Hřebejkův nápad zfilmovat román o vile Tugendhat se rodině vůbec nelíbí

  14:16aktualizováno  14:16
Do otevřené a opravené vily Tugendhat by rádi vyrazili i filmaři. Jan Hřebejk se chystá natočit film podle románu Skleněný pokoj, odehrávající se v funkcionalistické památce UNESCO. Rodině to však vadí, kniha je prý plná výmyslů a kazí jim pověst.

Vila Tugendhat | foto: Ondra OndráčekiDNES.cz

Před třemi lety napsal britský spisovatel Simon Mawer knihu Skleněný pokoj, která se volně inspiruje osudem vily Tugendhat. Potomkům Tugendhatových se však literární příběh vůbec nelíbí.

Spisovatel totiž v knize popisuje zálety hlavního hrdiny, který dům nechal postavit. Tedy přeneseně Fritze Tugendhata. Rodinná přítelkyně je navíc lesba.

A přestože Mawer neuvádí název města, kde se příběh odehrává, a rodinu přejmenoval na Landauerovy, podle Tugendhatových si může mnoho lidí myslet, že je děj pravdivý. "Jsem zásadně proti knize i proti filmu. Není to totiž o rodině, ale proti rodině," vysvětluje rozhořčení nad plány filmařů dcera Grety a Fritze Tugendhatových Daniela.

Pozastavuje se hlavně nad tím, jak někdo může psát o rodině a o vile, aniž by to s příbuznými konzultoval. "Ten román je plný výmyslů, které poškozují jméno naší rodiny," říká žena, které nejvíc vadí, že má její otec vztah s vídeňskou prostitutkou.

Nejdřív dům sebrali nacisté, teď spisovatel Mawer

"Nedovedu si představit, že by se k natáčení takového filmu vila propůjčila. Už jsme o ni přišli vlastně dvakrát. Poprvé nám ji sebrali nacisté a podruhé nám vzal její příběh Simon Mawer. Moji rodiče by se otáčeli v hrobě," dodává nejmladší z Tugendhatových dcer, která se narodila v roce 1946 ve venezuelské emigraci.

Prohlídka vily Tugendhat

Režisér Hřebejk se podle svých slov Tugendhatovým nediví, že mají s knihou problém. "Jeden z motivů, který rodině vadil nejvíce, jsme vypustili. Ale nechci prozrazovat, který," přiznává Hřebejk.

Scénář plánovaného snímku podle něho klade důraz na méně kontroverzní linky příběhu. "Při natáčení přímo ve vile bychom se nemohli obejít bez korektních vztahů s rodinou," dodává režisér.

Zároveň ovšem režisér zdůrazňuje, že konflikt mezi Mawerem a rodinou není tak vyhrocený. "Mawer pro širší známost vily hodně udělal a těžiště jeho knihy netkví v mimomanželském životě postav," soudí Hřebejk.

Filmový historik Jiří Voráč také připomíná, že v umění není nic neobvyklého, že se ve fiktivním příběhu volně nakládá s historickými fakty. "Třeba po Formanově filmu Amadeus se strhla debata, že film neodpovídá skutečnosti," připomíná Voráč.

Sám Mawer přitom vždy zdůrazňoval, že kniha je fikce. "Kromě toho, že románoví Landauerovi byli také Židé a museli uprchnout před nacisty, nemají kromě německého jména se skutečnými vlastníky vily nic společného," podotkl spisovatel před dvěma lety, když navštívil Brno (recenzi románu čtěte zde).

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Kamion u Brna vrazil do svodidel a převrátil se, D2 byla celou noc ucpaná

Převrácený kamion zablokoval u Sadské dálnici D11

Dálnici D2 z Lanžhota na Brno uzavřela v noci na úterý nehoda nákladního vozidla. Auto se na 3. kilometru u Brna...

Brno se stává městem důchodců, mladí odcházejí do nových bytů v okolí

Stavba nového parkovacího domu v Kopečné ulici v Brně finišuje.

Developeři staví v okolí Brna stovky bytů. Do nich se z velké části stěhují mladé páry a rodiny z krajského města. Ceny...

Vepřo knedlo zelo ve formě zmrzliny neprošlo, ale plísňový sýr boduje

Alžběta Floriánová a Aneli Mrázová (na snímku) nabízí své Brnuky na Zelném...

Lidé na jižní Moravě zaplatí za originální zmrzlinu i 55 korun. Zákazníky lákají hlavně kvalitní suroviny a neobvyklé...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÁ PODPORA ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 38 000 Kč

Najdete na iDNES.cz