Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak neplatit realitce: web nabízí nemovitosti přímo od majitelů

  20:32
Pronajmout si byt nebo koupit dům bez provize pro realitní kancelář je v Brně i na celé jižní Moravě téměř nemožné. Nyní se však objevila příležitost, jak se vysokým provizím vyhnout. Jmenuje se www.bezrealitky.cz.

Web, na kterém jde nabídnout a koupit nemovitost bez poplatku realitní kanceláři | foto: www.bezrealitky.cz

"Zatímco všechny realitní servery jsou zaplavené nabídkami realitních makléřů, u nás najdou lidé výhradně nemovitosti k prodeji nebo pronájmu přímo od soukromých majitelů," vysvětlil Jakub Havrlant, ředitel společnosti Pricetown, která server bezrealitky.cz provozuje.

Stránky existují teprve od loňského října a až dosud je mohli využívat především lidé z Prahy. Od května však server rozšiřuje svou nabídku i na Brno a Ostravu. Vyhledávat a vkládat nabídky je však možné z celé České republiky. A zájem o stránky je velký. Podle společnosti Pricetown roste jejich návštěvnost každý měsíc o 23 procent.

"Podle našich údajů je na realitním trhu asi dvacet procent realitních kanceláří, které sice vybírají vysoké provize, ale nenabízejí za ně odpovídající služby. Takové bychom chtěli z trhu vytlačit," vysvětlil Havrlant.

Společnost pečlivě hlídá, zda inzerát na její stránky nezadává realitní makléř. Každý inzerent musí souhlasit s prohlášením, že realitním makléřem není. Pokud se ukáže opak, zaplatí pokutu 50 tisíc korun.

"Už se několik chytráků našlo. Buďto je odhalili naši klienti, nebo my sami při namátkové kontrole. Většinou se vše vyřešilo mimosoudním vyrovnáním," podotkl Jakub Havrlant.

Kromě bezplatné inzerce nabízí server i vzory základních smluv nebo zprostředkování právního poradenství. U právních služeb si může klient vybrat, jak rozsáhlé mají být. Podle toho za ně i zaplatí.

"Komplexní balíček, kdy advokátní kancelář zajistí vše od smluv až po podání dokumentů na katastrálním úřadu, stojí necelých 16 tisíc. To je mnohem méně, než by byla provize realitky, která si bere 3 až 6 procent z ceny," řekl Havrlant.

Realitní společnosti se však z nové konkurence strachem neklepou. "Je třeba si uvědomit, že kvalitní realitní agentura nenabízí jen právní poradenství ale plný servis. Samozřejmě nesmí účtovat nic nad rámec provize," podotkl generální ředitel brněnské společnosti Gaute Radovan Hlavinka.

Ředitel jedné z největších brněnských realitních kanceláří také zdůraznil, že služby bezrealitky.cz mu připomínají realitní kancelář. A podobného názoru je i prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.

"Velmi se to realitní kanceláři podobá. Poskytují nějaké služby, nemovitost inzerují a zprostředkovávají další servis. Pokud nechtějí provizi, pak nejspíš dostávají odměnu od poskytovatelů právních služeb," podotkl Novotný.

Společnost Pricetown zdroje svých příjmů netají. Kromě inzerce, kterou na svých stránkách umožňuje, pocházejí její finance například od developerských společností, které prostřednictvím stránek bezrealitky.cz nabízejí byty k prodeji či pronájmu.

"Podmínkou takové spolupráce je, aby developer nevyužíval služeb žádné realitní kanceláře a nabídka se tak nezdvojovala," doplnila Božena Zbranková ze společnosti Pricetown. Bezrealitky.cz žije i ze zprostředkování právních služeb a nabídky různých hypoték.

Kromě přímého kontaktu mezi majitelem nemovitosti a případným kupcem či nájemcem nabízí realitní server také nový způsob vyhledávání. Vedle písemného zadání kritérií pro hledání umožňuje uživateli na interaktivní mapě přesně vymezit i oblast v níž byt nebo dům hledá. A to s přesností na jednotlivé ulice.

"Lidé často nemají představu kde přesně která adresa leží a musejí pak o dané adrese složitě vyhledávat podrobnosti. U nás se mohou rovnou podívat, zda je například v blízkosti park," doplnila Zbranková.

  • Nejčtenější

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

Budou se měnit učebnice? Vědci z Brna zobrazili reálnou podobu chromozomu

Obrázky chromozomu, které vídáme v učebnicích biologie, se zřejmě budou muset brzy proměnit. Vědcům v Brně se totiž jako prvním na světě podařilo zobrazit reálnou podobu chromozomu, o což se dosud...

18. července 2024  14:22

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně se jeden čas nedalo pít pivo, říká historik. Bylo nápojem chudých

Chmelový mok je s českým národem spjatý od nepaměti. A to i na jižní Moravě, kterou si všichni spojují spíše s vínem. Historik pivovarnictví Filip Vrána se zaměřil na počátky i současnost pivní...

17. července 2024  10:24

Brněnský festival Pop Messe se přesunul, přinese devadesátkový tanec i rap

Na brněnském festivalu Pop Messe tento týden na pěti pódiích vystoupí skoro 60 kapel a interpretů, a to jak zahraničních, tak domácích. Festival se poprvé koná na velodromu v Pisárkách.

24. července 2024  10:06

Doba levných bytů je pryč. Prodej v Brně láme rekordy, ceny ještě porostou

Téměř čtyřnásobek bytů v brněnských novostavbách si v druhém letošním čtvrtletí pořídili kupující oproti stejnému období loni. Zatímco tehdy se počet prodaných jednotek zastavil na čísle 105, v...

24. července 2024  5:55

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

Brněnští lovci zatmění využili letoun NASA, vyfotili i oranžovou kometu

Nejen ze země, ale premiérově také ze vzduchu pozorovala dubnové zatmění Slunce ve Spojených státech a Mexiku skupina vědců z Vysokého učení technického v Brně. Letadlo podobné špionážnímu stroji...

23. července 2024  16:55

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...