Deset tisíc balení léku Ivermektin se Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně...

Deset tisíc balení léku Ivermektin se Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně povedlo získat díky kontaktům primáře Michala Rezka. | foto: FNUSA

Ivermektin vyjednala „bulharská spojka“. V Rakousku se běžně prodává

  • 65
Za dodávku deseti tisíc balení léku Ivermektin, kterou v úterý obdržela na boj proti covidu-19, vděčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně svým kontaktům v Bulharsku. Primář Michal Rezek v balkánské zemi dlouhodobě působil a díky němu nemocnice lék vyzkoušela už na podzim.

Když před rokem vypukla v Česku první vlna epidemie koronaviru, vkládaly se naděje do léku remdesivir. Ten některým pacientům skutečně pomohl, jeho dodávky však byly příliš omezené na to, aby v potírání pandemie sehrál výraznější roli. Ve Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA) proto přemýšleli nad alternativou a v úterý přišli s novým trumfem.

Množství Ivermektinu, které se podařilo nemocnici vyjednat a získat, může pomoci až 20 tisícům pacientů, což výrazně převyšuje počet lidí, kteří již nyní leží s covidem-19 v nemocnicích po celé zemi.

„Naši lékaři si lék zajistili mimořádným dovozem ze zahraničí již na podzim. Dodávky však byly velmi omezené,“ odhaluje průběh procesu ředitel FNUSA Vlastimil Vajdák.

„Současné zkušenosti a zároveň aktuální stav pandemie vedou k tomu, že naši lékaři chtějí lék nadále používat. Premiér Andrej Babiš (ANO) se o Ivermektin začal zajímat a po jeho jednáních se zahraničním kontaktem nás požádal, zda bychom jej byli schopni nakoupit ve větším množství,“ popisuje Vajdák.

Díky dlouhodobému působení primáře Rezka v Bulharsku se podařilo získat velké množství balení bez zbytečných byrokratických překážek. „Má kontakt na zdejší farmaceutickou firmu. Dostali jsme tak další Ivermektin, který je v současné době v Bulharsku dostupný a také vyráběný,“ podotýká Vajdák.

O novou naději pro české nemocné už projevili zájem lékaři z dalších zařízení. U svaté Anny si nechají dávky pro zhruba 500 pacientů, většinu zásilky pak podle instrukcí ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) předají dál.

Bez vedlejších účinků

Ve svatoanenské nemocnici zatím působení léku u covidových pacientů hodnotí kladně. Do konce února Ivermektin podali třiceti lidem a u většiny z nich se stav zlepšil natolik, že mohli být propuštěni domů.

„Začali jsme s tím na základě doporučených postupů nemocnic z USA a příznivých výsledků publikovaných po použití tohoto léku v praxi. Vzhledem k těmto ohlasům, doporučením a referencím, že Ivermektin je obecně považován za lék velmi bezpečný s minimem nežádoucích účinků, jsme se rozhodli k mimořádnému dovozu a podávání u nás,“ vysvětluje primář I. interní kardioangiologické kliniky Rezek.

Ani ve FNUSA zatím u svých pacientů nezaznamenali nežádoucí účinky, přesto dosud v Česku ani na Slovensku není Ivermektin volně prodejný. 

„Například v Rakousku si ho můžete koupit v lékárně, což také nepřímo svědčí o jeho minimálních nežádoucích účincích. Podle mého názoru by měl mít Ivermektin výjimku o použití neregistrovaného léku v Česku stejně jako na Slovensku. Lze si tak již sehnat například Bamlanivimab,“ připomíná Rezek.

Antivirotikum však nebudí jen kladné reakce, vystoupila proti němu například ředitelka SÚKL Irena Storová či ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Rezek však podotýká, že na lék mění pohled i americký Národní institut pro zdraví, který přehodnotil své původně negativní stanovisko. V současnosti podle primáře nelze jasně argumentovat proti jeho podávání.

„Akceptovali příznivé výsledky reportované ve světě. Jednoznačně ale také Ivermektin nelze ani doporučit, protože zatím nejsou k dispozici jasné kvalitní klinické studie potvrzující jeho jednoznačnou účinnost,“ připouští Rezek.

Jedná se o předepisování praktickými lékaři

Pokud však ošetřující lékař vyhodnotí, že pacient bude z léčby Ivermektinem profitovat, může ho předepsat nebo použít jako neregistrovaný léčivý přípravek. Použití je pak třeba nahlásit. Ivermektin se nyní používá jako antiparazitikum, k léčbě covidu ho již úspěšně nasadili na Slovensku.

Za získání nové zbraně proti koronaviru si ředitel nemocnice Vajdák vysloužil poděkování od premiéra Babiše. Podporu vyjádřil i ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), který je předsedou Ústředního krizového štábu. 

„Chápu, že Ivermektin nemá splněny všechny náležitosti, ale pokud se ukazuje, že může pomoci v léčení koronaviru a nepřináší zásadní komplikace, mělo by se zajistit, jak jej učinit dostupným,“ uvedl Hamáček.

Předepisovat Ivermektin by mohli i praktičtí lékaři, kteří o tom jednají s ministerstvem zdravotnictví. 

„Budou ho moci podat přesně definované skupině pacientů. Učiní se o tom záznam do systému ISIN, aby bylo možné zpětně pro potřeby nějaké studie vyhodnotit efektivitu toho podání,“ nastiňuje podmínky pro předepisování Ivermektinu předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.