Ingr je výbušný hysterik a narcis, vraždu to ale neomlouvá, míní lékařky

  16:25aktualizováno  16:41
Boris Ingr, který před brněnským krajským soudem čelí obžalobě z vraždy manželky Simony Monyové, trpí podle psychiatra sklony k narcismu, hysterickému a agresivnímu chování. Svými pokusy o sebevraždu se snaží pouze získat pozornost.

Hlavní líčení s pětačtyřicetiletým Ingrem, kterému hrozí až osmnáct let za mřížemi, pokračovalo od čtvrtečního rána výslechy znalců. Po výpovědi Michala Zeleného, který zavražděnou ohledával na místě činu a prováděl i soudní pitvu (více zde), přišly na řadu odbornice z oboru psychiatrie a psychologie.

Znalkyně Marta Holanová, která zpracovávala psychiatrický posudek, dospěla na základě opakovaných setkání s Ingrem ve vazební věznici v Brně k závěru, že trpí poruchou osobnosti. Podle ní se u něj projevují rysy takzvané histrionské a narcistické osobnosti.

"Je zvýšeně citlivý ke své osobě, má snahu hrát důležitou roli. V minulosti používal sebevražedných pokusů k tomu, aby získal pozornost," uvedla Holanová s tím, že první takovou demonstrativní sebevraždu předvedl Boris Ingr už na vojně.

Boris Ingr u soudu

Útok na jeho vlastní osobu, například ponížení, pak u něj může vyvolat bouřlivou reakci. "Je zvýšeně výbušný, může jednat až fyzickou agresí," upozornila ve své výpovědi psychiatrička Holanová.

Psycholožka Ivana Holešovská k tomu dodala, že u Ingra zjistila také sníženou odolnost proti stresu a sklony k nepředvídatelnému chování. "Má agresivní chování, které bylo zaměřeno na domácí prostředí," doplnila.

Holanová však zdůraznila, že Ingrovo jednání, jak je popisuje státní zástupkyně Iveta Eichlerová v obžalobě, nelze odůvodnit jeho osobností a nebylo zapříčiněno žádným patologickým mechanismem. "Mohl rozpoznat nebezpečnost svého jednání a mohl toto jednání kontrolovat."

Psychiatrička: Tvrzení, že si nic nepamatuje, je účelové

Kromě Ingrových osobnostních rysů a charakteristik jeho chování se obě znalkyně zabývaly také jeho pamětí. Ingr totiž ve své výpovědi před soudem tvrdil, že si na tragické události nevzpomíná (o středečním hlavním líčení čtěte zde).

Holanová možnost, že by si nepamatoval nic z událostí, které se v domě manželů odehrály loni v srpnu, důrazně odmítla. "Tvrzení, že si na událost nevzpomíná, je účelové. Musí si to pamatovat, protože nemá žádnou poruchu, která by výpadek paměti zapříčinila," řekla.

Odmítla i verzi, že by Ingrův mozek tragickou událost "vytěsnil". To se totiž podle ní týká vždy jen malé části děje, která je pro člověka nejvíce traumatizující. "Tady je ten údajný výpadek tak velký, že to nemůže být vytěsnění," vysvětlila.

Měli italskou domácnost, ale Ingr se ženy nechtěl vzdát

Spisovatelka ženských románů Simona Monyová zemřela loni 3. srpna večer ve svém domě v brněnských Obřanech. Byla mrtvá už ve chvíli, kdy přijeli záchranáři. Ingr skončil s vážnými poraněními v nemocnici, z té putoval přímo do cely ve vazební věznici.

Tragická událost byla podle všeho vyústěním problémů, které manželé měli. Jejich soužití by se dalo popsat jako italská domácnost. Monyová manžela dokonce poslala na detektor lži, protože na něj žárlila. Krátce před událostí se s ním rozešla a zřejmě plánovala rozvod.

S tím se Ingr nehodlal smířit. Podle výpovědí znalkyň byl na své ženě citově závislý, případný rozvod by zřejmě bral jako svou prohru. "Zdůrazňoval, jak mu na ní záleží," uvedla psycholožka Ivana Holešovská.

"Kdybych se vykašlal na práci a věnoval se jí, tak by to možná fungovalo. To bych na ní byl skutečně závislý. A jediná závislost, kterou manželka uznávala, byla závislost na lidech," řekl Ingr.

Hlavní líčení s Borisem Ingrem bude pokračovat i v následujících dnech. Soudkyně Dana Kancírová naplánovala na páteční ráno výslech dalších svědků.

Autor:

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Další z rubriky

Výstaviště chceme otevřít. Piráti navzdory koalici hájí Vokřálův plán

Předseda představenstva veletrhů Jiří Oliva říká, že Bauerův zámeček by mohl...

Po změně vedení Brna to vypadalo, že plán většího otevření výstaviště lidem, jak prosazoval bývalý primátor Petr...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Na jižní Moravě chybí referenti i klíčoví úředníci, nezabraly ani příspěvky

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Jižní Morava má nouzi o úředníky. Radnicím chybí „obyčejní“ referenti i klíčoví vedoucí odborů, někde déle než rok....

Najdete na iDNES.cz