Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Podporou periferií zmírní propast mezi regiony, pomůže autobus na přivolání

  12:48
Jihomoravské hejtmanství se zaměří na ekonomicky zaostalé regiony. Podle nové analýzy jsou na tom nejhůř odlehlé periferie. Kraj hodlá řešit dopravu nebo vzdělání. Opatření mají zpomalit propad a vylidňování těchto oblastí.

Pohled z hradu Děvičky na vodní nádrž Nové Mlýny a okolí | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Když se člověk ocitne v obci ležící na okraji Jihomoravského kraje, často zjistí, že linkový autobus do většího města jede až za dlouhou dobu. Už zanedlouho se ale nemusí smířit s několikahodinovým čekáním na zastávce. Stačí si v chytrém telefonu otevřít aplikaci Autobus na klik, kde si přivolá minibus, který ho obratem vyzvedne.

Připravovaná novinka je jedním z opatření, která mají zlepšit situaci v ekonomicky zaostávajících oblastech na jihu Moravy.

„Poptávková doprava doplní klasické veřejné spoje v lokalitách a časech, kdy se nevyplácí provozovat velký autobus. Její smysl vidíme v řídce osídlených územích. Výhledově může jít třeba o Vranovsko nebo další okrajové části,“ popisuje Jan Tichý z Jihomoravské agentury pro veřejné inovace, kde aplikaci ladí.

Těžší život na periferiích

Znevýhodněné lokality hodlá hejtmanství podporovat i dalšími způsoby. Ze všeho nejdřív však zmapovalo všechny regiony, aby vědělo, kam pomoc zacílit. Vznikla tak nová hospodářská strategie až do roku 2030. Snahou je podpořit vzdálenější oblasti, u nichž analýza ukázala, že ve srovnání s Brnem a okolím zůstávají hospodářsky, sociálně i třeba vzdělanostně ve stínu.

„Náš kraj není jen Brno. Jsou tu vnitřní periferie s těžším životem. Odcházejí odtud lidé a bez nich také služby a pracovní místa. Nevyřeší se to hned, ale musíme ekonomicky znevýhodněné oblasti podpořit systematicky a dlouhodobě, aby tu byly kvalitní školy, dalo se tu podnikat, bydlet a trávit čas,“ shrnuje hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Důsledkem rozevírání pomyslných nůžek je třeba odliv mladých lidí, stárnutí populace, nižší vzdělanost a také podprůměrná podnikatelská aktivita na periferiích. „Jde nám o nastolení trendu, který tohle změní,“ zdůrazňuje náměstek hejtmana Jiří Nantl (ODS) s tím, že začít zlepšovat stav se může prakticky hned. Podle něj stačí již běžící i ty připravované projekty nasměrovat primárně do upadajících regionů.

Nejhůř z analýzy vyšly periferie na jihozápadě, jihovýchodě a severu kraje. Jmenovitě jde o Vranov nad Dyjí a Hrušovany nad Jevišovkou na Znojemsku, Velkou nad Veličkou na Hodonínsku a Velké Opatovice na Blanensku. Právě do těchto míst prioritně zamíří podpora vedoucí ke zpomalení propadu a vylidňování.

Hejtmanství toho chce dosáhnout poskytnutím zázemí pro podnikatele a inovativní firmy, zlepšením vzdělávání, pracovních příležitostí nebo dostupného bydlení. „Investicemi do těchto klíčových oblastí se region může stát atraktivnějším pro obyvatele a podniky, což následně podpoří dlouhodobý ekonomický růst a rozvoj,“ má jasno ekonom Petr Pelc z projektu Zainvestuj.to.

Krajské silnice v havarijním stavu

Vedle na první pohled neviditelných oblastí, jako je podpora podnikání či zaměstnanosti, se mezi sedmi prioritami ocitla i jedna taková, kterou lidé poznají přímo v reálu. Jde o dopravní infrastrukturu a obslužnost území.

Právě na krajských silnicích v okolí Velkých Opatovic ilustruje tamní starostka Kateřina Gerbrichová (nez.) přehlížející postoj hejtmanství k nejsevernější části regionu. „Chtěla bych, aby jejich havarijní stav každý zažil, jinak neuvěří. Dlouhodobě máme pocit, že jsme méně preferovaní a že se do našeho malého území neinvestuje, nebo jen velmi omezeně,“ míní Gerbrichová s tím, že další „dopravní“ ránou pro oblast bude zrušení vlaku mezi Velkými Opatovicemi a Boskovicemi. Kvůli nízkému vytížení ho od června zastoupí autobusy.

Sto obřích děr na půl kilometru. Evropské zdroje na látání silnic vysychají

Podle sociologa Pavla Pospěcha z Masarykovy univerzity je přitom klíčovým faktorem ovlivňujícím vyspělost regionu dojezdová vzdálenost. „V Česku je hustá síť malých a velkých měst a dojíždění za prací je velice časté. V řadě okrajových obcí chybí dobré a pravidelné napojení veřejnou dopravou a cesta se může natáhnout i na 45 minut, což se netýká jen zaměstnání. Pokud si rodiče chtějí vybrat, do jakých škol dají děti, musí počítat s dalšími kilometry, časem a povinnostmi navíc. Spoustu těchto problémů Brňané běžně nezažijí,“ zmiňuje Pospěch.

A přidává ještě jednu nevýhodu periferií. „Místní dopravu objednávají kraje. A obce ležící na okraji regionů – třeba v okolí Letovic nebo Boskovic – na to často doplácí, protože na přeshraničních spojích se hejtmanství musí domluvit mezi sebou. A to je často velice komplikované,“ upozorňuje Pospěch.

Poptávku firem uspokojí lycea

Na Hodonínsku a Znojemsku s řadou znevýhodněných regionů plánuje hejtmanství zlepšit vzdělanostní strukturu technickými lycei. Mají pomoci zajistit potřebnou pracovní sílu. Jejich vznik kraj chystá ve Veselí nad Moravou či Strážnici, od nového školního roku už nová lycea spustí v Břeclavi a Znojmě.

„Vnímáme poptávku místních firem i potenciálních investorů právě po absolventech technických oborů. Musím však zdůraznit, že tohle není jediná oblast, na kterou se potřebujeme zaměřit při rozvoji regionu. Stále trpíme nevyhovujícím dopravním napojením, a to i přes opravu důležitých tahů na Brno či Jihlavu. Akutní problém je i nedostatek lékařů, hlavně pediatrů, ale také zubařů a praktiků. Pokud nebude fungovat základní vybavenost regionu, těžko tu udržíme lidi,“ říká starostka Znojma Ivana Solařová (ANO).

Na jižní Moravě přibude lyceí, na odborné školy dohlédne „nadředitel“

Znevýhodněné regiony mohou kromě pomoci od kraje těžit ve větším množství také z aktivit ministerstva pro místní rozvoj. Resort pracuje s takzvanými hospodářsky a sociálně ohroženými územími, kam řadí okolí Veselí nad Moravou, Hodonína, Kyjova, Moravského Krumlova a Znojma.

„Pro ně je určená podpora z evropských fondů. Tyto regiony jsou bodově zvýhodněny i oproti ostatním při podpoře z našich programů. Totéž prosazujeme také u podpůrných titulů ostatních resortů,“ informuje mluvčí ministerstva Petr Waleczko.

  • Nejčtenější

Bára občas vzplane jako benzin. Odchod do šatny není taktika, říká Kartus

Premium

Je to už více než rok, co tenisový trenér Aleš Kartus nevede Barboru Krejčíkovou, jejich pětiletá spolupráce skončila loni před Wimbledonem. Ze špičky okruhu WTA se pak Kartus sice stáhl, svoji...

15. července 2024

Vlastní matku zabil sekerou kvůli majetku, po čase ho viděli v Brně závodit

Premium

Kousek za Padochovem, který je dnes místní částí Oslavan na Brněnsku, si kolemjdoucí cestou po zelené turistické značce ve směru k Neslovicím můžou povšimnout kamenného pomníčku. Připomíná hrůzný...

13. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky tisíc nadúmrtí z horka mi nepřijdou jako normální cena, říká klimatolog

Premium

Počasí jde z extrému do extrému. Náhlé střídání teplých a chladných dnů období, vysoké teploty a související dlouhodobé sucho či nevhodný charakter srážek jako v posledních týdnech způsobují problémy...

12. července 2024

Mezi Lednicí a Břeclaví vykolejil historický vlak, škoda jsou dva miliony

Historický osobní vlak, který v turistické sezoně jezdí mezi Břeclaví a Lednicí na Břeclavsku, v neděli po poledni vykolejil poblíž Lednice. Jedna část vlaku zůstala na kolejích, vykolejily vagony, v...

14. července 2024  17:18

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně se jeden čas nedalo pít pivo, říká historik. Bylo nápojem chudých

Chmelový mok je s českým národem spjatý od nepaměti. A to i na jižní Moravě, kterou si všichni spojují spíše s vínem. Historik pivovarnictví Filip Vrána se zaměřil na počátky i současnost pivní...

17. července 2024  10:24

Kvůli údajným pokusům o uplácení koalice padají ve Znojmě trestní oznámení

Pondělní závažné obvinění vyřčené politiky hnutí ANO, že se opozice ve Znojmě snažila uplatit část koaličních zastupitelů, a získat díky tomu většinu, má pokračování. Starostka Ivana Solařová (ANO)...

16. července 2024  15:23,  aktualizováno  17.7 13:36

Výbuch domu se vyšetřuje jako pokus o vraždu, mohly za ním být spory partnerů

Úterní výbuch propanbutanového vařiče v rodinném domku v Moravských Knínicích na Brněnsku vyšetřují krajští kriminalisté jako pokus o vraždu. Čin byl pravděpodobně motivován dlouhodobými partnerskými...

17. července 2024  10:02,  aktualizováno  12:45

Stárnoucí detektiv musí v novém seriálu třeba i vypátrat mešní víno

Soukromý detektiv Staňa dokáže vypátrat lecjakou nekalost. Aniž by si mohl opatřit otisky prstů nebo pozvat svědky na výslech, musí si poradit i s takovými případy, jako je třeba ukradené mešní víno....

17. července 2024  12:17

V Brně se jeden čas nedalo pít pivo, říká historik. Bylo nápojem chudých

Chmelový mok je s českým národem spjatý od nepaměti. A to i na jižní Moravě, kterou si všichni spojují spíše s vínem. Historik pivovarnictví Filip Vrána se zaměřil na počátky i současnost pivní...

17. července 2024  10:24

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...