V Brně se rodí podoba Jižní čtvrti, nové nádraží bude sedm metrů nad zemí

  7:12aktualizováno  7:12
Nová Jižní čtvrť Brna dostává obrysy. Hotová je technická podoba nádraží a připravuje se soutěž na budovu. Týmy projektantů už také malují zcela novou čtvrť mezi Opuštěnou a Trnitou, kolem Zvonařky a starého Teska.

Cestující dorazí vlakem na nové brněnské nádraží, sjede po schodech od nástupiště, projde prostornou vstupní halou a vyjde ven. Před ním se jako koberec rozbalí bulvár lemovaný novými domy, obchody a stromy s věžemi Petrova na horizontu.

Zatím jen vize. Do budoucna se však má stát skutečností. Na podobě nové Jižní čtvrti už pracují architekti, projektanti a odborníci ze Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) i z Kanceláře architekta města Brna (KAM).

„Jedeme po dvou liniích. Ve spolupráci se Správou železniční dopravní cesty i vedením města připravujeme architektonickou soutěž na podobu nového hlavního nádraží a s investory se domlouváme na tom, aby měla nová zástavba nějaký urbanistický koncept a byla v souladu s územním plánem,“ říká ředitel KAM Michal Sedláček.

Inspirací jsou Berlín a Vídeň

Vlastní koleje a nástupiště umístili odborníci ze SŽDC na obří most o šířce sto metrů a ve výšce zhruba sedmi metrů.

Fotogalerie

„Je to z důvodu hydrologických a geotechnických a také kvůli výškové koordinaci se stavbou jižní části velkého městského okruhu a proto, aby se dalo železniční těleso pohodlně podjet,“ zdůvodnil Pavel Tesař z tiskového oddělení SŽDC.

Podle Sedláčka je teď potřeba vyřešit, co bude pod kolejemi, před nimi a za nimi. 

„Přednádraží bude proti tomu dnešnímu zhruba dvojnásobné. Může tam být terminál MHD, obchody, stavby, které budou souviset s nádražím, nebo vstupní hala,“ popsal Sedláček.

Soutěž, která o tom rozhodne, bude podle něj určitě mezinárodní. „Otázkou je, jestli vyzveme některé architekty napřímo a ostatní se přihlásí na základě portfolia, nebo jestli bude soutěž přístupná všem, “ poznamenal Sedláček.

Podle něj mohou být inspirací nádraží v Berlíně a Vídni, která jsou také ve výšce, ale i v Rotterdamu, Haagu nebo Utrechtu. „Nádraží dnes postoupila do vyšší kategorie veřejných prostor, jako jsou například letiště, a tak to chceme mít i v Brně,“ říká.

Nové zástavba má předběhnout nádraží

Architekti budou řešit i to, kam se přesune autobusové nádraží Zvonařka. „Mohlo by se přesunout právě za nové vlakové nádraží. V každém případě by se do jednoho uzlu měly sloučit vlaky, tramvaje, autobusy i osobní doprava a parkování,“ upřesnil Sedláček.

V souvislosti se stavbou hlavního nádraží vzniknou dvě zcela nové stanice a další tři projdou modernizací. Dočkají se jich Černovice, Židenice, Černovická terasa, Slatina a Vídeňská. I na ně bude vypsána architektonická soutěž.

SŽDC by ráda zahájila stavbu za tři nebo čtyři roky a stavěla přibližně sedm let. Termíny však může změnit žaloba spolku Děti Země proti změně územního rozhodnutí pro odsunuté nádraží, se kterou se musí vypořádat Krajský soud v Ostravě.

Současně vznikají v Jižní čtvrti projekty na městskou zástavbu. Oblast, která má rozlohu celkem 139 hektarů a je pro srovnání sedmkrát větší než pozemky za Lužánkami, protne od nového nádraží bulvár směrem k Petrovu. Kolem něj má na rozloze zhruba 50 hektarů vzniknout nové město. Zástavba by měla o několik let předběhnout nádraží, aby lidé nevystupovali v polích.

Počítá se i s relaxačními zónami

Nejdále je investorská skupina J&T Banka, která chce na ploše mezi ulicemi Opuštěná a Trnitá na čtyřech hektarech postavit tři bloky se stovkami bytů, kancelářemi, obchody, službami i rekreačními zónami. Přípravu koordinuje KAM a ateliér Burian-Křivinka, který byl pověřen vedením odborné části.

„Aby mohla vzniknout různorodá městská čtvrť, přizvali jsme i čtyři další architektonická studia. Nová čtvrť počítá například i s relaxačními zónami, předzahrádkami a podobně,“ říká Martin Kodeš, investiční ředitel a člen představenstva J&T Real Estate CZ. Ta chce o územní rozhodnutí požádat do konce roku a se stavbou začít v roce 2022.

Dalším hráčem je mezinárodní společnost HB Reavis. Ta před lety chtěla postavit obří obchodní a zábavní centrum na místě Zvonařky, ale narazila na nevoli Brňanů. Teď reviduje plány a domlouvá se s městem.

Po zkušenostech s podobnými projekty z Varšavy, Budapešti nebo Londýna by tu ráda postavila business centrum, které by podpořilo zaměstnanost a přitáhlo do města další významné firmy.

Projekt na novou zástavbu v oblasti dnešního Teska pak „malují“ odborníci pro developerskou skupinu Crestyl, která koupila Tesco u nádraží. „Zatím jsme Tesco zrekonstruovali a prostory pronajali obchodníkům. Do budoucna uvažujeme o úplné přestavbě. Projekt se ale teprve rodí,“ říká mluvčí Crestylu Ondřej Micka.

Nejčtenější

Posekali dropí pole dřív, než měli. Vzácní ptáci neměli šanci přežít

Drop velký

Deset let se odborníci snaží o návrat dropa na Znojemsko. Na pole s šetrným hospodařením se jim už povedlo nastěhovat...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

VIDEO: Řidič couval na D1 u Vyškova, pak vyrazil proti proudu aut

Vozidlo v protisměru na D1

Zcela nepochopitelně se v polovině června choval řidič na dálnici D1 u Vyškova. Nejdříve couval připojovacím pruhem...

Další z rubriky

Brňan měl v těle smrtelnou dávku alkoholu, nadýchal 5,5 promile

Opilec měl lehká zranění, záchranáři ho převezli do Úrazové nemocnice.

Apatického muže polehávajícího na chodníku u nákupního centra v Bednaříkově ulici v brněnské části Líšeň si v sobotu...

O provozování linky do Mnichova není zájem, dotovat ji hejtman nechce

Letecká společnost bmi regional představila letoun pro nově zřízenou linku Brno...

Vypršela lhůta, do které se mohli hlásit zájemci o provoz zrušené letecké linky z Brna do Mnichova. Radní o zahájení...

Vydavatelé Hitlerových projevů neporušili zákon, rozhodl definitivně soud

U brněnského městského soudu začal 2. června proces s vydavateli knihy Adolf...

Vydavatelé projevů nacistického diktátora Adolfa Hitlera jsou definitivně zproštěni obžaloby. Nejvyšší soud odmítl...

Najdete na iDNES.cz