„Strážníci udělali maximum možného. Za červen evidujeme tři samostatná podezření z porušování nočního klidu. Například v jednom případě dělníci kolem čtvrté hodiny ráno pracovali v lomu s bagrem,“ uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Několik stížností doputovalo i na radnici Komína, na jehož území se kamenolom nachází. Na řešení situace apeloval i úřad vedlejší Bystrce. Lom totiž stojí v její těsné blízkosti na pravém břehu řeky Svratky. Poblíž je i zastávka MHD, která nese název Kamenolom.

Kvůli stížnostem se na místo minulý týden před desátou hodinou večer vydala starostka Komína Milada Blatná (Zelení).

„Jezdily tam náklaďáky. Jejich trasa byla naštěstí směrována nikoliv přes Komín, ale po Kníničské ulici. Mluvila jsem se zaměstnancem firmy i jejím majitelem. Podle nich v kamenolomu dělali uklízecí práce - čištění různých navážek, napadaných kamenů. Vše se připravuje na výstavbu nových bytových domů,“ nastínila Blatná.

Úřad firmě odeslal výzvu k okamžitému ukončení prací v nočních hodinách, přestupková komise si navíc předvolala zodpovědného člověka k vysvětlení.

Neměl jsem na vybranou, tvrdí jednatel firmy

Jednatel Formánek přiznal, že skutečně přikázal, aby zaměstnanci pracovali v noci. Tvrdí, že kvůli dopravní situaci v Brně neměl na výběr. Bystrc je nyní „odříznutá“ od zbytku města.

V březnu totiž začala pětiměsíční kompletní uzavírka klíčového mostu přes Žabovřeskou ulici, protože není možné na něm pracovat po částech a provoz zachovat.

„Nic podobného nepamatuji. Naše auta mají problém projet městem, snižuje se efektivita práce. Právě proto jsme se rozhodli, že raději budeme pracovat v noci. Už jsme to tak udělali někdy v lednu, ale lidé se ozvali až nyní, protože kvůli vedru musejí otevírat okna,“ vysvětlil neobvyklý pracovní režim jednatel firmy Agrocentrum Hrušovany.

Starostka Blatná se s Formánkem dohodla, že práce v noci ukončí okamžitě.

„Jde však o světlou výjimku. Pan Formánek se nakonec zachoval velmi seriózně, což oceňuji. Nicméně do budoucna se chci jako politička zasadit o zlepšení pravomocí pro radnice, aby šlo neprodleně zasáhnout a nemuselo se čekat až na řízení u správního orgánu,“ poznamenala starostka.

Podle Formánka dělníci v lomu zcela skončí do týdne. „Z Brna pak asi zmizíme, za takových dopravních podmínek se skutečně pracovat nedá,“ postěžoval si.

Firma připravuje lokalitu k výstavbě bytového komplexu, o niž soukromý developer usiluje téměř dekádu. Investiční záměr už dříve podpořila městská část i odbor územního rozvoje města. Nyní je na stavebním úřadě podaná žádost o územní rozhodnutí.

Se samotnou stavbou by se podle Blatné mohlo začít už v příštím roce. Developer plánuje postavit bytový soubor, který zapadne do rázu krajiny. Počítá s více než stovkou bytů.

Kvůli uzavírce mostu v Žabovřeské ulici kolabuje doprava:

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Další z rubriky

Rodiče nejsou schopni unést, že selhali, říká šéf dětského domova

Pod vedením Daniela Kusého se vychovatelé v brněnském Dětském domově Dagmar...

Již téměř devadesát let zajišťuje náhradní výchovu dětí, o které se nemohou postarat rodiče, Dětský domov Dagmar v...

Při požáru stánku s kávou před nádražím v Brně se zranili dva lidé

Požár sklepních kójí zablokoval pražskou Nuselskou ulici (18. 5. 2019).

V pátek večer vyjížděli hasiči k nahlášenému požáru stánku s občerstvením před nádražím v Brně. Před jejich příjezdem...

OBRAZEM: Zetory, jak je neznáte. V pásovém provedení i jako autobus

Zetorbus je speciální model, který byl určený k přepravě zaměstnanců uvnitř...

Zatímco některé modely traktorů z dílny brněnského Zetoru se vyráběly po tisících, z jiných bylo do světa vypuštěno jen...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA VN ROZVODNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz