Lidé o Romech nic nevědí, jen mýty a stereotypy, říká ředitelka muzea

  14:41
Do svého jubilejního třicátého roku letos vstoupilo Muzeum romské kultury v Brně. Vzniklo v jediné místnosti, vybavené jen psacími stroji. Přesto si za tři dekády vybudovalo silnou pozici. Dnes spravuje dva památníky, chystá pražskou pobočku a v rámci Evropy je unikátní institucí.
Fotogalerie1

Jana Horváthová před třiceti lety Muzeum romské kultury v Brně zakládala a od té doby jej vede. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Začínali jsme opravdu z ničeho,“ vzpomíná ředitelka muzea Jana Horváthová.

To, že muzeum vzniklo v Brně, znamená, že Brno je sídlem romských intelektuálů?
Ano, Brno bylo vždy centrem romské inteligence. Má to své historické důvody. Na Moravě se koncem 17. století usazovali první Romové u nás. S jejich integrací šla ruku v ruce možnost chodit do školy, získat vzdělání a zařadit se mezi inteligenci. I porevoluční vůdčí romské osobnosti byly právě z těchto moravských rodin, které přežily genocidu.

Byla jste někdy svědkem toho, že vaše muzeum změnilo pohled na Romy jako etnikum?
Tohoto jsme svědky poměrně často. Nejen na výstavách, ale i na našich přednáškách. Všude se snažíme skrze informace o dějinách a kultuře Romů měnit názory lidí. To, v jaké situaci byli u nás Romové po druhé světové válce, mělo hlubší historické kořeny, které lidé neznají. Snažíme se to měnit. Romové jsou u nás nejpočetnější národnostní skupinou a lidé o ní nic nevědí, až na mýty a stereotypy, které přebírají třeba od rodičů a prarodičů, či z toho, co vidí letmo v televizi. Podle toho si vytváří mnohdy hodně pokřivené pohledy. A já myslím, že se nám mnohé stereotypy a zkreslení daří narovnávat.

Kdo je váš typický návštěvník?
Vysokoškolský student. A potom zahraniční turisté z nejrůznějších částí světa. Ti si nás vždy najdou. Jsme totiž dosud jediné muzeum tohoto druhu na světě.

Byla jste u zrodu Muzea romské kultury od samého počátku. Vzpomenete si, kdy padl poprvé nápad na jeho zřízení?
Ty myšlenky tu byly celá desetiletí, jen se za minulého režimu nemohly projevit. Do komunistické koncepce státem řízené asimilace cikánů se etno-emancipační snahy Romů nehodily. Během uvolnění po roce 1968 přesto vznikla první romská organizace u nás – Svaz Cikánů–Romů, který měl ústředí v Brně. A ten začal vytvářet první sbírkové fondy. Režim ale svaz zlikvidoval a sbírky byly rozprášeny do různých muzeí, nejvíce do Moravského zemského. Z jeho etnografického ústavu se nám potom v roce 1992 podařilo získat velmi cennou sbírku romského kovářství.

Takže první myšlenka tu byla od 60. let, ale to je pořád kus cesty ke vzniku muzea. To přišlo až po revoluci.
Ano, po revoluci se etno-emancipační strany Romů začaly projevovat hlavně zakládáním politických stran. A každá z nich si dala do stanov, že založí muzeum romské kultury. Jenže v praxi na to žádná z nich neměla čas. Krátce jsem pracovala v ústředním výboru Romské občanské iniciativy (ROI) v Praze jako tajemnice pro kulturu a školství a tam jsem byla s tou touhou po založení muzea neustále konfrontovaná. Když jsem se vrátila do Brna, řekla jsem si: založme ho tady a teď.

Na jednoho člověka by to asi bylo velké sousto. Kdo vám pomáhal?
Byl to v Brně žijící Bartoloměj Daniel – první romský historik v Československu, který zakládal zmiňované sbírky ve Svazu Cikánů–Romů. A etnografka Eva Davidová, která sice bydlela v Českém Krumlově, ale byla ochotná do Brna dojíždět. My tři jsme byli prvními zaměstnanci muzea. Začínali jsme opravdu z ničeho. Byli jsme snílci. Ale usilovnou prací se nám dařilo získávat peníze z různých projektů, pronajmout si v Lesné kancelář a tam začít. Měli jsme každý jen psací stroj a v kanceláři police, do kterých jsme začali ukládat první sbírky.

Kde jste sháněli exponáty?
Zejména na Slovensku, kde má původ většina současných Romů žijících v České republice. Intenzivně jsme vyjížděli nejen do tamějších osad, ale i mezi Romy zabydlené mezi většinovou společností, dokumentovali jsme jejich život, odívání, řemesla, hudbu i výtvarné umění. To byly počátky našich sbírkových fondů.

Jana Horváthová před třiceti lety Muzeum romské kultury v Brně zakládala a od...

V následujících letech jste se mnohokrát stěhovali, až jste zakotvili ve svém dnešním sídle v Bratislavské ulici.
Ano. Naším velkým podporovatelem bylo ministerstvo kultury. Nabídlo nám, že zafinancuje opravu domu, který navrhne město Brno. Město tenkrát nabídlo – a my jsme to brali jako událost smutnou – pouze vybydlený dům v romské čtvrti. Byl to dům hrůzy, obývaný bezdomovci, dům plný odpadků a výkalů. Ale za státní dotaci se opravdu účelově opravil pro naše muzeum, kde už jsme mohli začít pracovat na budování stálé expozice. Plně jsme ji otevřeli v prosinci 2011. Dnes má šest sálů a je to takový přehled dějin Romů a jejich kultury.

Co je ve vašich sbírkách nejcennější?
Opravdu unikátní jsou sbírky kovářského řemesla, které Svaz Cikánů–Romů shromáždil v 60. letech. To ještě kováři u nás pracovali, dnes už je řemeslo zaniklé. Zmíním například kovadlinu z konce 18. století. Nebo takzvanou rohatinu na výrobu měděných kotlů a nádob. A pak klasickou kovářskou kovadlinu, která má trn na zabodnutí do země, protože romští kováři tradičně kovali v dřepu nebo v kleku na zemi, podobně jako se ještě dnes ková v Indii. Unikátní je i zlatý prsten s koňskou hlavou v chomoutu, který je zároveň profesním znakem koňských handlířů. Má velkou váhu – asi 60 gramů. A přečkal dobu genocidy českých Romů a Sinthů v průběhu druhé světové války. I majitelé tohoto prstenu byli uvězněni v koncentračním táboře, ještě předtím ale stihli prsten ukrýt, a díky tomu se zachoval.

Jako instituce už máte velmi silnou pozici. Svědčí o tom i fakt, že jste dostali do správy památníky romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu i v Letech na Písecku. V jaké jsou teď fázi?
V Hodoníně u Kunštátu už je památník přístupný veřejnosti, ale zatím nabízí jen přechodné výstavy. Připravujeme stálou expozici, kterou bychom chtěli otevřít v první polovině letošního roku, pokud nám to pandemická situace dovolí. V Letech jsme vyhodnotili mezinárodní krajinářsko-architektonickou soutěž návrhu budoucího památníku. Letos na podzim by mělo dojít k demolici vepřína a začneme s výstavbou. Zpřístupnění veřejnosti je naplánováno na květen 2023.

V tu dobu už by mělo být otevřeno také pražské Centrum Romů a Sinthů. Stanete se tak zřejmě první kulturní institucí, která má sídlo v Brně, ale v Praze pobočku.
Zatím rekonstruujeme funkcionalistickou vilu v Praze ve Velvarské ulici, kde by mělo centrum sídlit. Má být úzce napojeno na památník v Letech, obojí financujeme s podporou norských fondů. Vila bude dokončená v březnu 2023, ale samotné centrum by v pronájmu v paláci Kinských mělo začít fungovat už příští rok. Počítá s výstavami i s edukační činností pro děti a mládež.

Máte toho naloženo poměrně hodně. Jste už jen manažerka, nebo stále ještě i historička?
Snažím se najít čas i na odbornou práci. V současné době dokončujeme s kolegy velmi rozsáhlou publikaci To jsou těžké vzpomínky. V prvním svazku jsou sebrané vzpomínky romských pamětníků na dobu před válkou a v protektorátu. A pak by měl následovat druhý svazek zachycující perzekuci Romů během války – v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau a dalších. Máme s tím mnoho mravenčí práce. Brzy snad půjde kniha do tisku.

To se vracíme opět k letošnímu jubilejnímu roku. Kniha bude jeho součástí. Co můžeme čekat dál?
V přípravě je také kniha s pracovním názvem Poklady ze sbírek. Do konce roku bychom chtěli vydat i druhé vydání knihy Amentar – pohled do světa romských osobností, která přinese rozhovory a medailony úspěšných Romů u nás. Na jaro chystáme výstavu uznávaných fotografů, manželů Carretových z Francie, kteří fotografují Romy a Sinthy v Evropě již třicet let. A na podzim chystáme velký výroční ples s předáváním cen Muzea romské kultury.

30. listopadu 2015

Nejčtenější

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Kometa - Pardubice 7:4. Domácí extáze, ve finále je srovnáno. Ilomäki dal čtyři góly

Nezapomenutelný souboj plný branek, zvratů a velkých individuálních výkonů přinesl čtvrtý duel extraligového finále. Kometa Brno zdolala Pardubice 7:4 a v sérii vyrovnala na 2:2. Domácí Arttu Ilomäki...

Ukopnu ti rypák! Sekuriťák se vrhl na Ukrajince, nenamarkoval si zboží za 300 Kč

Příslušník ostrahy v brněnském supermarketu Albert ve čtvrtek fyzicky napadl muže ukrajinské národnosti. Stalo se tak potom, co ho zadržel kvůli krádeži lahve alkoholu. Policie Ukrajinci za tento čin...

Pardubice - Kometa 1:2P, vyrovnaný boj rozhodl Holland, Sedlák zranil Pospíšila

Brněnští hokejisté úspěšně zahájili extraligové finále. V prvním souboji zvítězili na ledě Pardubic 2:1 v prodloužení, které rozhodl kanadský obránce Rhett Holland. Druhý zápas série na čtyři...

Sousedé, tudy ne. Cestu k zahrádkám blokuje majitel pozemku, spor řeší i soud

Premium

Minimálně půl století využívali zemědělci a po nich zahrádkáři jednu z cest kolem pole v brněnských Medlánkách. Před pár lety však parcelu odkoupil Stanislav Smisitel a osadil ji cedulemi, že jde o...

Odtud maršál Malinovskij nařídil osvobodit Brno: památník skončil fiaskem

Nejen lidé, ale také připomínky válečných událostí mají své osudy. K jedněm z nejzajímavějších patří památník Bratislavsko-brněnské operace s rozhlednou Křepice na vrchu Čertoraj v břeclavském...

23. dubna 2025  16:23

Sporná analýza lanovku v Brně doporučila. Bude marginální, tepou projekt experti

Ekonomicky vychází dobře pouze za cenu omezení spojů stávajících trolejbusů a autobusů. Pro obsluhu lokality bude mít ve srovnání s těmito vozy pouze marginální dopravní význam. K těmto nepříznivým...

23. dubna 2025  15:28

V Mikulově začala demolice budovy Konšelé, na jejím místě bude designový hotel

V přímém sousedství vinic a vinných sklepů, na úpatí Svatého kopečku v Mikulově začala demolice dlouhodobě chátrající budovy Konšelé. Kdysi sloužila hlavně na zábavy a trousili se sem vojáci z...

23. dubna 2025

Řidička na dálnici zprudka dojela policisty, hned ji změřili a napařili pokutu

Spěch se nevyplácí, přesvědčila se na začátku velikonočního víkendu řidička BMW na dálnici D1 u Vyškova. Rychlostí 160 km/h dojela auto před sebou a nalepila se na něj. Než si uvědomila, že vůz je...

23. dubna 2025  13:58

Z advokátní úschovy i rodině zpronevěřil 124 milionů, soudí místostarostu

Brněnský krajský soud řeší případ advokáta a místostarosty Skřinářova na Žďársku Vítězslava Musila, který se podle obžaloby dopustil zpronevěry a podvodu. Z advokátní úschovy nejméně od roku 2019...

23. dubna 2025  10:50,  aktualizováno  12:49

Inspekce prověřila školy v Hodoníně. Kvůli šikaně chce víc sledovat vztahy mezi žáky

Česká školní inspekce prošetřila školy v Hodoníně kvůli případu brutální šikany. Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal doporučil všem zařízením posílit poradny a lépe sledovat vztahy mezi žáky....

23. dubna 2025,  aktualizováno  10:31

Pospíšilova odplata: Sedlák u mě ztratil respekt. Neodpočine si, půjdu po něm

Tak divokou oslavu narozenin jako v úterý během čtvrtého finále extraligy už možná hokejista Kristián Pospíšil nezažije. Útočník Komety, jemuž bylo právě v den důležitého mače devětadvacet let, byl...

23. dubna 2025  10:21

POHLED: Proč Líšeň mění kouče? Velkým ambicím ani majiteli už nestačil

Na první pohled je to jasné: fotbalisté Líšně ve druhé lize místo avizovaného útoku na špici tabulky strádají, šance hrát baráž o postup jim utíká, proto mění trenéra. Za úterním odvoláním letitého...

23. dubna 2025  8:39

IT systém v onkologickém ústavu není ani po roce bez chyb, schází některá data

V prostorách Masarykova onkologického ústavu v Brně, kde lidé čekají na vyšetření, už téměř rok cedule hlásají, že může dojít k prodloužení čekací doby. Na vině je přechod na nový informační systém...

23. dubna 2025  5:36

Kometa - Pardubice 7:4. Domácí extáze, ve finále je srovnáno. Ilomäki dal čtyři góly

Nezapomenutelný souboj plný branek, zvratů a velkých individuálních výkonů přinesl čtvrtý duel extraligového finále. Kometa Brno zdolala Pardubice 7:4 a v sérii vyrovnala na 2:2. Domácí Arttu Ilomäki...

22. dubna 2025  17:50,  aktualizováno  22:17

Basketbalistky USK jsou výhru od dalšího titulu, v Brně uspěly po velkém boji

Až po velkém boji zvítězily basketbalistky USK Praha v druhém ligovém finále na hřišti Žabin Brno 82:75 a jsou krok od 15. titulu v řadě. Sérii mohou ukončit v pátek doma v hale Královka, kde by...

22. dubna 2025  21:39

Nenávist je zkrátka v lidech, ale internet není tak špatné místo, říká expertka

Premium

Internet, nyní už běžná součást života většiny lidí, je prostor, kde lze snadno narazit na projevy nenávisti, agresivity a negativity. Právě to je časté téma pro Hanu Macháčkovou z Masarykovy...

22. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.