Hra Prokletí se inspiruje polskou aférou zneužívání dětí kněžími a upozorňuje na prorůstání církve do státní moci. Frljić do inscenace zakomponoval scénu, při níž je postava papeže Jana Pavla II. dehonestována orálním sexem a následně oběšena.
I proti uvedení této hry se církev ohrazuje. Podle generálního sekretáře České biskupské konference Stanislava Přibyla je však druhořadé, zda festival uvede jednu či více takových inscenací, protože podstata je stejná.
„Již dopisem primátorovi jsme chtěli poukázat, že urážku či zesměšnění hodnot druhého nepovažujeme za věc hodnou veřejné podpory a prezentace. Urážka někoho, koho mám rád, koho si vážím, mne zraňuje a nutí mne na vzniklou situaci reagovat. Zdůrazňujeme, že naší prioritou, a věříme, že i prioritou společnosti, je mezilidské vztahy budovat, nikoliv bořit,“ poznamenal Stanislav Přibyl.
Podle zastánců se však právě o budování vztahů Frljićovy hry snaží. „Scény jsou vytrhávány z kontextu. Na křesťanství neútočí ani jedna z inscenací. Lidé se proti tomu ozývají, ale nevědí, o čem jsou. Svým námětem se naopak zasazují za humánnější svět,“ tvrdí Miroslav Oščatka, umělecký šéf Divadla Husa na provázku, kde se obě hry dočkají uvedení.
Jelikož do divadla přišlo několik útočných e-mailů, připravují se i na případné protesty. „Může se objevit nějaký provokatér, ale uděláme všechno pro to, aby se představení odehrála v klidu,“ ujistil Oščatka.
Rozlišujme symbol a skutečnou postavu, říká režisér
Hru Prokletí loni uvedlo i pražské Divadlo pod Palmovkou. A to bez větších vášní. Zato v Polsku se proti ní protestovalo.
„V představení se objeví jen socha Jana Pavla II., nejde přímo o něj. Je to moje právo jej tak použít. Musíme rozlišovat mezi symbolem a skutečnou postavou. Cokoli se dostane na pódium, stává se symbolem. Postava ve hře má jiný význam než ta skutečná,“ obhajoval se před rokem v Praze v rozhovoru pro MF DNES režisér Frljić, který zvažuje i příjezd do Brna.
Bouřlivou diskusi nad jeho tvorbou rozvířil před měsícem náměstek brněnského primátora Petr Hladík (KDU-ČSL), když v otevřeném dopise požádal ředitele festivalu Divadelní svět Martina Glasera, aby nahradil jiným dílo Naše násilí a vaše násilí, v němž Ježíš znásilňuje muslimskou ženu.
„Hru jsem viděl na videu, o té druhé vím, ale neviděl jsem ji, proto jsem na ni nereagoval. Divadlo může provokovat a nastavovat diskusi, to je v pořádku. Může samozřejmě i reflektovat situaci v církvi. Vadí mi ale, že uráží svobodu vyznání,“ prohlásil nyní Hladík.
S žádostí o stažení kontroverzní hry z programu květnového festivalu se vzápětí na brněnského primátora Petra Vokřála (ANO) obrátily desítky lidí. Na magistrát, který festival dotuje, dorazil i dopis od kardinála Dominika Duky. Biskupové v něm inscenaci označují za rouhání a odmítli se proto zúčastnit festivalu Re:publika, který Brno chystá ke stoletým oslavám vzniku Československa.
„Biskupové zrušili záštitu a já jejich rozhodnutí akceptuji. Byť mě mrzí, že se římskokatolická církev, kterou považuji za důležitý element ve společnosti, distancuje od akce, která je oslavou významného výročí celé republiky. Panu kardinálovi jsem na jeho dopis odpověděl a žádná jednání nepokračují,“ odmítl ustoupit však Vokřál.
Vyjádřil jsem jen názor, říká náměstek, který debatu odstartoval
Dílo chorvatského režiséra Olivera Frljiće Naše násilí a vaše násilí, jež má poukázat na střet evropské a muslimské kultury, se tak odehraje podle plánu 26. května v Divadle Husa na provázku. Inscenaci Prokletí návštěvníci uvidí dva dny předtím.
Náměstek Hladík nyní říká, že nečekal, jakou debatu jeho dopis vyvolá. „Mým cílem bylo požádat pana ředitele, aby zvážil stažení hry. Vyjádřil jsem svůj názor, ale to neznamená, že měl nějaké širší konsekvence,“ řekl Hladík.
Ředitel festivalu Glaser však označil kroky politiků za pokus o ekonomickou cenzuru. O stažení hry chtěli na dubnovém městském zastupitelstvu hlasovat lidovci i opoziční komunisté. Jejich návrh zastupitelé nakonec neschválili.
Krajští zastupitelé zase minulý týden odložili hlasování o milionové dotaci pro festival. Přidělit mu ji chtějí až zpětně v červnu. Podle radního pro kulturu Tomáše Soukala (ČSSD) se na příštím zastupitelstvu materiál objeví buď ve stejné formě, nebo s doplněním, na které konkrétní hry festivalu mají peníze posloužit.
6. dubna 2018 |