Bývalý místostarosta slíbil záchranářům miliony na kodiaqy, nedostali nic

  7:02aktualizováno  7:02
Po komunálních volbách před čtyřmi lety se do vedení Znojma vyhouplo i hnutí ANO a místostarostou se stal Jan Fiala. Na radnici ale vydržel jen tři měsíce, s ostudou opustil i zastupitelstvo. Nedávno ke svým kauzám přidal další pochybný kousek, když nasliboval záchranářům 34 milionů, které nedodal.

Škoda Kodiaq v úpravě pro záchranáře | foto: Jan Váca, iDNES.cz

Peníze od bývalého místostarosty, který se v politice přestal angažovat a skončil i v hnutí ANO, měly posloužit k nákupu vozů Škoda Kodiaq. Vedení záchranky slib zpočátku bralo vážně, jenže teď mají záchranáři pocit, že si z nich někdo vystřelil.

Fiala peníze nasliboval poté, co mu asi před třemi měsíci přijeli záchranáři na pomoc, když měl zdravotní potíže.

„Vedení nám přímo na poradě oznámilo, že dostaneme nové vozy, což nás samozřejmě potěšilo. Pak ale bylo ticho po pěšině. Když jsme se vedení ptali, kdy teda auta dostaneme, tak měnili termíny. Třeba řekli, že v pondělí, a nic. Prý vozy nebyly připravené. A tak to bylo pořád dokola, připadali jsme si jako blbci,“ anonymně popsali zaměstnanci znojemské záchranky.

O tom, že Fiala nasliboval záchranářům peníze, věděli i na hejtmanství, protože takový velký finanční dar není obvyklý. K jeho oficiálnímu projednání v radě ale nedošlo.

„Než krajské organizaci přijde dar, musíme jeho přijetí schválit. V případě peněz pro záchranku jsme ale podklady nedostali,“ informoval krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO).

To potvrzuje i ředitel jihomoravské záchranky Milan Klusák s odůvodněním, že situace nedospěla k tomu, aby byl dar fakticky předán. Ze stejného důvodu odmítá tvrzení záchranářů, že už byl oznamován i termín převzetí vozů a následně několikrát odkládán.

Dary jsou obvykle v řádu desítek tisíc

Podle informací MF DNES bývalý znojemský místostarosta tvrdil, že pracuje v asijské firmě, kde obhospodařuje dobročinné fondy. Pak ale najednou komunikovat přestal. A podobným stylem se zachoval, i když se redakce pokoušela zjistit, proč z jeho plánu sešlo. Nebral telefon, přestože byl na příjmu, a nereagoval ani na SMS.

Později jen vzkázal, že už není politikem, a proto se nebude do médií vyjadřovat.

„Nás překvapilo, že si vedení záchranky evidentně nezjistilo, co má tento pán na svědomí, a bralo jeho slib vážně,“ poznamenali záchranáři.

MF DNES má k dispozici i zápis z jednání, kde se o daru píše. „Nevím, proč k tomu dávat nějaké informace,“ reagoval vedoucí lékař znojemské výjezdové stanice Luděk Chloupek, který je pod zápisem z jednání podepsaný.

Takto vysoký dar by byl každopádně na české poměry mimořádně neobvyklý. Například Fakultní nemocnice Brno dostává jako poděkovaní různé přístroje a vybavení pro novorozeňata. Hodnota takových darů je ale obvykle v řádu desítek tisíc korun.

„Jsme rádi, když dostaneme nějaké peníze na teambuilding,“ dodal Chloupek.

Nevrátil závodní kola, neplatil nájem

Fiala je známý z několika kauz. Například cyklistický klub, který založil, má z doby jeho působení statisícové dluhy a je na něj uvalena exekuce. Podle dokumentu, který visel na úřední desce města, dluží znojemský cyklistický klub z doby Fialova vedení 680 tisíc korun distributorovi kol.

Fiala odpovědnost odmítá. Pro MF DNES prohlásil, že vedení cyklistického klubu se vzdal na valné hromadě v září 2014. „Klub jsem předával bez závazků a ve výborném stavu k všeobecné spokojenosti všech přítomných,“ tvrdil.

Jenže dluhy vznikly už na jaře téhož roku. „Fiala odebral více než deset závodních silničních kol, určených k provozu klubu. Ta měl po skončení cyklistické sezony, tedy na podzim roku 2014, vrátit nebo zaplatit. To se nikdy nestalo, a proto vznikl dluh,“ popsal MF DNES jeden z jednatelů společnosti, které klub peníze dluží. Svoje jméno uvést nechce, ale redakce jej zná.

Fiala dlužil i členům klubu na odměnách, každému 200 tisíc korun. „Každý týden si vymýšlel, proč peníze neposlal. Například, že si spletl variabilní symbol,“ líčil tehdy cyklista, který si kvůli možným problémům přál zůstat v anonymitě.

K rukám tehdejšího znojemského starosty Vlastimila Gabrhela (ČSSD) také doputoval dopis z Českého svazu cyklistiky, jenž upozornil na místostarostovy dluhy z let 2012 a 2013 za více než 57 tisíc korun.

Fiala opakovaně dlužil i za nájem obecního bytu. I to zapíral. „Žádné závazky vůči městu nemám. Nedoplatky na nájmu vznikly v době před mojí politickou funkcí na radnici,“ tvrdil. Právě kvůli těmto dluhům však Fiala v lednu 2015 rezignoval na funkci místostarosty.

Nejčtenější

Posekali dropí pole dřív, než měli. Vzácní ptáci neměli šanci přežít

Drop velký

Deset let se odborníci snaží o návrat dropa na Znojemsko. Na pole s šetrným hospodařením se jim už povedlo nastěhovat...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

VIDEO: Řidič couval na D1 u Vyškova, pak vyrazil proti proudu aut

Vozidlo v protisměru na D1

Zcela nepochopitelně se v polovině června choval řidič na dálnici D1 u Vyškova. Nejdříve couval připojovacím pruhem...

Chybným měřením úřad mění pozemky o metry. Lidé se bojí, že o ně přijdou

Jan Zavrtálek ukazuje hranice pozemků zakreslené ve starých a nových...

Majitelé pozemků ve Skryjích na Tišnovsku bojují s pozemkovým úřadem. Mají obavu, že kvůli jeho chybám přijdou o...

Brňan měl v těle smrtelnou dávku alkoholu, nadýchal 5,5 promile

Opilec měl lehká zranění, záchranáři ho převezli do Úrazové nemocnice.

Apatického muže polehávajícího na chodníku u nákupního centra v Bednaříkově ulici v brněnské části Líšeň si v sobotu...

Další z rubriky

O provozování linky do Mnichova není zájem, dotovat ji hejtman nechce

Letecká společnost bmi regional představila letoun pro nově zřízenou linku Brno...

Vypršela lhůta, do které se mohli hlásit zájemci o provoz zrušené letecké linky z Brna do Mnichova. Radní o zahájení...

Vydavatelé Hitlerových projevů neporušili zákon, rozhodl definitivně soud

U brněnského městského soudu začal 2. června proces s vydavateli knihy Adolf...

Vydavatelé projevů nacistického diktátora Adolfa Hitlera jsou definitivně zproštěni obžaloby. Nejvyšší soud odmítl...

Brňan měl v těle smrtelnou dávku alkoholu, nadýchal 5,5 promile

Opilec měl lehká zranění, záchranáři ho převezli do Úrazové nemocnice.

Apatického muže polehávajícího na chodníku u nákupního centra v Bednaříkově ulici v brněnské části Líšeň si v sobotu...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz