Kadrnka z ODS bude sedět v radě Čezu. Nemá kvalifikaci, zlobí se ČSSD

  15:24aktualizováno  15:24
Šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka získal lukrativní místo v dozorčí radě Čezu. Podle sociálních demokratů je ale jeho kvalifikace na tuto funkci sporná. Členové ČSSD se proto ptají, jestli Kadrnka nedostal post jako odměnu za podporu vedení ODS v boji proti velkým koalicím.

Šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka dostal post v dozorčí radě Čezu, podle ČSSD na to ale nemá kvalifikaci. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Parlamentní volby přinesly střídání vládnoucích stran, a to znamená i výměnu členů dozorčích rad a představenstev státních firem. "Musí se obsadit asi padesát míst, je zvykem, že krajští šéfové musejí někde sedět," vysvětlil člen jihomoravské ODS z Kadrnkovy blízkosti.

Podle něj nová funkce s Kadrnkovým jednáním po komunálních volbách nesouvisí. Kadrnka se tehdy stejně jako celostátní vedení strany silně vymezil proti vznikající velké koalici na brněnské radnici. Velká koalice ale přes tlak vedení vznikla.

Jiří Kadrnka

Letos čtyřicetiletý politik vystudoval Střední průmyslovou školu strojní ve Zlíně a později Strojní fakultu VUT v Brně (obor Konstrukce průmyslových robotů a manipulátorů, obráběcích a tvářecích strojů).

Živí se podnikáním. Je jednatelem dopravních a logistických firem se sídlem v Hustopečích a Blučině. Je ženatý a má tři syny.

V ODS je od roku 1997. Do politiky vstoupil v Hustopečích, kde už dvanáct let sedí v městské radě.

Od roku 2000 je také zastupitelem Jihomoravského kraje. Před dvěma lety vystřídal Milana Venclíka na postu šéfa krajské ODS. Už pět let je členem výkonné rady strany.

Spolu s Kadrnkou bude na chod Čezu za ODS dohlížet ještě ekonom Lubomír Lízal a Martin Říman. Rozhodla o tom včera mimořádná valná hromada společnosti.

Kadrnka nemá kvalifikaci, nelíbí se ČSSD

Šéf brněnské ČSSD a poslanec Jeroným Tejc nechápe, jakou má šéf jihomoravské ODS k členství v dozorčí radě energetické společnosti kvalifikaci.

"Nevím, jestli tomá být odměna za to, že dovedl ODS do opozice všude, kde to šlo. A v Brně se o to alespoň snažil," kritizoval volbu ODS Tejc.

Podle něj by na nominaci od ČSSD neměl šanci, protože strana má vyšší nároky. "Ale nevím, v čem pan Kadrnka vyniká, třeba nakonec v oblasti finančnictví a energetiky prokáže svou nenahraditelnost," dodal Tejc.

ČSSD do dozorčí rady Čezu nominovala bývalého místopředsedu vlády a ministra zahraničních věcí Jana Kohouta.

Tejc nikdy nepracoval a blábolí, reagoval Kadrnka

Kadrnka vystudoval Strojní fakultu Vysokého učení technického v Brně a v současnosti podniká. Je jednatelem a spolumajitelem logistických a dopravních firem v Hustopečích a Blučině. Názor šéfa brněnské ČSSD Kadrnka nechtěl komentovat.

"Reagovat na komentář k mému zvolení do dozorčí rady společnosti ČEZ od lidí, kteří nikdy nepracovali a hned po škole šli pobírat plat do Poslanecké sněmovny, kteří neví, co to znamená vydělat a zdanit jedinou korunu, je pod mou úroveň. Přeloženo do češtiny, bláboly pana Tejce nebudu komentovat," řekl Kadrnka.

Členové dozorčí rady energetického podniku si měsíčně přijdou na něco přes padesát tisíc korun, k tomu mají nárok na kapitálové životní pojištění, služební auto a po schválení valnou hromadou i na tantiémy.

Dozorčí rada Čezu má celkem dvanáct členů. Tři zástupce nominovala ODS a tři TOP 09. Po jednom zástupci v radě budou mít Věci veřejné a ČSSD. Zbývající čtyři místa si nadále ponechají zástupci zaměstnanců.

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Malý loft zaplnil industriální styl, který zjemnily prvky etna

Kovové schodiště, vyrobené na míru, vede do otevřené ložnice na galerii....

Pojďme se podívat do jednoho brněnského loftového bytu. Designérka Pavlína Lipková v něm zajímavě zkombinovala...

VIDEO: Zloděj vláčel prodavačku po zemi, chytili ho kolemjdoucí

Kolemjdoucí chytili zloděje, který vláčel prodavačku

Několik metrů vláčel zloděj v Brně po zemi prodavačku, která se mu snažila zabránit v krádeži kabelky. Násilníkovi se...

Pytle u kontejnerů bzučely, byly v nich plástve i se včelami

Ke kontejnerům v brněnských Žabovřeskách někdo pohodil pytle s plástvemi a...

Silné bzučení a velký počet poletujících včel vystrašil obyvatele, kteří šli v pondělí dopoledne vyhodit odpadky v...

Muž v Brně nahlásil řádění výrostků, byly to ženy halící stromy do deček

Ženy v kapucích zahalovaly stromky do deček

K zahalené dvojici, která se podezřele pohybovala kolem mladých stromků na náměstí, vyráželi brněnští strážníci. Obavy...

Další z rubriky

Díky trenažéru si medici i lékaři vyzkoušejí zákroky a zkrátí operace

Ve fakultní nemocnici v brněnských Bohunicích mají první kardiovaskulární...

Medikům i lékařům těsně po atestaci bude sloužit moderní přístroj, který jim umožní, aby si dopředu natrénovali některé...

Za fiktivní vývozy odpadu na Vyškovsku čelí obvinění tři muži a firma

Ilustrační snímek

Společnost Respono, jež sváží odpad ze stovky obcí na Vyškovsku, podle policie proplácela faktury za odpad, který na...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění. Silnice je uzavřená

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Prodej chaty 60 m2, pozemek 1 477 m2
Prodej chaty 60 m2, pozemek 1 477 m2

Těsnohlídkovo náměstí, Bílovice nad Svitavou, okres Brno-venkov
1 351 000 Kč

Najdete na iDNES.cz