Julínek odvolal šéfa onkologického ústavu i ředitelku Svaté Anny

  17:46aktualizováno  21:14
Rostislav Vyzula vedl Masarykův onkologický ústav šest let. Až do dneška. Nemocnici - pacienty zvolenou za nejoblíbenější - musí opustit. Rozhodl o tom ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Skončit musí i ředitelka Fakultní nemocnice u svaté Anny.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek | foto: Petr LemberkMF DNES

"V souvislosti s plánovanou koncentrací a reorganizací onkologické péče na území města Brna a Jihomoravského regionu se rozhodl ministr k personální změně," komentoval odvolání Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.
 
Vyzulu ve funkci nahradí Jiří Vorlíček, dosavadní šéf hematoonkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno a předseda České onkologické společnosti. Bývalý ředitel v ústavu zůstane, jako vedoucí kliniky komplexní onkologické péče.

Skončila i ředitelka Svaté Anny
Ministr Julínek v úterý s okamžitou platností odvolal také ředitelku Fakultní nemocnice U svaté Anny v Brně Vladimíru Danihelkovou. "Ve funkci mě nahradí nynější náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno Petr Koška," řekla Danihelková.V areálu nemocnice má za 1,5 miliardy Kč vzniknout Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC).

"Ministr nebyl spokojen s naplňováním strategie rozvoje," řekl Cikrt. Hlavním úkolem jejího nástupce prý bude stabilizovat hospodaření nemocnice, restrukturalizovat ji a dokončit projekt ICRC. "Je třeba tomu dát novou dynamiku," řekl Cikrt.

Čtyřicetiletou Danihelkovou rozhodnutí ministra překvapilo. "Myslím, že se tam udělala hromada práce. Ekonomika se stabilizovala," popsala své roční působení v nemocnici. Do funkce ji loni dosadil právě Julínek.

Tehdy ji označil za osvědčenou manažerku ve zdravotnictví. Danihelková předtím vedla nemocnici v Břeclavi, její nadřízení z Jihomoravského kraje si ji chválili. Ve svatoanenské nemocnici Danihelková pokračovala v přípravě stavby ICRC.

Projekt mezinárodního centra má zpoždění
"Na konci července by mělo být vypsané výběrové řízení na stavební firmu," řekla dnes. Projekt tak má zpoždění. Loni v prosinci představitelé nemocnice informovali, že stavba má začít v polovině roku. Ještě letos na podzim by však měly v Brně začít fungovat první laboratoře budoucího ICRC. Jeden z prvních výzkumů bude zaměřen na srdeční arytmii.

Mezinárodní centrum klinického výzkumu je projektem, který v ČR nemá obdoby. Nové metody léčby by tam měli vyvíjet čeští odborníci spolu s experty americké kliniky Mayo. Klinika patří ke dvěma nejprestižnějším zařízením svého druhu v USA. Díky spolupráci Američanů a brněnských odborníků se k českým pacientům dostanou metody, které by jinak do ČR přišly až s několikaletým zpožděním.

Julínek už vyměnil řadu nemocničních šéfů
Změn na nejvyšších postech v českých nemocnicích už ministr Julínek od svého nástupu do funkce v září 2006 provedl celou řadu. Například hned po svém nástupu prosadil odvolání všech zástupců státu ve správní a dozorčí radě VZP. Ministrův mluvčí oznámil, že Julínek hodlá vyměnit asi polovinu zástupců státu v zaměstnaneckých pojišťovnách.

Loni v březnu Julínek odvolal ředitele tří fakultních nemocnic - Thomayerovy a vinohradské v Praze a olomoucké fakultní. Důvodem podle něj byly problémy v hospodaření těchto nemocnic. Odvolaní ředitelé ministrovo vysvětlení zpochybnili. V září 2007 odvolal ředitele Úrazové nemocnice v Brně Miloše Janečka. Důvodem byl jeho nesouhlas s plánovaným rušením zařízení.

V listopadu ministr odvolal ředitele pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze Pavla Klenera. Podle Julínkových představ se měl ústav sloučit s pražskou Všeobecnou fakultní nemocnicí, od plánu ale nakonec ministerstvo ustoupilo.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, zprůjezdněn byl jeden pruh

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Z projíždějícího auta někdo vystřelil vzduchovkou, mladíka zasáhl do nohy

Nenadálý výstřel ze vzduchovky zasáhl minulý pátek krátce před půlnocí mladíka, který postával se svými známými na...

Obyvatele domu vyděsily kaluže krve, opilec s ránou na hlavě spal doma

Četné krvavé stopy u vchodových dveří, na chodbě i ve výtahu vystrašily obyvatele jednoho z hodonínských domů....

V Brně spouští léčbu rakoviny „na míru“, správný postup napoví geny

Brněnští onkologové prozkoumají speciální analýzou tkáně stovky genů. Poznají z nich ty rakovinotvorné a přesně na ně...

VIDEO: Žena zmatkovala na sjezdu z D1, půl kilometru jela v protisměru

Ve velmi nebezpečné situaci se ocitla žena, která nezvládla sjezd z D1 a zamířila do protisměru dálnice D46. Ostatní...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ PRACOVNÍK V ENERGETICE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz