Firma pokácela stromy vedle brněnského nádraží, podle radnice neoprávněně

  16:12aktualizováno  16:12
Místo čtyř vzrostlých pajasanů se vedle budovy hlavního brněnského nádraží válí hromada špalků. Poražení stromů vzbudilo ve městě značný ohlas, podle radnice městské části Brno-střed došlo k odstranění stromů neoprávněně. Firma, která za kácením stojí, se hájí, že povolení měla.

Vzrostlé pajasany žláznaté, které zejména v létě poskytovaly kolemjdoucím vítaný stín, nechala poslat k zemi developerská firma Brno New Station Development (BNSD). Podle ní byly stromy invazivní, neměly dobrý základ a bránily chystané rekonstrukci nádražní budovy.

České dráhy s firmou BNSD v roce 2008 podepsaly smlouvu o čtyřicetiletém pronájmu patnácti hektarů pozemků včetně hlavního nádraží.

„O kácení stromů požádal nájemce nádražní budovy v souvislosti s její připravovanou rekonstrukcí, která pokryje i blízkou terasu,“ sdělila za městskou část Brno-Střed Kateřina Dobešová.

Odbor životního prostředí městské části vydal souhlasné stanovisko, ke kácení se ovšem nevyjádřil Drážní stavební úřad. Poražení stromů se proto bude řešit ve správním řízení.

Bez souhlasů bychom kácet nemohli, hájí se developer

Firma BNSD se hájí tím, že ke kácení měla povolení. „Že to musí povolit i Drážní stavební úřad, ze smlouvy nikde přímo neplyne. V závěru dokumentů je jasně napsané, že povolení máme,“ oznámil za firmu Radim Světlík.

Fotogalerie

„Na základě souhlasu Českých drah jsme získali souhlas s kácením i u Odboru životního prostředí městské části Brno-střed. Bez těchto souhlasů bychom kácet rozhodně nemohli. Dané strany to odsouhlasily a my mohli začít. Podmínky, které jsme obdrželi, splníme,“ prohlásil Světlík.

Kácení na odboru životního prostředí povolili v době od 1. listopadu do 31. března, kdy je vegetační klid. Další podmínkou bylo, že pajasany developer nahradí tuzemským javorem.

Pajasan žláznatý je invazivním druhem dřevin, který roste velmi rychle. Podle odboru životního prostředí je pravděpodobné, že stromy u nádraží vyrostly z náletu. „Stromy byly na stanovišti pro ně zcela nevhodném, s malým prokořenitelným prostorem, takže zde bylo opravdu velké riziko, že mají nedostatečně vyvinutý kořenový systém,“ podotkla Dobešová.

Stromům tak reálně hrozilo vyvrácení. Přesto jejich stržení vzbudilo na sociálních sítích velký rozruch. Vyjádřili se k němu i přední představitelé města.

„Tak tohle se opravdu nedělá. Developer si zaslouží nejvyšší možnou pokutu. Kácet proti domluveným podmínkám a odstraňovat drahocennou zeleň dříve, než je to opravdu nutné, je největší drzost,“ napsal například náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Autor:

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Další z rubriky

Věrní diváci přijdou do letního kina i za deště, říká jeho organizátorka

Monika Šimková ze spolku Noční motýl se stará o letní kino na nádvoří radnice...

Momenty, kdy vítr strhl plátno letního kina nebo kdy chlapík z bufetu zachraňoval vlastním DVD představení, či týdny,...

Bál jsem se mluvit na učitele, líčí buddhistický mnich studium v Brně

Buddhistický mnich Dharmapriya Sraman při stáži na Masarykově univerzitě...

Ze Srí Lanky do Brna se vydal buddhistický mnich Dharmapriya Sraman letos v únoru. Na šestiměsíčním studijním pobytu ho...

Z parkování v modrých zónách teče Brnu méně peněz, než odhadovalo

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Příliv peněz z rezidentního parkování a z pokut od motoristů, který měl pokrýt další rozvoj modrých zón v Brně, vázne....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz