Jiří Hlušička se narodil v roce 1929 v Novém Bydžově. S Brnem svůj život natrvalo spojil o osmnáct let později, kdy byl přijat na místní Vyšší školu uměleckého průmyslu (zvanou šuřka) na obor grafika.
Později vystudoval dějiny umění a estetiku na Filozofické fakultě dnešní Masarykovy univerzity. Počátkem roku 1959 se stal přednostou obrazárny Moravského muzea. Zanedlouho se podílel na ustavení Moravské galerie.
Klidná oáza uprostřed Brna. Nádvoří opraveného paláce září barvami z kostela |
„Během svého téměř třicetiletého působení – od zrodu galerie až po odchod do důchodu – se zapříčinil za rozkvět galerie ve všech směrech. Pod jeho vedením se rozvíjela jak sbírkotvorná, výstavní, tak i publikační činnost. Zvýšil také popularitu galerie pořádáním kulturně-naučných programů pro veřejnost včetně mládeže,“ uvedla mluvčí instituce Bohdana Slezák Holešová.
Za jeho působení v Moravské galerii postupně vznikla sbírka obrazů a soch české moderny od Bohumila Kubišty, Emila Filly, Josefa Šímy, Antonína Procházky, Františka Foltýna a mnoha dalších. Ve své publikační činnosti se věnoval významným osobnostem moderního umění spojeným s Moravou, jako byli sochař Vincenc Makovský nebo malíři Jaroslav Král, Bohdan Lacina a František Foltýn.
„Svými aktivitami zásadním způsobem dlouhodobě formoval kulturní klima moravské metropole,“ zmínila Slezák Holešová s tím, že galerie mu vděčí za svůj zrod i odbornou péči o její renomé.
Hlušička také v roce 2021 obdržel Cenu města Brna za obor společenských věd. „Spolu s malířem Janem Rajlichem proslavil Brno díky Bienále užité grafiky jako město designu. Třináct těchto akcí organizoval jako generální komisař a podařilo se mu proplout úskalími normalizace a předat bienále nastupující generaci. Zásadním způsobem přispěl k rozvoji kultury a vědy v Brně a i díky němu se metropole jižní Moravy vepsala trvale na mapu kulturních akcí mezinárodního významu,“ napsalo tehdy město k jeho ocenění.