Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak Brno jednalo s Amazonem? Primátor například poučoval tlumočníka

  15:43
Redaktoři MF DNES sledovali všechna jednání brněnských zastupitelů o Amazonu, kteří se nakonec na stavbě obřího logistického centra s americkou firmou nedohodli a iniciativu přenechali kraji. Argumenty se střídaly s emocemi. Uplynulé měsíce tak stojí za ohlédnutí.
Jestli nakonec překladiště Amazonu v Brně vznikne, nebo ne, stále není jasné. Ilustrační foto

Jestli nakonec překladiště Amazonu v Brně vznikne, nebo ne, stále není jasné. Ilustrační foto | foto: ČTK

Jaký pojem se v angličtině používá pro primátora a jaký pro starostu? Do slovíčkaření se na letošním lednovém zastupitelstvu pustil brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD). Poučoval tlumočníka developerské firmy CTP Invest.

Právě tato firma se zastupiteli jednala za Amazon, který si ji vybral jako developera pro své plány v Brně. A šéf CTP Investu Remon Vos se zastupiteli mluvil anglicky.

Na lednovém zasedání zastupitelstva se k Vosovi ovšem brněnský primátor choval tak, jako by šlo o nedůležitého účastníka jednání.

Vos například dostal limit na svůj proslov. Musel dodržet stejný čas jako běžný občan, který přijde na zastupitelstvo.

Primátor mu pouze povolil, aby příspěvek trval čtyři minuty místo dvou, a to jen díky tomu, že jeho slova bylo nutné zastupitelům tlumočit. Na dalším zasedání v únoru už mohl Vos mluvit bez omezení.

Onderka ho dokonce několikrát zdvořile žádal o názor či o odpovědi na otázky politiků. Když ale poté ani po mnohahodinové diskusi zastupitelé dohodu neodhlasovali, dostal se Vos do ráže.

Chcete úplatky, čílil se developer. Pak se omluvil

"Politici mají různé zájmy a je velice špatné, že my ostatní jsme oběťmi těchto zájmů. Dnešní jednání ilustruje neschopnost města Brna a je to velice špatný signál pro další investory. Jsem z toho unavený a znechucený," zlobil se Vos před televizní kamerou.

Předčasné úpravy pozemku pro Amazon ve Slatině

Jednání s Brnem tehdy prohlásil za ukončené. "Amazon je celosvětově úspěšná společnost a nepředpokládám, že chtějí trávit další čas jednáním s takovými lidmi. Jediná věc, kterou nejsme ochotni udělat, je uplácet. Jenže možná právě na to někteří čekali," kritizoval developer.

Později se za svá rázná slova musel zastupitelům omluvit, protože opět stál o další jednání. Prý o žádných úplatcích nikdy neslyšel a nikdy je po něm Brno nepožadovalo. Mezitím se navíc ukázalo, že jeho firma se k Brnu nechovala právě korektně.

CTP Invest totiž začal na městských pozemcích ještě před schválením jakýchkoliv smluv dělat terénní úpravy. Přitom odvezl i ornou půdu a na pozemek navezl suť.

Neoprávněný zásah, na kterém Brno vydělá?

Podle některých zastupitelů je to dokonce důvod, aby se případem zabývala inspekce životního prostředí. Vos místo omluvy vyjmenoval vše, co jeho firma v Brně udělala. A doporučil zastupitelům, aby zkrátka schválili podmínky prodeje pozemku a pak bude vše v pořádku.

Amazon v Brně

21. ledna 2014: Po ročních uzavřených jednáních developera s vedením města se Amazon ohlašuje zastupitelům. Ti smlouvu neschvalují, chtějí dále jednat.

14. února 2014: Další zasedání zastupitelstva, které je mimořádné jen kvůli Amazonu. Opět ale není dost hlasů pro schválení smluv.

18. března 2014: Zastupitelstvo smlouvu potřetí neodsouhlasilo. Primátor prohlašuje projekt za mrtvý.

Jenže brněnští zastupitelé smlouvu neschválili. A kromě toho zaúkolovali radní, aby provinění developera prozkoumali.

Podle náměstka brněnského primátora Olivera Pospíšila (ČSSD) by Brno mělo požadovat náhradu za užití své věci.

Zatím však nikdo neřekl, jaká škoda mohla Brnu ukvapeností investora vzniknout. "Na to budeme muset udělat posudky," nastínil Pospíšil.

Může se totiž stát, že navezená stavební suť pozemky znehodnotila. Stejně tak jim ale mohl zásah developera prospět.

Prostor je totiž i bez Amazonu určený pro stavbu a firma CTP Invest jen předčasně a neoprávněně upravila parcelu na skutečně stavební.

Brno tak možná bude CTP Investu vyčítat, že drze a neoprávněně využil městský pozemek. A paradoxně na této drzosti možná město vydělá, protože ušetří na budoucích přípravách pozemku pro jiného zájemce.

  • Nejčtenější

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

Budou se měnit učebnice? Vědci z Brna zobrazili reálnou podobu chromozomu

Obrázky chromozomu, které vídáme v učebnicích biologie, se zřejmě budou muset brzy proměnit. Vědcům v Brně se totiž jako prvním na světě podařilo zobrazit reálnou podobu chromozomu, o což se dosud...

18. července 2024  14:22

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

V Brně se jeden čas nedalo pít pivo, říká historik. Bylo nápojem chudých

Chmelový mok je s českým národem spjatý od nepaměti. A to i na jižní Moravě, kterou si všichni spojují spíše s vínem. Historik pivovarnictví Filip Vrána se zaměřil na počátky i současnost pivní...

17. července 2024  10:24

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dělníci se denně sápou do kopce, líčí záchranu Děviček jejich milovník

Děvičky jsou jeho celoživotní srdcová záležitost. Jako rodák z blízkých Starovic, kterého fascinuje historie, archeologie a genealogie, navštěvuje jihomoravskou ikonu od dětství. Přestože více než tu...

20. července 2024  12:15

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

Brněnští lovci zatmění využili letoun NASA, vyfotili i oranžovou kometu

Nejen ze země, ale premiérově také ze vzduchu pozorovala dubnové zatmění Slunce ve Spojených státech a Mexiku skupina vědců z Vysokého učení technického v Brně. Letadlo podobné špionážnímu stroji...

23. července 2024  16:55

Po srážce dodávky se třemi auty je osm zraněných, mezi nimi tři děti

Silnice I/50 poblíž Slavkova u Brna na Vyškovsku byla několik hodin neprůjezdná poté, co se zde v kopci srazila dodávka se třemi osobními auty. Na místo nehody vyjeli policisté, hasiči i záchranáři...

23. července 2024  11:46,  aktualizováno  15:11

V Brně odchovali vzácné ptáky z barevných vajec, servírují jim i trus rodičů

Po dlouhých osmatřiceti letech se podařilo v Česku odchovat mláďata tinamy koroptví, což je nenápadný pták s velmi nápadně zbarvenými vejci. V brněnské zoo se mají k světu tři tato ptáčata, jejichž...

23. července 2024  14:06

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...