„Pozemská příroda tady byla před námi čtyři miliardy let a nepotřebovala nás. Až tu nebudeme, tak bude vzkvétat. Život bude pokračovat i bez člověka,“ varuje pětaosmdesátiletý filozof.
Nový film Válka se Zemí je prakticky filmovou podobou vaší filozofické koncepce, kterou jste nazval evoluční ontologie. Co je jejím základem?
Vždy jsem se trápil tím, co je skutečnost, jakou má strukturu a jak se formovala. Bylo mi stále více zřejmé, že má dvě relativně samostatné složky. Starší přírodní, vytvořenou přirozenou evolucí, a mladou, lidmi vytvářenou evolucí kulturní.
Jaký je mezi přírodní a kulturní evolucí rozdíl?
Kulturní evoluce, kterou dnes všichni s pýchou prožíváme, je jen cosi dočasného, sporného a z hlediska vesmíru nevýznamného. Zatímco přirozená evoluce za miliardy let vytvořila vesmír, tedy všechny galaxie včetně naší Mléčné dráhy, Slunce a oživené planety Země, kulturní evoluce je pouze aktivitou jednoho biologického druhu, který na Zemi existuje krátce a nebude tu věčně. Z hlediska lidské budoucnosti jsou tedy všechny způsoby našeho uvažování a jednání velmi povrchní, účelové, zaměřené pouze na člověka.
Člověk může existovat jen v rámci zdravých, nenarušených ekosystémů. Proto musíme začít tím nejpodstatnějším – uznat nadřazenost práv přírody nad právy člověka.