Rodina z jižní Moravy mapovala kamenné kříže. Hledala jejich příběhy

  9:28
Jihomoravská krajina je kamennými kříži doslova posetá. Bylo by marnou snahou pokoušet se nalézt jedinou vesnici, která nemá „sakrální náboj“. Gymnazistka z Petrovic se svými rodiči zmapovala asi 180 kamenných křížů z let 1750 až 1860.
Původním povoláním novoveský hostinský a později kamenický mistr František...

Původním povoláním novoveský hostinský a později kamenický mistr František Majer st. vytvořil na počátku 19. století asi 30 navzájem si podobných křížů s Kristem s charakteristickou trnovou korunou připomínající turban. Tento kříž je z Letkovic. | foto: Archiv rodiny Grunovy

„V první řadě jsou památkami. A ty jsou od toho, aby nám předaly určitou ‚paměť‘. A pokud se tato paměť uchopí jako celek a poctivě, je možné v ní číst stejně jako v archivních pramenech,“ míní gymnazistka Štěpánka Grunová z Petrovic. Se svými rodiči Bronislavem a Evou Grunovými zmapovala asi 180 kamenných křížů, které vznikaly v lokálních kamenických dílnách v Moravském Krumlově a Nové Vsi u Oslavan v letech 1750 až 1860.

Ty nalezneme v poměrně širokém regionu od Mikulovska až po podhůří Vysočiny, s jádrem výskytu na Moravskokrumlovsku a v Rosicko-oslavanské oblasti. S touto studií také zvítězila v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti, obor historie.

Jako prvního z rodiny zaujalo téma Štěpánčina otce, který před pěti lety začal kříže systematicky dokumentovat, a od něj také pochází prvotní hrubé roztřídění. Asi o rok později se k němu přidala dcera. Její doménou se stalo archivní bádání. „Od té doby se naše pověstné ‚křížové výpravy‘ a mnohahodinové diskuse staly běžnou součástí rodinného života,“ popisují.

Šedý, nebo žlutý. Tak se pozná původ kříže

Každý jednotlivý kříž museli navštívit a zdokumentovat. Po třech letech se před Grunovými vynořovaly konkrétní obrysy tvůrců křížů a lidské příběhy, které se za nimi ukrývají.

Základním rozlišovacím kritériem byl materiál. „Novoveský pískovec je hrubší, tvrdý a soudržný, našedivělého zabarvení. Také obsahuje charakteristické rezavě ohraničené tmavé valouny. Krumlovský je podstatně jemnější. Jeho barva bývá tónovaná spíše do žluta až červena a základní vlastností je velká rozpadavost,“ vysvětlují Grunovi.

Jihomoravské kříže

  • Kříž na hřbitově v Horních Věstonicích je poděkováním za uzdravení z těžké nemoci.
  • Za vznikem kříže v Troubsku údajně stála výhra v loterii.
  • Sochami ve Zbraslavi učitel Medek v podstatě založil kamenný slabikář mravoučných veršů.
  • Že kříž je postaven „po odejití Francúzů“, uvádí černé na bílém pouze jediný kříž, a to v Příbrami na Moravě.
  • Hřbitovní kříž v obci Zbýšov připomíná epidemii cholery „…která se rozmáhajíce přes celou Evropu několik let strašně zuřila a ze zdejších obyvatel k 50 sem přivedla“.

Druhým krokem bylo porovnání jejich podoby. „Zajímavým zjištěním byla skutečnost, že v každé dílně v jednom časovém období tvořil pouze jediný člověk. Je nutné si uvědomit, že šlo o sochařsky neškolené kameníky. Jejich snahou nebylo originální umělecké sebevyjádření, ale naplnění zakázky. V některých případech jsou kříže jednoho tvůrce téměř kopiemi,“ podotýkají.

Těžko říci, zda vůbec můžeme kamenné kříže za umění považovat. To ale neznamená, že jsou méněcenné. „Na počátku každého z nich stál kvádr pískovce a touha zanechat potomkům na sebe i na svou hlubokou a – viděno dnešním pohledem – naivní lidovou víru, hmatatelnou připomínku. Konkrétní ruce musely kvádr opracovat a vézt povozem mnohdy desítky kilometrů. Nic si nezadají s megalomanskými zakázkami umělecky dokonalých oltářů v barokních kostelích a možná jsou i svědectvím zbožnosti mnohem upřímnější,“ míní Grunovi.

Zakládání křížů souviselo s vymezením prostoru na cizí a osvojený, proto měly ochrannou funkci na místech, jako jsou křižovatky, hranice, začátky obcí. Že se přesně tam, kde stál dříve kříž, který se rozpadl, postavil nový, bylo dlouho do 19. století samozřejmostí.

Grunovi zjistili, že se cena za kamenný kříž pohybovala v rozmezí 85 až 230 zlatých vídeňské neboli císařské měny. Lidé na něj šetřili mnohdy desítky let.

Zadavatel? Nejčastěji bezdětný vdovec

A kdo vlastně byli fundátoři (zakladatelé) křížů? U vzniku třetiny z nich stál postarší muž. Často vdovec v předtuše brzké smrti. „Společným znakem podstatné části fundátorů je jejich bezdětnost, případně absence mužského dědice. Příčinu mohla představovat i ztráta dítěte či blízkého příbuzného, ale také zřízení nového hřbitova, potřeba vlastní reprezentace a některé z křížů měly funkci pamětní,“ popisuje badatelská rodina. Fundace pocházely i z obcí, farností, cechů, či spojením se dvou a více různých osob, aby postavení kříže finančně zvládly.

Kdo na křížích pracoval

  • Kamenné kříže z dílen v okolí Moravského Krumlova mají svůj počátek v dohasínajícím baroku, na zhruba 80 let se staly nejběžnějším regionálním typem drobné sakrální památky. Těžiště jejich obliby spočívá v období okolo napoleonských válek.
  • V Nové Vsi působil po celé období rozvětvený rod kameníků Majerů.
  • V Moravském Krumlově zpočátku tvořila rodina měšťanských sochařů Sedlmayerů. Vedle nich zde existovaly četné kamenické rody. Dva z nich, konkrétně rodiny Sacklů a Haselsteinů, po odchodu posledního sochaře rozvinuly i tvorbu kamenných křížů.
  • Po roce 1850 naše kamenné památky postupně vytlačily konkurenceschopnější, sériově vyráběné litinové kříže.

Zlatá doba fundátorství z prostředků obce nastala v době napoleonských válek. Purkmistr i rychtář v tomto období rádi nechávali zvěčňovat své zásluhy uvedením jmen na podstavci.

Další výlučnou skupinu představují mlynáři, kteří jediní na podstavec důsledně uváděli své povolání. Dobré majetkové zázemí, ale zároveň konzervativní mentalita a zbožnost je k fundátorství v podstatě předurčovaly.

Kamenné kříže z krumlovské a novoveské dílny chátraly dříve především kvůli lhostejnosti a nedostatku financí. Dnes je ohrožují neodborné opravy. Někdy se totiž objevuje snaha památku vylepšit na „vyšší uměleckou úroveň“. Tím je ale popřen neopakovatelný rukopis místního tvůrce. „Kdyby lidé věděli, že nahrazením ‚původní nevyhovující hlavy‘ navždy zničí jedinou sochařskou realizaci autora, možná by se něco takového nemuselo přihodit,“ uvažují.

Téma kamenných křížů regionu nebudou Grunovi moci asi nikdy pokládat za zcela dokončené. Štěpánka Grunová teď bude v pátrání pokračovat na jednotlivých farách. Obrazovou přílohu chce poskytnout restaurátorům, aby tak existovala reálná šance vrátit původní podobu mnoha v současné době osamoceným podstavcům.

S poznatky seznamuje i veřejnost. „Chceme tak dopomoci k zachování významných a nám nesmírně blízkých děl. Obzvláště v případě několika křížů krumlovské dílny se jedná o závod s časem, přibude-li, či nepřibude-li další torzo.“

Bronislav a Eva Grunovi jsou také nositelé ocenění Rytíři péče o památky, mj. za obnovu petrovické doškové chalupy, jediné na Znojemsku, ze které vybudovali muzeum. O tématu kamenných křížů budou se svou dcerou Štěpánkou také přednášet, a to ve čtvrtek 22. března od 19 hodin ve znojemském Domě umění.

Nejčtenější

Životy horníků zmařily výbuch i povodeň, tisk raději velebil záchranné práce

Jižní Morava si připomíná dvě temná výročí důlních tragédií. Před 165 lety zahynulo třiapadesát havířů v dole Františka v Padochově na Brněnsku, před pětapadesáti lety se 34 dělníků utopilo v...

Další rozruch kolem radějovské obory, miliardář nelegálně postavil ubytovací sruby

Premium

Dostal stavební povolení s tím, že v oboře v Radějově na Hodonínsku, která mu patří, může vybudovat zařízení pro myslivecké a lesnické potřeby. Podnikatel Leoš Novotný starší místo toho postavil osm...

Hledá se ideální nájemník. Značka: bílý Čech bez dětí, psa a návštěv

Premium

Studentka Magdaléna Kolářová prostřídala v Brně několik bytů, o desítky dalších se jako nájemnice ucházela. A zažila si při tom své. „Když jsem byla na prohlídce kousek od Bratislavské ulice, majitel...

Brno přikleplo Polívkovu divadlu rekordní dotaci. Odměna za kampaň, tvrdí opozice

Velkého potlesku se při nedávném zahájení celostátní předvolební kampaně koalice SPOLU dočkal známý herec Bolek Polívka. Jeho jméno se probíralo i na úterním brněnském zastupitelstvu. Město schválilo...

Střecha bytovky v Brně zřejmě vzplála kvůli nedbalosti, škoda za 120 milionů

Až do večera bojovali ve středu hasiči v brněnských Chrlicích s požárem, který vypukl na střeše bytového domu. Zasaženo bylo i dvanáct bytů pod střechou, na vině je podle policie pravděpodobně...

Návštěvníci chodili na pivo, dům hořel několikrát. V Brně ožil slavný seriál

Bráfovou ulicí v Brně včera znovu zněla houkačka a hasiči se pustili do hašení požáru domu, v němž shořel unikátní sešit geniálního chlapce Adama Bernaua. Tak si místní připomněli slavný televizní...

13. června 2025

V Bohémě už se Pohlreich nerozčílí. Místo restaurace bude edukační centrum

Do legendární brněnské restaurace Bohéma pod Janáčkovým divadlem, známé i díky natáčení pořadu šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha, se gastronomický provoz přes snahu vedení města nevrátí. Poté, co se...

12. června 2025  17:34

Dům plný kouře a schody v plamenech. Odvážný senior si ale dokázal zachránit život

Skokem z balkonu v prvním patře si při požáru domku ve středu zachránil život senior v Bzenci na Hodonínsku. K zoufalému činu ho dohnaly plameny na schodišti uvnitř domu. Záchranáři ho zraněného...

12. června 2025  15:20

Majetek v bedýnkách, měsíce bez domova. Lidé se podívali na místo požáru

Až několik měsíců budou bez domova lidé, jimž ve středu odpoledne vyhořely byty při požáru střechy a horního patra domu v brněnských Chrlicích. Převážná většina z nich si náhradní bydlení našla sama,...

12. června 2025  14:56

Ptáčková naposledy škrtala, nominace na domácí EuroBasket je kompletní

Trenérka Romana Ptáčková představila konečnou dvanáctičlennou nominaci českých basketbalistek pro EuroBasket, jehož základní skupinu odehraje národní tým v Brně. Mezi vybrané hráčky se z členek...

12. června 2025  14:52

Finský trenér brankářů, česká konkurence, farma. Co může Postava čekat v zámoří?

Ve hře byly dva kluby s výraznou historií. Hned po první sezoně v české extralize si třiadvacetiletý brněnský gólman Michal Postava mohl vybírat, zda jeho první štací v NHL bude kanadský Edmonton,...

12. června 2025  11:42

Střecha bytovky v Brně zřejmě vzplála kvůli nedbalosti, škoda za 120 milionů

Až do večera bojovali ve středu hasiči v brněnských Chrlicích s požárem, který vypukl na střeše bytového domu. Zasaženo bylo i dvanáct bytů pod střechou, na vině je podle policie pravděpodobně...

11. června 2025  15:12,  aktualizováno  12.6 11:10

Bití býkovcem, hlad a beznaděj. Brněnská „Osvětim“ proslula utrpením

Premium

Do historie Brna se v období druhé světové války mimo jiné zapsaly dva internační tábory. První Pod kaštany založili nacisté v červnu 1940 z bývalých armádních kasáren, kromě něj ale vznikl ještě...

12. června 2025

Netransparentní, zmatečný, nejasný. Verdikt v kauze Stoka soud rozcupoval

Zhruba půl roku dával Vrchní soud v Olomouci dohromady dokument, jímž vrátil na začátek brněnskou korupční aféru kolem expolitika Jiřího Švachuly známou jako Stoka. Po zrušení verdiktu tvrdě...

12. června 2025  8:10

Skelet s pletivem v Brně nebude, firma po kritice změnila projekt parkovacího domu

Mohutně kritizovaná podoba plánovaného parkovacího domu Skořepka v centru Brna doznala výrazných úprav. Budova dostala výrazně estetičtější podobu, projekt se nyní připravuje jako polyfunkční dům s...

11. června 2025  17:30

Dětský opalovací krém v tyčince? Přírodní, šetrný a super praktický
Dětský opalovací krém v tyčince? Přírodní, šetrný a super praktický

Když se děti chystají na sluníčko, potřebují víc než jen kšiltovku a dostatek vody. Kvalitní opalovací krém je zkrátka základ. Hledali jsme takový,...

Bystrčtí se bouří proti polyfunkčnímu domu, bojí se další dopravní zátěže

Více než dvanáct stovek podpisů už má petice proti stavbě polyfunkčního domu v brněnské Bystrci, kterou připravuje developer. Lidé se obávají dalšího zhoršení už tak napjaté dopravní situace, až by...

11. června 2025  14:21

Další rozruch kolem radějovské obory, miliardář nelegálně postavil ubytovací sruby

Premium

Dostal stavební povolení s tím, že v oboře v Radějově na Hodonínsku, která mu patří, může vybudovat zařízení pro myslivecké a lesnické potřeby. Podnikatel Leoš Novotný starší místo toho postavil osm...

11. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.