Hráz Vranovské přehrady čeká oprava, místní se bojí odlivu turistů

  9:42aktualizováno  9:42
Po nedávné rozsáhlé opravě silnice u Vranovské přehrady se nyní dočká rekonstrukce samotná přehradní hráz. Opravy začnou v roce 2013 a potrvají do jara 2016. Vranovští se obávají, že práce zkomplikují spojení mezi městem a pláží a ochromí turistický ruch.

Oprava hráze na Vranovské přehradě zkomplikuje spojení mezi městem a pláží. Na snímku starosta Vranova Lubomír Vedra. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Opravné práce znepřístupní nejkratší spojení mezi vranovským zámkem a plážemi, tedy nejvyhledávanějšími atrakcemi. Úbytku turistů a tržeb se tak obávají zejména provozovatelé penzionů přímo ve Vranově. Kempů přímo na pláži by se změny příliš dotknout neměly.

Oprava hráze vodního díla Vranov

* Začne v říjnu 2013 a plánovaný konec je v květnu 2016.

* Měla by stát 70 milionů korun.

* Řeší úplnou rekonstrukci hráze včetně přemostění přelivů, mostních opěr, mostních závěrů i zábradlí na obou stranách hráze.

* Vyžádá si uzavření koruny hráze pro auta i pěší.

* Vranovská přehrada na řekách Dyje a Želetavka se stavěla v letech 1930 až 1933. V koruně je dlouhá 290, široká sedm a vysoká 47 metrů. Zatopená plocha je 760 hektarů a objem nádrže přesahuje 133 milionů metrů krychlových.

"Ve Vranově toho moc není. Hosté většinou míří na den na zámek, pak do Znojma, ale hlavně je zajímá koupání. A když se k němu nedostanou, tak se bojím, že zájem rychle opadne," řekl provozní vranovského penzionu Kormorán Bronislav Kirsch.

Prázdného penzionu se obává přesto, že nyní mají v létě přibližně dvojnásobný převis poptávky po noclehu. "Už když se teď opravovala silnice, tak zájem výrazně opadl," dodal.

Vše by mohl vyřešit přívoz

Jeho postoj chápe i vranovský starosta Lubomír Vedra (Vranov pro všechny). "Například jednorázoví návštěvníci většinou v létě kombinují návštěvu zámku i koupání. Nyní si asi budou muset vybrat jedno, nebo druhé," přemítá.

A pohled na mapu mu dává za pravdu. Přes hráz dělí zámek a pláže přibližně tři kilometry. V případě objezdu přes Štítary se cesta protáhne na pětinásobek.

"Řešením by mohla být provizorní lávka, ale to je prý velmi drahé. Nyní se uvažuje o zavedení přívozu mezi městem a pláží," nastínil starosta. Druhou možnost podporuje i Povodí Moravy, pod které vodní dílo Vranov, tedy i jeho hráz, spadá. "Uděláme všechno pro to, abychom se domluvili. Největší překážkou nejspíš bude zřízení přístaviště na straně u Vranova," uvedla mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Nová železobetonová konstrukce za 70 milionů

Zdůraznila, že hráz se bude opravovat až po konci letní sezony 2013, tudíž turisty teď čekají dvě léta, která jim může zkomplikovat maximálně počasí. Samotná oprava je podle ní nutná na základě výsledků rozsáhlé prohlídky z loňska. Ta totiž zjistila závažné technické nedostatky, a hráz přehrady z roku 1934 tak bude muset projít zásadní opravou takzvané koruny.

Oprava hráze na Vranovské přehradě zkomplikuje spojení mezi městem a pláží. Na

Oprava hráze na Vranovské přehradě zkomplikuje spojení mezi městem a pláží. Na snímku zástupce hrázného David Pospíchal.

"Stavbaři nahradí celou železobetonovou mostní konstrukci," popsala Slámová nejzávažnější počin opravy za přibližně sedmdesát milionů korun. Nyní se na ni zpracovává projekt a v plánu je vypsání výběrového řízení.

Stejně jako ubytovatelé si jsou důležitosti spojení vědomi i na vranovském zámku. "Klíčové je, zda bude nějaký přívoz fungovat. V případě, že ne, tak se to na návštěvnosti zřejmě projeví," myslí si Karel Janíček, zástupce kastelána zámku, který loni navštívilo na 60 tisíc turistů.

Obavy z omezení naopak nemá Pavel Svoboda, spolumajitel kempu a areálu přímo na Vranovské pláži. "K nám už nyní vede hlavní příjezdová cesta přes Štítary a nikoli přes Vranov. Tudíž našich návštěvníků se to nijak zvlášť nedotkne," míní Svoboda, který spoluvlastní kemp s chatkami, dvěma penziony, desítkami míst pro karavany a stovkami pro stany.

Obavy o dopravní situaci nemají ani policisté. "Z dopravního hlediska to nebude horší než nedávná oprava silnice ve Vranově," předvídá mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová.

Autor:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Opilý návštěvník hudebního klubu pil hostům nápoje a pokousal barmana

Ilustrační snímek

Nezvladatelného návštěvníka brněnského hudebního klubu museli v sobotu nad ránem krotit zdejší strážníci. Opilý muž...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Kajínek půjde k soudu jako svědek. V případu nájemné vraždy podnikatele

Josef Kopriva je obviněný, že se pokusil zabít Františka Divokého tím, že jej...

Vylákal podle obžaloby manžela své milenky do lomu a strčil ho ze skály. Za to měl Josef Kopriva dostat 50 milionů...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz