Jednatřicetiletý Badinka u Městského soudu v Brně popisoval, že se mu nelíbilo, že fanoušci ruší fotbal. "Řval jsem na ně, ať se vrátí. Pak přišla policie," uvedl baníkovec. On sám se prý nestihl vrátit. Zároveň přiznal, že výzvu policie, aby fanoušci opustili plochu, neslyšel.
Svého činu před soudcem Tomášem Kurfiřtem litoval. "Byl způsoben zčásti alkoholem a zčásti mým neuváženým jednáním," uvedl fanoušek, který před utkáním vypil šest piv, jedno frisco a "něco jelcina".
Badinka už měl v minulosti problémy se zákonem - výtržnictví, neplacení výživného, řízení bez řidičského oprávnění, maření úředního rozhodnutí a další. "Dostal i podmínečný trest, u něhož soud zatím nekonstatoval, že se ve zkušební době osvědčil," připomněl státní zástupce Jaroslav Mezník.
Poslední trest v podobě odpracování dalších 400 hodin prospěšných prací olomoucký soud Badinkovi vyměřil 7. února. Ten ještě nezačal ani vykonávat. "Vzhledem k těmto přitěžujícím okolnostem nepřipadl v úvahu jiný trest než nepodmíněný. On se nepoučil, prakticky už není žádná jiná varianta," prohlásil soudce Kurfiřt.
Badinkovi nyní hrozí, že se mu trest za mřížemi ještě prodlouží. Soudy mu totiž mohou přeměnit předchozí tresty - podmínku za výtržnictví a ublížení na zdraví - na půlroční pobyt ve vězení, 400 hodin obecně prospěšných prací pak na dalších 200 dnů odnětí svobody.
Další tresty pro chuligány
Čtyři nejagresivnější fanoušky Baníku, kteří před utkáním vtrhli na hrací plochu a opakovaně si vyžádali zásah více než stovky policistů, už brněnský městský soud potrestal.
Soudce Tomáš Kurfiřt, který rozhodoval v takzvaném zkráceném řízení, třem mužům ve věku 28 a 29 let vyměřil trest obecně prospěšných prací - dvěma na 250 hodin, třetímu na 400 hodin. Po dobu trestu také žádný z nich nesmí na žádný zápas ČMFS.
Čtvrtý - Polák - byl vyhoštěn ze země, zákaz pobytu má na pět let.
Další zadržený fanoušek byl mladistvý, brněnští policisté jej proto předali ostravským kolegům. Jeho starší kamarádi si ale pobyli v cele předběžného zadržení; policisté je pustili až ve středu odpoledne.
Náklady na zásah na stadionu na Srbské, při němž byli zraněni policisté i pořadatelská služba, krajské ředitelství vyčíslilo na 80 tisíc korun. Policisté teď posuzují, jestli vedení fotbalového klubu udělalo maximum pro zajištění bezpečnosti. V opačném případě policie částku naúčtuje 1. FC Brno.