Lidi kolem kamenolomu budí hluk, kvůli dopravním zácpám se pracuje v noci

  7:04aktualizováno  7:04
S dopravními komplikacemi v Brně se firma, jež připravuje kamenolom v Komíně na stavbu bytů, rozhodla vypořádat po svém. Dělníci začali pracovat v noci. Po stížnostech lidí na hluk jednatel slíbil, že noční práce ukončí.

V kamenolomu v brněnském Komíně plánuje developer postavit bytový soubor, který zapadne do rázu krajiny. Počítá s více než stovkou bytů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Celou noc se v bytě ozývá hukot, třepou se zdi. Děti se budí, nedá se spát. Až do rána se ozývají rány. Tak popisují obyvatelé brněnských městských částí Bystrc a Komín, co zažívají v posledních týdnech.

V nedalekém kamenolomu poblíž klíčových dopravních tepen v ulicích Kníničská a Bystrcká se totiž firma Agrocentrum Hrušovany pustila do úklidu, aby tam mohla začít rozsáhlá bytová výstavba.

Fotogalerie

Nákladní auta, která z místa odvážejí kamení, ale kvůli rozsáhlým uzavírkám v Brně stojí přes den v kolonách. Jednatel firmy Bronislav Formánek proto podřízeným přikázal, aby pracovali v noci.

Jenže místním, kteří kvůli vedru v noci větrají, tím znepříjemnil život.

„Vždy ten randál skončí až kolem čtvrté páté hodiny ráno,“ stěžovali si místní na sociálních sítích a na místo opakovaně přivolali i městskou policii.

Hluk z lomu byl totiž slyšet na kilometry daleko - například až za Opálkovou ulicí.

Bagry pracují i ve čtyři ráno

Hlídky na místě skutečně zjistily, že firma provádí těžební práce. Vše proto zaznamenaly a předaly k dořešení úředníkům.

„Strážníci udělali maximum možného. Za červen evidujeme tři samostatná podezření z porušování nočního klidu. Například v jednom případě dělníci kolem čtvrté hodiny ráno pracovali v lomu s bagrem,“ uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Několik stížností doputovalo i na radnici Komína, na jehož území se kamenolom nachází. Na řešení situace apeloval i úřad vedlejší Bystrce. Lom totiž stojí v její těsné blízkosti na pravém břehu řeky Svratky. Poblíž je i zastávka MHD, která nese název Kamenolom.

Kvůli stížnostem se na místo minulý týden před desátou hodinou večer vydala starostka Komína Milada Blatná (Zelení).

„Jezdily tam náklaďáky. Jejich trasa byla naštěstí směrována nikoliv přes Komín, ale po Kníničské ulici. Mluvila jsem se zaměstnancem firmy i jejím majitelem. Podle nich v kamenolomu dělali uklízecí práce - čištění různých navážek, napadaných kamenů. Vše se připravuje na výstavbu nových bytových domů,“ nastínila Blatná.

Úřad firmě odeslal výzvu k okamžitému ukončení prací v nočních hodinách, přestupková komise si navíc předvolala zodpovědného člověka k vysvětlení.

Neměl jsem na vybranou, tvrdí jednatel firmy

Jednatel Formánek přiznal, že skutečně přikázal, aby zaměstnanci pracovali v noci. Tvrdí, že kvůli dopravní situaci v Brně neměl na výběr. Bystrc je nyní „odříznutá“ od zbytku města.

V březnu totiž začala pětiměsíční kompletní uzavírka klíčového mostu přes Žabovřeskou ulici, protože není možné na něm pracovat po částech a provoz zachovat.

„Nic podobného nepamatuji. Naše auta mají problém projet městem, snižuje se efektivita práce. Právě proto jsme se rozhodli, že raději budeme pracovat v noci. Už jsme to tak udělali někdy v lednu, ale lidé se ozvali až nyní, protože kvůli vedru musejí otevírat okna,“ vysvětlil neobvyklý pracovní režim jednatel firmy Agrocentrum Hrušovany.

Starostka Blatná se s Formánkem dohodla, že práce v noci ukončí okamžitě.

„Jde však o světlou výjimku. Pan Formánek se nakonec zachoval velmi seriózně, což oceňuji. Nicméně do budoucna se chci jako politička zasadit o zlepšení pravomocí pro radnice, aby šlo neprodleně zasáhnout a nemuselo se čekat až na řízení u správního orgánu,“ poznamenala starostka.

Podle Formánka dělníci v lomu zcela skončí do týdne. „Z Brna pak asi zmizíme, za takových dopravních podmínek se skutečně pracovat nedá,“ postěžoval si.

Firma připravuje lokalitu k výstavbě bytového komplexu, o niž soukromý developer usiluje téměř dekádu. Investiční záměr už dříve podpořila městská část i odbor územního rozvoje města. Nyní je na stavebním úřadě podaná žádost o územní rozhodnutí.

Se samotnou stavbou by se podle Blatné mohlo začít už v příštím roce. Developer plánuje postavit bytový soubor, který zapadne do rázu krajiny. Počítá s více než stovkou bytů.

Kvůli uzavírce mostu v Žabovřeské ulici kolabuje doprava:

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

Hraboši na vinicích hasí žízeň šťávou z hroznů, tahají si je i do nor

Hraboš polní děsí zemědělce, na jednom hektaru půdy jsou tito přemnožení...

Vinaři mají dalšího nepřítele – ke špačkům se přidali hraboši. Čím jsou hrozny zralejší, tím víc přemnožené hlodavce...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz