ČSSD v Brně se postavila za Sobotku, Haška vyzvala k odchodu jen nepřímo

  19:17aktualizováno  21:29
Několik krajských buněk sociální demokracie v pondělí řešilo osud členů vedení strany, kteří zapírali tajnou schůzku v Lánech. Za šéfa strany Bohuslava Sobotku se postavila i klíčová jihomoravská organizace, která je pro většinu pučistů domovskou. Lidé, kteří šli proti předsedovi, by měli zvážit svůj podíl viny a případně rezignovat, rozhodla.

Michal Hašek před jednáním jihomoravské ČSSD. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Členové centrálních organizací a předsedové byli vyzváni, aby zvážili svůj podíl viny na oslabení ČSSD v povolebním vyjednávání a případně rezignovali ze stranických funkcí," řekl iDNES.cz šéf jihomoravského krajského výboru Václav Božek. Výzvu k rezignaci tak organizace vznesla jen obecně bez jmenování viníků.

"Tady nejde až tak o to, aby odstoupili či neodstoupili. Tady jde zejména o jejich sebereflexi," doplnil Božek. Podle jeho osobního názoru by měla trojice pučistů (místopředsedové ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach a šéf klubu poslanců Jeroným Tejc) odstoupit z vrcholných stranických funkcí a následnou prací pro ČSSD ukázat, kde je ve straně jejich místo.

Sobotku podpořili v Praze, Zlíně i Ostravě

Bohuslav Sobotka dostal důvěru také ve zlínské, pražské a moravskoslezské krajské organizaci. Pražské předsednictvo po více než hodinové debatě odhlasovalo usnesení, že Sobotku podporuje ve vyjednávání o budoucí vládě.
"Druhé usnesení zní, že: KVV ČSSD Praha vyzývá Michala Haška, Zdeňka Škromacha a Jeronýma Tejce, aby nabídli své funkce k dispozici," řekl předseda pražské ČSSD Karel Klíma.

Se stejným výsledkem skončilo jednání ČSSD v Havířově na Karvinsku. Bohuslava Sobotku uznali jako jediného legitimního vyjednavače o vládě a vyzvali účastníky utajované schůzky s prezidentem Milošem Zemanem, aby se vzdali svých stranických funkcí.

Jednání probíhala také v ústeckém a hradeckém krajském výboru sociální demokracie.

Zároveň zdůraznil, že by bylo škoda, kdyby ČSSD o tyto tři členy přišla.

Na jednání rovněž podpořili Bohuslava Sobotku jako předsedu strany a člena vyjednávacího týmu. Pro usnesení, které má celkem tři body (celé zde), ale zvedla ruku jen těsná většina přítomných.

"Pokládám to za svou výhru. Toto rozhodnutí totiž dokládá, že Michal Hašek, Jeroným Tejc, Zdeněk Škromach a Roman Onderka neměli pro svůj povolební postup podporu vlastní jihomoravské sociální demokracie," uvedl Sobotka. 

"Usnesení nebylo přijato jednomyslně. Ukazuje to, že podporovatelé pučistů na jižní Moravě byli přehlasováni," dodal. Sám se jednání neúčastnil, protože byl na krajské konferenci ČSSD v Moravskoslezském kraji. "Je potřeba se důkladně zaměřit na všechny kraje. V Moravskoslezském kraji má ČSSD největší základnu," vysvětlil Sobotka.

Sobotka chce také navrhnout, aby na sjezdu strany bylo více delegátů než dosud. Podle jeho představ by jich mohlo být víc než tisíc, tedy v podstatě dvojnásobek. Omezilo by to podle něj zákulisní obchodování ve straně. Mimořádný sjezd strany by se podle Sobotky mohl konat počátkem února, celé vedení strany by na něm mělo dát k dispozici své funkce.

Jednání v Brně bylo bouřlivé

Návrh na odstoupení trojice poslanců předložil v jihomoravské organizaci člen výboru a poslanec Ivan Ohlídal. Ten také patřil k jejich nejhlasitějším kritikům. Ohlídal zdůraznil, že Hašek se tím, že tři dny lhal spolustraníkům i veřejnosti o své povolební schůzce s prezidentem Milošem Zemanem, stal nevěrohodným. Podle něj proto "nemá ve vrcholné politice co dělat".

Fotogalerie

"Usnesení nyní odpovídá situaci v krajské ČSSD. Michal Hašek tu pořád má své zastánce, ale ty se podařilo přehlasovat. Považuji za zásadní, že krajský výkonný výbor vyjádřil podporu Bohuslavu Sobotkovi," uvedl Ohlídal po jednání.

Jednání bylo podle přítomných velmi bouřlivé. "Pereme špinavé prádlo a zatím jsme ve fázi předpírky," řekl před šestou hodinou novinářům člen výkonného výboru Zdeněk Dufek.

Hašek při příchodu na jednání připustil, že se dopustil chyby, když neinformoval o své schůzce s prezidentem hned a zatajil ji. Novinářům však řekl, že samotná schůzka nebyla pochybením. Stejně tak odmítá kritiku za pokus o odvolání Sobotky s tím, že to bylo jen vyvolání diskuse ve straně o velmi špatných výsledcích ČSSD v předčasných volbách.

Hašek musel vylučovat i kolaboraci se SPOZ

Jakou osobní odpovědnost z utajování schůzky v Lánech Hašek vyvodí, neřekl. K celé záležitosti se vyjádří více v neděli na jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD v Praze. Stejně to chce udělat i Zdeněk Škromach. K diskusi uvedl, že byla poměrně bouřlivá, "byly i výčitky, ale i lidé, kteří se mě zastali".

Zároveň uvedl, že na jednání padl i absurdní návrh na přijetí usnesení, že se Zdeňkem Škromachem kolaborovali se SPOZ jednáním s premiérem Jiřím Rusnokem a ministrem pro regionální rozvoj Františkem Luklem. Proti tomu se Hašek ohradil s tím, že na těchto jednáních byly domluveny pro kraje tři miliardy korun z dotací EU na dopravní infrastrukturu. Pro usnesení o údajné kolaboraci se SPOZ hlasovali čtyři přítomní.

Poslanec Tejc uvedl, že atmosféra na jednání nebyla "až tak horká". Zdůraznil, že názory členů ČSSD na jeho postup ve věci utajované schůzky v Lánech se různí. "Nejdůležitější teď je, abychom byli schopni jednat o nové vládě," řekl ČTK.

Sociální demokraté začali jednat v pondělí v 16 hodin. "Před začátkem jednání se před krajskou buňkou ČSSD shromáždilo několik lidí s transparenty," informovala redaktorka MF DNES.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Nález, který otřásl. V autě našli zavražděného kojence, matka stála vedle

Jihomoravští kriminalisté vyšetřují smrt tříměsíčního dítěte, které v neděli našli mrtvé v autě u benzinové stanice na...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Vulgární řidič kamionu blokoval dva pruhy, šéf se za něj omluvil

Další případ nevybíravého chování na českých silnicích natočil v pondělí na výjezdu z Brna jeden z našich čtenářů....

Zbrojovka, nic není víc. Pacanda o životě i magii Lužánek

O minulosti fotbalisty Milana Pacandy se ví skoro všechno. Talent, hračička, střelec, později průšvihář... O jeho...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Strážníci v Brně pronásledovali hbitého emua, prchal jim celý týden

Strážníci v Brně v tomto týdnu několikrát naháněli hbitého ptáka emua, který prchl chovateli, na svobodě si užíval asi...

Karel mého syna požádal o věnování, vzpomíná fanoušek na setkání s Gottem

V zástupu lidí, kteří se dnes na pražském Žofíně naposledy rozloučí s Karlem Gottem a položí květiny, bude stát i...

Ze svobody do totality. Dóm v Brně připomíná projekcemi minulý režim

Život v totalitním Československu od roku 1948 až do sametové revoluce přibližuje nový multimediální projekt Totalita....

Lidé se v Sudetech často střídají a ani se neznají, zjistili vědci

Hranice někdejších Sudet je stále patrná, i když dávno není zakreslená na mapě. V obcích, jež leží v tomto území, lidé...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz