Jaký byla ABBA fenomén, mi došlo až zpětně, říká její saxofonista Andersson

  17:22aktualizováno  17:22
Zažil a také ovlivnil legendární švédskou skupinu ABBA v dobách její největší slávy. Nyní přijede do Brna, ukázat, jak jejich vyprodané koncerty v sedmdesátých letech vypadaly. Švédský saxofonista Ulf Andersson je jedním z účinkujících souboru ABBA The Show, který v únoru vystoupí v Brně na výstavišti v pavilonu P.

Ulf Andersson | foto: MF DNES

Jeden z nejúspěšnějších revivalových projektů připomíná švédskou kapelu hity jako Mamma Mia, Dancing Queen či I do, I do, I do... už od roku 2001, úspěchy slaví po celém světě. I díky tomu, že se - jak konstatují i hudební kritici - snaží být věrnými klony původní ABBY.

A právě členové originální doprovodné skupiny severské čtyřky jim v tom pomáhají. "Pamatuji si hodně detailů, ostatně s ABBOU jsem koncertoval pěknou řádku let, a z mých zkušeností celý tým těží," říká Andersson.

A slibuje, že únorové vystoupení přinese sice jen pěvecké "kopie" slavné čtveřice, ale s takovou doprovodnou show, kterou si původní skupina ani nemohla dovolit. Kromě kapely na téměř tříhodinovém koncertě doplní zpěváky Národní symfonický orchestr z Londýna a velkolepá scénografie, včetně dobových projekcí, na dvaceti nejmodernějších LED stěnách.

Jak vzpomíná na hraní s ABBOU, co dělají její členové dnes, i proč mu nevadí vystupovat v revivalu, prozradil Andersson v exkluzivním rozhovoru MF DNES.

Prozraďte, co má brněnské publikum od ABBA the Show čekat?
Hlavní myšlenkou koncertu je působit na diváky jako opravdová ABBA v dobách jejich největší slávy. Zároveň ale na pódiu uvidíte mnohem víc lidí, máme symfonický orchestr z Londýna, The National Symphony Orchestra of London, celkem bude na pódiu až třicet účinkujících. Kromě zpěváků, kteří dělají všechno pro to, aby působili jako originální původní čtyřka skupiny, přijedou i dva opravdu originální členové, tehdejší muzikanti ABBY. Také tam bude víc projekcí a technických vymožeností, které si logicky tehdejší ABBA nemohla dovolit. Bude to ABBA a ještě víc než ABBA. Zahrajeme ty hity, které skupinu nejvíce proslavily, takže samozřejmě Dancing Queen, Chiquitita, Mamma Mia...

Ulf Andersson

Saxofonista

Jeden z nejvyhledávanějších stockholmských saxofonistů.
V sedmdesátých letech byl osloven ke spolupráci se švédskou ABBOU jejími členy Björnem Ulvaeusem a Benny Anderssonem. Ti chtěli do kapely muzikanta, který má "groove".
Jeho saxofon zní například v písni I do, I do, I do. S kapelou jezdil turné po celém světě a nahrával i desky.
Stále aktivní muzikant si mimo jiné zahrál i se synem Franka Sinatry, švédskou herečkou a jazzovou zpěvačkou Monicou Zetterlund, které dělal kapelníka, či s americkým jazzovým trumpetistou Thadem Jonesem.
Brněnskému publiku se v únoru představí jako jeden z účinkujících ABBA The Show.

Jak jste se dostal ke spolupráci s původní ABBOU?
Poprvé mě Björn a Benny oslovili roku 1975. Byl jsem tehdy už dost aktivní muzikant, a když chtěli saxofon, prostě mi zavolali, že se jim moje hra líbí. V pozdějších letech jsme nahráli několik písní, a pak jsem s nimi vyrazil na dlouhé turné po Evropě, to bylo v roce 1977. Vážně jsem si to s nimi užíval, byla to dobrá parta. Členové ABBY byli dva páry, Agnetha a Björn se vzali v roce 1972 a Frida byla zase s Bennym.

A dělalo to dobrotu, mít v kapele partnerské vztahy?
Bylo to harmonické. Zní to možná pateticky, ale oni se vším začali z lásky. Zároveň jsem z nich cítil, že jsou velmi kreativní, ve studiu, když jsme nahrávali, byli otevřeni mým nápadům. Měli nějaké aranže třeba předem nachystané, takže už nebylo moc prostoru pro improvizaci, ale vždycky to zkusili... Upřímně, ani v nejdivočejších snech by mě to nenapadlo, že já budu hrát s ABBOU.

Šel byste do toho zpětně znovu?
Až mnohem později, skoro po čtyřiceti letech, mi došlo, jaký byla ta skupina kulturní fenomén. Věděl jsem, že je to skvělé, že jezdíme po světě hrát pro nadšené davy, ale až s odstupem mi došlo, kolik ABBA znamenala pro hodně lidí. A jsem si jistý, že to bude trvat ještě hodně dlouho, než se na ABBU zapomene.

Vzpomenete si na nějaké zajímavé historky ze spolupráce s nimi?
Pokud hledáte nějaké skandály, tak ty ode mě neuslyšíte. Protože oni je fakt nedělali, to nebyl sex, drogy a rokenrol. Byli to docela klidní lidé s čistou pověstí.

Tak "práskněte" aspoň něco na sebe...
No, dodnes mám noční můru z toho, když ABBA v roce 1977 vyjela na turné do Austrálie, kde si zároveň zahráli ve filmu Abba - The Movie. Když jsme byli v Sidney na Opening Night, hrál jsem tam na hodně nástrojů, tehdy jsem střídal saxofon, flétny a tak. Bylo tam padesát tisíc lidí, a já to celé zahajoval hrou na flétnu. A těsně před začátkem jsem si uvědomil, že ji u sebe nemám.

Co jste probůh udělal?
Začal jsem ji hledat po pódiu, běžel do zákulisí, tam ji našel, pak běžel zpátky, při tom uklouzl na koberci a pěkně si namlátil. A pak hned, odřený, jsem začal hrát. Jedna z nejdůležitějších věcí v mém životě, zahajovat tak velkou show, a takové drama. Ještě pořád se mi o tom zdá. (smích)

Pamatujete si zánik kapely?
Chvíli po tomhle turné se Frida a Benny vzali, ale chvíli nato Agnetha a Björn rozvedli. A to byl první krok, kdy se kapela začala rozpadat. Ta soukromá podstata skupiny dostala zabrat. Z té dočasné přestávky v roce 1983 se stal konec. Holky natáčely vlastní věci, Benny a Björn udělali muzikál Chess. Byli sice pořád tvůrčí, ale nemohli už tvořit spolu.

A jak jste se dostal ke spolupráci s revivalem kapely, tedy s ABBA The Show?
Oslovila mě zpěvačka Camilla s tím, že mají tuhle show a že by stáli o to, kdyby v ní účinkoval někdo z původní sestavy. Já si zjistil, co jsou zač, a zalíbilo se mi to. Zjistil jsem, že se rád zapojím, příjemně se mi s nimi vzpomíná na doby s pravou ABBOU. A ta hudba mě pořád baví. A příjemné je, že se s nimi podívám po celém světě, hráli jsme v Evropě, Asii, Americe.

ABBA The Show

A máte jako hostující účinkující právo show měnit, nebo je režie plně v rukou manažerů a tvůrců vystoupení?
Můžu. Těžím z toho, že si pamatuju originál. A taky nějaké zákulisní informace k tomu, jak jsme co dělali. Opravdu občas nějaké hudební korekce provedeme.

Světové recenze nazývají účinkující ABBA The Show klony původní kapely. Souhlasíte s tím?
Jo, to je pěkné. Nevím, jestli jsou úplnými klony původních členů, ale vážně hodně se snaží být co nejvěrnější předloze.

A není vám to spíš líto, být součástí něčeho, co je klonem, kopií, imitací? Necítíte se spíš jako produkt, než jako muzikant?
Pro mě je to zkrátka pocta té kapele. Respektujeme jak hráli a vystupovali před námi a necítíme potřebu to měnit.

Nechybí vám jako muzikantovi příležitost hrát a skládat vlastní věci?
Jistě, trochu jo. Obecně si to vážně užívám, ale někdy to je už stereotypní. Ale já naštěstí mám doma ve Švédsku i další, už své autorské projekty, spolupracuju s jazzovými muzikanty a mám i svůj vlastní band. A ano, jazz mě třeba baví víc, ostatně na něm jsem jako mladý začínal.

A pak jste se zaměřil na pop? Proč?
Ale ve Stockholmu 60. let jste se nemohli profilovat. Abyste se uživil, musel jste hrát všechny typy hudby, pop, rokenrol i komerci. A tak nemám problém s tím, hrát i ABBU, ba naopak.

Líbil se vám muzikál Mamma Mia? Myslím, že hodně oživil zájem o písně ABBY.
Jo, je to tak. Muzikál tu vlnu zase rozvířil, nyní i mladým přijde víc sexy a zase aktuální. Vidím to i v hledišti na koncertech, poté, co film přišel do kin, nám velká část publika výrazně omládla. Jsou tam lidé, kteří se chtějí ve vzpomínkách vrátit do šedesátých let, stejně jako lidé, kteří je nemohli zažít.

Projekt ABBA The Show funguje už osm let, vystupovali jste po celém světě. Dají se v různých zemích najít nějaká národní specifika, co se publika týče?
Ano, trochu se to liší. Je vidět, že různé písně jsou různě oblíbené na různých světadílech a v různých zemích. Třeba ve Španělsku a podobných zemích jsou hodně populární písně jako Hasta Manana, Chiquitita a tak... Ale je jedna píseň, která sklízí bouřlivý aplaus úplně všude. A to je Dancing Queen. Zdá se, že to je náš hit číslo jedna, ať už hrajeme kdekoliv. Ostatně, já ten song mám taky hodně rád. A i když ho pořád hrajeme, neomrzel se mi.

A jakou píseň máte nejraději vy sám?
Právě že vážně Dancing Queen. Kamkoliv po světě přijedeme, tahle píseň má obrovskou odezvu. Taky rád hraju v I do, I do, I do... Jako saxofonista nehraju ve všech písních, nebudu na pódiu pořád, jsem spíš host, protože saxofon nezní až tak často, ale tyhle dvě si tedy vážně užívám.

Potkáváte se i dnes s původními členy ABBY?
No, k tomu bohužel nemám moc příležitostí. Často jsme se potkávali s Björnem a Bennym, jamovali na piano a skládali si hudbu a tak. Moc nevím, co nyní dělají, žijí ve Švédsku a já tam dlouho nebyl... Myslím, že mají spokojený - v uvozovkách - důchod. Však už toho v kariéře dosáhli hodně a teď asi nemusejí vydělávat a mohou si jen užívat. (smích)

Hlavně mužští členové kapely ale jsou prý muzikantsky ještě dost aktivní...
Vím, že Benny připravuje ještě nějaký muzikál, ale bude na tom pravděpodobně hodně práce, tak uvidíme.

Myslíte, že se někdy původní ABBA dá dohromady? Spekulací bylo dost...
To je otázka, na kterou hodně lidí hodněkrát odpovídalo a nic se nepotvrdilo. Takže odmítám něco tvrdit za ně. Jasně, může se to stát, nikdy neříkej nikdy. Ale já bych tipnul, že už fakt ne. Ano, asi by jim to přineslo hodně peněz, ale myslím, že do toho už nepůjdou. Ve Stockholmu se sešli na premiéře Mamma Mia, ale podle mě to je maximum, co je může svést dohromady.

Viděli původní členové někdy vaši show? Co na to říkali?
Ne, neviděli. Několikrát jsme je zvali, ale zatím show neviděli. Víte, my ani moc často ve Švédsku nehrajeme, a logicky oni kvůli tomu moc cestovat po světě asi nebudou. Ale ne že by se tomu vyhýbali, všichni slibují, že se někdy rádi podívají, až jim to vyjde. Benny mi říkal, že slyšel od známých, že je to velmi kvalitní představení, a dal nám požehnání, ať se nám pořád daří. Takže doufám, že se sám přesvědčí také, že jsme dobří.

Proč je ABBA podle vás tak oblíbená u homosexuální menšiny? A takový hit na travesti show?
Těžko odhadovat, zjevně to jsou lidé s otevřenou myslí, rádi se baví, a ta kapela se jim prostě trefila do noty. Homosexuálové mají dost potíží s okolím, prostě ta tolerance chybí, a tahle hudba je určitě myšlenkově pozitivní, což se vždycky hodí... Já ale tohle nikdy neřešil, nesortuji publikum.

Málo lidí ví, že ke konci osmdesátých let byla ABBA zakázaná v českých rádiích, protože zpívali na koncertě na podporu polské Solidarity. Tušili jste vůbec, že i toto mohli komunisté zakázat?
Koncert si pamatuji, sám jsem čas od času Polsko navštěvoval, ale že jsme byli zakázaní, to nevím. No, doufám, že teď už to tak nemáte. (smích)

ABBA The Show

v Brně

Předsedkyně oficiálního Mezinárodního ABBA fanklubu Helga van de Kar označila tuto show za "absolutně nejlepší Abbu od časů Abby".
Revival koncertuje po celém světě od roku 2001, kdy měli první vystoupení v Norsku.
V Brně je publikum uvidí 11. února od 19 hodin v pavilonu P na brněnském výstavišti. Téměř tříhodinová show slibuje většinu slavných hitů ABBY, například Take a Chance on Me, Ring Ring, Honey Honey, I Do, I Do, I Do, I Do, I Do, Mamma Mia, Fernando, Chiquitita, Suzy Hang Around, Rock Me, Why Did It Have to Be Me, S. O. S.
Na pódiu se objeví také původní švédští hudebníci ze slavné kapely - právě saxofonista Ulf Andersson a dále kytarista Janne Schaffer.
Čtveřici vokalistů doplní symfonický orchestr The National Symphony Orchestra of London pod vedením Matthewa Freemana a dětský sbor.
Show už v Česku byla, a to loni v Praze a Ostravě. Obě vystoupení navštívilo dvacet tisíc lidí.
Vstupenky lze zakoupit v předprodejních sítích za 900 korun na stání a 1200 na sezení.

Nejčtenější

VIDEO: Žena stáhla opilému muži kalhoty, při osahávání jej okradla

Zlodějka stáhla mladíkovi kalhoty a osahávala jej

Originální fintou odvedla sedmapadesátiletá zlodějka v Brně pozornost muže, jehož se chystala okrást. Opilému...

Tříletý kluk odešel bez povšimnutí ze školky domů, případ řeší inspekce

Malý chlapec bez povšimnutí opustil školku

Školní inspekce prověřuje mateřskou školu v brněnských Žabovřeskách, ze které bez vědomí učitelek odešel teprve...

Jak si zvykám doma. Plekanec sní v Brně o titulu

Tomáš Plekanec z HC Kometa Brno během přípravy proti PSG Beranům Zlín. (5. září...

Vypadá spokojeně. S partnerkou Lucií Šafářovou očekává narození potomka. Na Instagramu zveřejňuje fotky, jak montuje...

Na dálnici D2 srazilo auto chodce, dálnice byla uzavřená

Chodec se snažil přeběhnout dálnici, srazilo ho auto. Zraněním na místě podlehl...

Dálnice D2 byla ve směru z Brna na Břeclav nedaleko Podivína uzavřená. Řidič osobního auta tam ve čtvrtek ráno srazil...

Zachraňte Fuchsovu vilu, křičí experti. Plánuje se přestavba na bytový dům

v Původní vlastní vila Bohuslava Fuchse je památkově chráněná a opravená, i tak...

Výrazná přestavba může změnit tvář domu, ve kterém žil slavný architekt Bohuslav Fuchs, který pro pro Brno navrhl hotel...

Další z rubriky

Brněnské letiště porušuje smlouvu, zrušte ji, vyzývají kritici kraj

V současnosti u brněnského letiště fungují dvě haly, ani jedna však není...

Místo plnohodnotné stavby stihl nájemce pozemků u brněnského letiště navzdory smlouvě zkolaudovat jen inženýrské sítě....

Na D1 shořel nákladní vůz plný akumulátorů, vytekla z nich kyselina

Požár nákladního vozu u Brna uzavřel D1

Požár nákladního vozu odpoledne na několik desítek minut uzavřel dálnici D1 u Brna na 191. kilometru. Z nákladu kvůli...

VIDEO: Žena stáhla opilému muži kalhoty, při osahávání jej okradla

Zlodějka stáhla mladíkovi kalhoty a osahávala jej

Originální fintou odvedla sedmapadesátiletá zlodějka v Brně pozornost muže, jehož se chystala okrást. Opilému...

Najdete na iDNES.cz