V Brně vystavují zbraně a vojenskou techniku, vstup je od šestnácti let

  17:29aktualizováno  17:29
Tuny vojenské techniky a vybavení ozbrojených složek zaplavily brněnské výstaviště. Hned v úvodu veletrhu obranných a bezpečnostních technologií IDET se návštěvníkům předvedly týmy jednotlivých složek na polygonu. V inscenovaných ukázkách vystoupili vojáci, strážníci nebo studenti Univerzity obrany.

„Každý veletrh je pro mě především o tom obrovském množství materiálu, který sem firmy musí navézt. Těžká technika, která se představuje na této akci, je ohromná. Takže nutnost dívat se na tuny a tuny materiálu tady platí dvojnásob,“ zahajoval akci ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš.

Na veletrh IDET se v první výstavní den přijeli podívat i premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar, hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a brněnská primátorka Markéta Vaňková.

„Jsme na jedné z největších akcí svého druhu v Evropě. Už nás neohrožuje jen vojenská agrese, ale musíme se dnes vypořádávat s problémy klimatické změny, migrace, kybernetiky. Všechny bezpečnostní složky jsou do tohoto boje zapojeny a lidé si je tady na veletrhu mohou prohlédnout,“ prohlásil Babiš.

Fotogalerie

Podle něj bylo velkou chybou vzdát se ve velké míře zbrojního průmyslu v devadesátých letech.

„Vyráběli jsme věci, které nám záviděl celý svět, nejlepší kolový transportér, semtex. Je škoda, že to nezůstalo doma. Vyráběli jsme tanky, teď je budeme dovážet. Je škoda, že jsme tuto výrobu prodali. Teď se ale vracíme tam, kam patříme,“ podotkl premiér s tím, že pokud svět může něco Česku závidět, jsou to čeští vojáci, kteří mají mimořádné schopnosti.

Vývoz českých firem roste

Babiš si také prohlédl jednotlivé stánky. Zaujaly ho především vystavované zbraně. „Opravdu máme skvělé pistole, které znají po celém světě,“ poznamenal.

„Není třeba si připomínat bezpečnostní situaci ve světě. O to více se musíme spoléhat na schopnosti českých firem v obranné sféře,“ podotkl ministr obrany Metnar.

Ten připomněl, že vývoz českých firem v posledních pěti letech vzrostl proti předchozí pětiletce pětinásobně. 

„Za poslední rok uzavřelo ministerstvo obrany s českými subjekty 72 smluv v celkovém objemu 25 miliard korun. To je asi 90 procent z celkového objemu všech uzavřených smluv. Třeba v Brně si vyměníme s Aerem Vodochody podepsané smlouvy na zakázku za 1,6 miliardy korun. Zajistí nám to prodloužení životnosti letounů L159 na dalších osm let a jejich modernizaci ve směru nočního vidění,“ uvedl Metnar.

Ministerstvo obrany také plánuje pořídit dvanáct amerických vrtulníků Black Hawk za nejlepší cenovou nabídku. Jednat se bude v půlce června.

Odborníci netestují jen techniku, ale i emoce vojáků

Celkem se na brněnském výstavišti představuje 520 firem z 35 zemí. Až do pátku je vstup vzhledem k programu povolený pouze návštěvníkům starším šestnácti let.

Lidé si mohou prohlédnout expozice Armády České republiky i Slovenska, Vojenského výzkumného ústavu nebo třeba Vojenského technického ústavu (VTÚ).

„Dáváme velký důraz nejen na techniku, ale i na výzkum s lidmi. Testujeme například nasazení vojáků při emočně vytížených situacích. Na testech se nejdříve podílejí studenti, později i lidé z terénu,“ popsal činnost VTÚ jeho ředitel Jiří Protiva. Získaná data ústav předává ministerstvu obrany, aby se armáda mohla neustále zlepšovat.

Jubilejní 15. ročník veletrhu IDET potrvá do soboty. Lidé si v pavilonu P prohlédnou tanky, terénní vozidla, zbraně, uniformy a nutné vybavení z každé bezpečnostní složky. Dozví se také o produkci ze zahraničí a prohlédnout si mohou i vrtulník Black Hawk.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Další z rubriky

Věrní diváci přijdou do letního kina i za deště, říká jeho organizátorka

Monika Šimková ze spolku Noční motýl se stará o letní kino na nádvoří radnice...

Momenty, kdy vítr strhl plátno letního kina nebo kdy chlapík z bufetu zachraňoval vlastním DVD představení, či týdny,...

Změnou pruhů na Údolní v Brně zmátli řidiče. Část z nich jezdí špatně

Přechodem zrušili pruhy pro auta. Přesto nimi některá auta stále jezdí.

Na Údolní ulici v Brně sice namalovali chybějící přechod, kvůli nutnému zúžení silnice ale změnili i další pruhy....

Někteří mají potřebu mě přesvědčovat, že toho vědí víc, líčí průvodkyně

Kristýna Nováková na rájeckém zámku vodí turisty po čtyřech různých okruzích.

Už šestou sezonu provádí brigádnice Kristýna Nováková skupinky turistů po zámku v Rájci nad Svitavou na Blanensku....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz