Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek

Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek | foto: Marie Stránská, MAFRA

Kraj po Haškově konci seškrtal placené poradce ze dvanácti na čtyři

  • 5
Předešlé vedení Jihomoravského kraje čelilo kritice, že si platí dvanáct externích poradců. Zčásti šlo o spolustraníky tehdejšího hejtmana Michala Haška (ČSSD), který jejich konkrétní přínos pro úřad odmítal vysvětlit. Současná koalice seznam výrazně proškrtala.

Pro vedení kraje nyní pracují za peníze čtyři experti, další dva radí politikům okolo hejtmana Bohumila Šimka (ANO) bezplatně.

Nejvýraznější postavou v externím týmu je předsedkyně hnutí Žít Brno Barbora Antonová, kterou hejtmanství platí jako odbornici v oblasti zdravotnictví a sociální péče.

„Snažím se například zdokonalit webový portál, kde uživatelé najdou kompletní informace, když potřebují vyřešit dlouhodobou péči pro blízkou osobu. Nic takového doposud neexistuje a lidé často nevědí, na koho se obrátit. K tomu je však potřeba spolupráce zdravotních a sociálních odborů na kraji a městě. Proto mezi nimi třeba sjednávám schůzky,“ vysvětlila Antonová, která v minulosti neúspěšně kandidovala do Senátu i brněnského zastupitelstva.

Poradci fakturují částku za reálně odpracovaný čas

Snaží se propojit i jednotlivé služby poskytující paliativní péči, kterou má v budoucnu zastřešovat celokrajská koncepce.

Placení poradci Jihomoravského kraje

  • Barbora Antonová (50 let) – Překladatelka, nakladatelka a politička, od roku 2014 předsedkyně hnutí Žít Brno. Vystudovala obor čeština–francouzština na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Neúspěšně kandidovala do Senátu i brněnského zastupitelstva. Na kraji radí v oblasti zdravotnictví a sociální péče.
  • Kateřina Fantová (51 let) – Studovala na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Na krajském odboru školství pracovala jako referentka pro sport, nyní radí ve stejné oblasti.
  • Jan Pacas (32 let) – Vystudoval žurnalistiku a politologii na Masarykově univerzitě. Pracoval v médiích, nyní působí jako poradce Romana Hanáka, náměstka hejtmana pro dopravu.
  • David Dallago (44 let) – Vystudoval politologii a historii na Masarykově univerzitě. V letech 2004 až 2008 krajský zastupitel za ČSSD, byl i asistent senátora Jana Žaloudíka. Předseda organizace ČSSD v Rosicích. Pomáhá Tomáši Soukalovi, radnímu pro kulturu.

„V této oblasti pracuji jako dobrovolnice pro jeden z domovů, takže mám zkušenosti. Za kraj jednám s poskytovateli služeb i církví. Mnohdy o sobě nevědí nebo netuší, že se mohou angažovat i v jiném směru. Pracuji zkrátka na tom, aby se zkoordinovali,“ podotkla Antonová, která si loni vykázala celkem 30 tisíc korun.

Všichni poradci totiž měsíčně fakturují kraji částku za reálně odpracovaný čas, neměli by však překročit úvazek, jenž mají nasmlouvaný. U většiny expertů jde maximálně o 20 hodin týdně, přičemž za hodinu kraj platí – stejně jako v době Haškovy vlády – 250 korun. Měsíčně si tak mohou vydělat maximálně okolo 20 tisíc korun.

„V koalici jsme se dohodli, že stálé poradce minimalizujeme. Pokud potřebujeme najmout někoho třeba na zpracování podkladů, můžeme to udělat podle aktuální situace,“ poznamenal náměstek hejtmana pro vědu, výzkum a školství Jan Vitula (TOP 09).

Na kraji tak skončili například Petra Kačírková (ČSSD), která již dříve musela opustit post šéfky brněnského turistického informačního centra, nebo exšéf hradecké expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roman Těžký.

Výpomoc pro náměstky

Jediným z placených poradců, který na kraji působil už za Haška, je předseda rosické buňky ČSSD David Dallago. Ten v minulosti například zastupoval provozovatele Joštovy akademie – „pobočky“ slovenské vysoké školy ve Sládkovičově. Právě tam si někteří ze sociálních demokratů včetně Michala Haška doplňovali právnické vzdělání.

Ze současných poradců si Dallago drží nejnižší úvazek, deset hodin týdně. „Mám ekonomické vzdělání, proto spolupracuji s panem Dallagem, který rozumí kultuře. Připravuje pro mě například rešerše, aktuálně zase domlouváme možnou expozici k výročím, která se týkají ivančického rodáka Alfonse Muchy,“ nastínil krajský radní pro kulturu Tomáš Soukal (ČSSD).

Na kraji si přivydělá i politický poradce Jan Pacas, který má stejný úvazek jako Antonová. Už před krajskými volbami rozesílal novinářům tiskové zprávy týkající se aktivit náměstka pro dopravu Romana Hanáka (ČSSD). Pro něj pracuje i nyní.

„Komunikuji zejména s dopravním odborem, ale také Správou a údržbou krajských silnic či Kordisem. Připravuji rešerše a podklady pro náměstka Hanáka i tiskové oddělení,“ prohlásil Pacas.

Poslední placenou poradkyní je Kateřina Fantová, která dříve pracovala na krajském odboru školství. Teď pomáhá organizovat sportovní akce – třeba olympiádu pro děti – a radí s dotacemi do sportu.

Bez nároku na odměnu pak radí ředitel Nemocnice Milosrdných bratří Josef Drbal a odborník na dopravní stavby Miroslav Klich. Uplatnění za peníze naopak na kraji našel bývalý Haškův náměstek Václav Božek (ČSSD), avšak jako řadový zaměstnanec úřadu. Pracuje jako analytik investičních projektů.