Obrana musí spolupracovat hlavně s domácím trhem, říká ministr Metnar

  19:57aktualizováno  19:57
Při nákupech pro českou armádu je klíčová bezpečnost, nikoliv cena. Na prvním dni veletrhu IDET v Brně to uvedl ministr obrany Lubomír Metnar, který se zástupci firem ze zbrojního průmyslu diskutoval o vyzbrojování a podpoře domácího obranného průmyslu.

V první den bezpečnostního veletrhu IDET na brněnském výstavišti se konala konference o vyzbrojování a podpoře rozvoje obranného průmyslu v Česku. Na snímku v popředí ministr obrany Lubomír Metnar. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Pro Metnara jsou klíčoví odborníci, kteří dokážou zakázky posoudit. A důležitá je podle něj i schopnost vlastního zajištění zbrojení.

„Připravujeme všechny strategické dokumenty a plány tak, aby armáda byla schopná na všechny výzvy reagovat, ať už jako důvěryhodný partner v rámci NATO a EU, tak na samotné úrovni obrany státu,“ ujistil Lubomír Metnar na konferenci pořádané společností MAFRA.

„O rozsahu a důležitosti zapojení českého průmyslu do zakázek ministerstva obrany svědčí především fakt, že za poslední rok jsme s českými subjekty uzavřeli 72 smluv v celkovém objemu 25 miliard korun,“ vyzdvihl Metnar s tím, že ministerstvo obrany 90 procent všech smluv uzavřelo právě s českými firmami.

Přesto jsou podle něj vidět nedostatky. „Máme velmi propracovaný zákon o zadávání veřejných zakázek. Jenže se podle něj velmi špatně nakupuje. Připravujeme návrh novely tohoto zákona, chceme ho změnit a zlepšit,“ podotkl Metnar.

Ministerstvo chystá nákupy za 88 miliard

Přesto se nakupuje a chystají se další podpisy smluv. „Dokončujeme přípravy na uzavření smluv, které zvýší obranné možnosti armády. Jde o pořízení pásových bojových vozidel pěchoty, kolových obrněných vozidel Titus, mobilních 3D radiolokátorů MADR, protiraketového kompletu, mobilních pasivních sledovacích systémů nebo pořízení víceúčelových vrtulníků,“ vyjmenoval Filip Říha, který je pověřen řízením sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany.

Fotogalerie

Tyto a další zakázky, do nichž chce ministerstvo obrany investovat, dosahují podle Říhy hodnoty až 88 miliard korun. Uzavřít by je ministerstvo mělo do roku 2025.

Účastníci diskuze se shodli na tom, že pro české obranné složky je zásadní, aby na zakázkách pro Armádu ČR pracoval český obranný průmysl a výrobky dodával i koncovým uživatelům.

„Jednotlivé zakázky jsou rozděleny podle stupně bezpečnosti dodání. Nejbezpečnější jsou ty tuzemské, od státních firem, nejméně bezpečné jsou pak dodávky ze států, které nepatří mezi strategické partnery. V případě krize není bezpečnost dodávek nijak garantovatelná,“ objasnil Říha. 

Příkladem české firmy, která spolupracuje s Armádou ČR, je například Agados. Její jednatel Petr Ostrý představil zaměření společnosti. „Chceme zákazníkům nabízet logistická řešení v takových oblastech, jako je zásobování vodou a jídlem. Některé naše výrobky jsou již nasazeny v armádě,“ informoval Ostrý. 

Se zakázkami by pomohla mezirezortní skupina

Na konferenci promluvil i prezident České zbrojovky Group Lubomír Kovařík. „Stát musí mít kromě definovaných pravidel, jak pořizovat zakázky, také nástroje. Pokud se uvažuje o změně zákonů, bylo by dobré, aby vznikla politicky mezirezortní skupina. Aby se nesešlo velké množství návrhů, které se budou zbytečně dlouho projednávat,“ doporučil Kovařík. 

Ve dvojí roli se nachází Vojenský technický ústav (VTÚ). Je totiž zároveň dodavatelem i zadavatelem.

„Státní podnik ve vztahu k obrannému a bezpečnostnímu průmyslu musí naplňovat strategické požadavky nebo zajišťovat bezpečnostní dodávky. Jsme expertní pracoviště, národní autorita a systémový integrátor. Neseme garance za projekty,“ uvedl ředitel VTÚ Jiří Protiva.

S příspěvkem vystoupil i ředitel Vojenského výzkumného ústavu Pavel Čuda. „Náš podnik byl založen, jako jediný, i jako výzkumná instituce. Zajišťujeme veškerý proces realizace systému. Výzkum, testování i výrobu zajišťujeme my,“ představil Čuda s tím, že už do výzkumu zapojují české univerzity a český obranný průmysl.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Ze sklípku Karel Gott odchází poslední, vzpomínají jihomoravští hudebníci

Zpěvák Karel Gott na plzeňském Koncertu hvězd (12. ledna 2019)

Milovník Rulandského šedého, šprýmař i perfekcionista. Takový je podle jihomoravských muzikantů Karel Gott, který slaví...

Mladík se probudil až na konečné, tak rozkopal zastávku. Pak se šel udat

Mladík ve vzteku prokopl výplň zastávky

Neobvyklý případ řešili o víkendu brněnští strážníci. Třiadvacetiletý mladík ve vzteku poničil zastávku, posléze se k...

Brno se stává městem důchodců, mladí odcházejí do nových bytů v okolí

Stavba nového parkovacího domu v Kopečné ulici v Brně finišuje.

Developeři staví v okolí Brna stovky bytů. Do nich se z velké části stěhují mladé páry a rodiny z krajského města. Ceny...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz