Do devíti očkovacích center v metropoli ve středu dorazilo zhruba 25 000 dávek...

Do devíti očkovacích center v metropoli ve středu dorazilo zhruba 25 000 dávek vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech. Jako první dostal dávky právě domov v Kobylisích, který zřizuje magistrát. (7. ledna 2021) | foto: Petr Topič, MAFRA

Na jihu Moravy bude šest očkovacích center, první na výstavišti v Brně

  • 2
Jihomoravský kraj zřídí pět okresních očkovacích center. Šesté očkovací centrum na brněnském výstavišti zahájí testovací provoz příští týden. Novinářům to dnes řekl po zasedání krizového štábu jihomoravský hejtman Jan Grolich. Ve zkušebním režimu budou očkováni hasiči či policisté.

Okresní očkovací centra chce kraj zřídit v Blansku, Vyškově, Hodoníně, Znojmě a v Břeclavi, podle hejtmana zřejmě podle hlavičkou tamních nemocnic a za jejich spolupráce. „Budeme oslovovat vedení dotyčných měst, aby pro nás vytipovali prostory vhodné pro takováto centra,“ uvedl hejtman. Vedení kraje počítá s tím, že denně by okresní centrum mohlo naočkovat 500 až 1000 lidí.

Od příštího týdne ve zkušebním provozu už začne fungovat velkokapacitní očkovací centrum na brněnském výstavišti, zvládnout by mělo až 3600 lidí denně. Ze zkušeností s jeho provozem se pak poučí právě i v okresních městech.

„Vybereme zdravotní sestry, lékaře a administrativní pracovníky s čerstvými zkušenostmi z brněnského výstaviště a uděláme s nimi workshop. Celý ten proces se rozebere do šroubků a nastavíme systém tak, aby fungoval co nejlépe na základě zpětné vazby z terénu,“ uvedl hejtman.

Kraj už má také vyčíslené náklady na provoz očkovacího centra na výstavišti. 

„Náklady na provoz, které máme k dispozici, se pohybují v hodnotě 1,5 milionu korun za měsíc. Samozřejmě bez nákladů na personál. Jakmile nám fakultní nemocnice k tomu doplní tyto personální náklady, obrátíme se s požadavkem na ministra zdravotnictví, aby nám s financováním tohoto velkokapacitního očkovacího centra jeho resort pomohl, jak bylo avizováno,“ uvedl hejtman Grolich.

Ve zkušebním režimu budou na výstavišti očkováni hasiči a policisté, zatím není jasné, o jaké počty půjde. Jak hasiči, tak i policisté mezi sebou zjišťovali, jaký mají o očkování zájem. 

Mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška řekl, že zájem o očkování má asi 460 členů napříč sborem, jde asi o 43 procent sboru. Mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb pak dodal, že zájem policistů je zhruba padesátiprocentní.

,

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.