Kontrakt stanovuje další kroky, které musí obě firmy v rámci přípravy projektu udělat. Její pokračování výrazně zjednoduší zařazení tohoto napáječe mezi prioritní stavby energetické infrastruktury na základě nedávno schválené novely liniového zákona.
ČEZ bude mít na starosti vyvedení tepla z dukovanských bloků na hranici elektrárny. Teplárny zajistí výstavbu 42 kilometrů horkovodu, dvou větví obchvatu pro rozvedení tepla po Brně a úpravy v systému zásobování tepelnou energií, kdy u plynových kotelen musí vzniknout výměníkové stanice, aby tam mohlo doputovat horkovodní teplo.
Brno se chce zbavit závislosti na ruském plynu, oprašuje horkovod z Dukovan |
Předpokládané náklady výstavby jsou nyní zhruba 19 miliard korun, a to i s případným zdražováním kvůli inflaci. Polovinu celkové částky mají pokrýt evropské a státní dotace. Dominantním investorem budou teplárny, které kromě vlastních zdrojů a dotací počítají i s úvěry. ČEZ za svou část zaplatí 1,5 až 3 miliardy korun.
Další kroky nyní povedou k uzavření dvou navazujících smluv. Jedna bude o výstavbě a upřesní kdo, co a v jakém čase vybuduje. Druhá bude o budoucí dodávce tepla. Její součástí bude i kalkulační vzorec pro stanovení částky za teplo.
„Podle propočtů by došlo k velké stabilizaci ceny tepla. Byla by poměrně hodně pod cenovou úrovní, kterou máme nastavenou na skončenou topnou sezonu,“ uvedl generální ředitel tepláren Petr Fajmon.
Hotovo má být v roce 2030
Teplárny plánují ještě letos zahájit výběrové řízení na projektanta pro jimi financované části. „Shromažďujeme také podklady pro jednání s dotčenými vlastníky pozemků, aby ve druhé polovině letošního roku mohlo začít rovněž zadávací řízení na výběr administrátora majetkoprávního vypořádání,“ doplnil Fajmon. Nutné je obstarat přes tisíc pozemků po trase.
Výstavba horkovodu má začít zhruba na přelomu let 2025 a 2026. Stavební práce potrvají tři až čtyři roky. „Věřím, že první dodávky tepla budou zahájeny už v roce 2030,“ prohlásil premiér Petr Fiala (ODS).
Teplo chceme letos zlevnit ještě jednou, říká ředitel Tepláren Brno |
Teplárny už začaly vyjednávat s obcemi po trase horkovodu o jejich případném připojení. „Primární jednání jsme vedli se starostou Oslavan, kde už mají udělané tepelné rozvody, proto by asi bylo poměrně jednoduché napojit je na horkovod,“ uvedl příklad Fajmon. Schůzku měl i s představiteli Ivančic. Pro připojení spadají do úvahy dvě obce v Kraji Vysočina a třináct jihomoravských obcí.
Horkovod má v budoucnu zajistit polovinu potřeby tepla v Brně, nyní je město z 80 procent závislé na zemním plynu. Tohle číslo umožní snížit i chystaná výstavba štěpkového zdroje a třetího kotle odpadové společnosti Sako Brno.