Výstaviště prodá čtyřhvězdičkový hotel, peníze použije na stavbu pavilonu

  10:04aktualizováno  10:04
Společnost Veletrhy Brno se rozhodla prodat svou většinu v hotelu Holiday Inn u výstaviště. V nejbližších letech potřebuje zhruba 800 milionů na nové investice, z nichž největší má být stavba nového pavilonu D.

Hotel Holiday Inn provozují brněnské Veletrhy od roku 1993. Patří k nejvýznamnějším hotelům ve městě, k dispozici je v něm 200 pokojů. Za noc hosté, kteří do Brna míří nejčastěji na veletrhy či kongresy, zaplatí tisíce korun. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

I když loni ke konci roku šéf městské firmy Veletrhy Brno Jiří Kuliš hovořil o tom, že projekt nového pavilonu za stovky milionů se odkládá kvůli penězům a také kvůli sporům s památkáři, dnes se zdá, že se ledy hnuly. Vedení společnosti totiž našlo cestu, jak peníze sehnat.

Fotogalerie

Pomoci má prodej většinového podílu v dceřiné společnosti Brno Inn, která v licenci provozuje luxusní hotel Holiday Inn v těsném sousedství výstaviště. Ten byl postaven zhruba před dvaceti lety jako zázemí pro byznysmeny a návštěvníky veletrhů. 

„O prodeji přemýšlíme už od roku 2012 a teď si myslíme, že nastal vhodný čas. Provozování hotelu není naše parketa a rádi bychom se věnovali rozvoji výstavnictví. V horizontu dvou či tří let budeme potřebovat na investice 700 až 800 milionů korun a ty musíme sehnat. Z ekonomického hlediska jsme schopni peníze z hotelu lépe zužitkovat,“ vysvětlil Kuliš.

Veletrhy potřebují peníze i přesto, že si společnost v posledním roce stála velmi dobře.

„Dosáhli jsme zisku 130 milionů korun, areál navštívilo milion a čtvrt lidí. Nejvíce za posledních deset či jedenáct let. Byl to mimořádný rok ve všech směrech i díky výročím výstaviště, Mezinárodního strojírenského veletrhu a Československa. A akce jako Olympijský park, výstava Alfonse Muchy nebo festival Re:publika přivedly do areálu zhruba 450 tisíc lidí,“ popsal Kuliš.

Kolik by z prodeje chtěly Veletrhy získat, odmítl ředitel upřesnit, ale rozhodně nepůjde o malé peníze. Čtyřhvězdičkový kongresový hotel v Křížkovského ulici s kapacitou 400 lůžek, kongresovými sály, restaurací a dalšími službami pro zákazníky patří mezi nejluxusnější v Brně a má hodnotu v řádech stovek milionů korun.

Zájemce už výstaviště má

Ve společnosti Brno Inn, která má podle rejstříku základní kapitál 240 milionů korun, mají Veletrhy tři čtvrtiny, zbytek pak společnost Českomoravská investiční. Podle výroční zprávy za rok 2018 se zisk hotelu pohybuje pod čtyřmi miliony korun, rok předtím byl o zhruba dva miliony vyšší. Kuliš doufá, že investice do modernizace výstaviště vynese mnohem víc.

Ze zájemců se jeví nejnadějněji investiční skupina CPI Hotels realitního magnáta Radovana Vítka, která provozuje například hotely Clarion.

„Chtějí do Brna a jedna z jejich linií se zaměřuje právě na kongresové hotely, takže náš hotel zapadá do jejich plánu. A my si zase myslíme, že nám mohou do Brna přivést další skupinu zákazníků, kteří k nám zatím nejezdí,“ poznamenal Kuliš.

Rád by prodej uzavřel ještě letos. Za vedení města sedí v představenstvu brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). „Mám veškeré informace o zamýšleném prodeji a podporuji jej,“ poznamenala.

O tom, že o Brno má společnost CPI Hotels enormní zájem, svědčí i to, že už loni na jaře oznámila, že na Dornychu postaví hotel s multifunkčním kongresovým sálem s kapacitou 800 lidí.

„V tuto chvíli probíhají archeologické vykopávky a rádi bychom hotel postavili do tří let,“ poznamenal mluvčí společnosti Jakub Jelen. K jednání o koupi hotelu u výstaviště nic bližšího neřekl. „Vždy zvažujeme každou zajímavou investiční příležitost,“ uvedl Jelen.

V plánu jsou i rekonstrukce

Další z věcí, která se „hnula“ kolem nového pavilonu, je vyjednávání s památkáři. Ti nesouhlasí s tím, aby byla nová stavba spojena s proskleným třípodlažním pavilonem C z roku 1959 přímo stěnou a konkurovala mu výškou.

„Snažíme se dohodnout. Přemýšlíme, že bychom pavilony spojili krčkem. Teď jen jde o to, jak daleko by od sebe měly být,“ upřesnil Kuliš. I toto jednání by rád ukončil do poloviny roku. To potvrzuje i šéf jihomoravských památkářů Zdeněk Vácha. „Jednáme a je tam vůle se dohodnout,“ podotkl Vácha.

I když obě zásadní věci dopadnou dobře, čekají Veletrhy ještě další nemalé investice. Druhou největší je rekonstrukce pavilonu B z roku 1958, která by měla přijít na zhruba 200 milionů, a desítky milionů bude stát nové skladové hospodářství. I s jeho přestavbou výstaviště počítá.

Teď ji ale musí urychlit kvůli plánované multifunkční hale pro brněnskou Kometu. Už je jasné, že by měla stát v západní části výstaviště za pavilonem Z do roku 2023, pokud chce město ještě v roce 2024 stihnout mistrovství světa v hokeji.

„Všechny plánované stavby musíme zkoordinovat, abychom neproměnili výstaviště ve staveniště. To musí fungovat dál,“ dodal Kuliš.

Nejčtenější

Posekali dropí pole dřív, než měli. Vzácní ptáci neměli šanci přežít

Drop velký

Deset let se odborníci snaží o návrat dropa na Znojemsko. Na pole s šetrným hospodařením se jim už povedlo nastěhovat...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

VIDEO: Řidič couval na D1 u Vyškova, pak vyrazil proti proudu aut

Vozidlo v protisměru na D1

Zcela nepochopitelně se v polovině června choval řidič na dálnici D1 u Vyškova. Nejdříve couval připojovacím pruhem...

Další z rubriky

VIDEO: Řidič couval na D1 u Vyškova, pak vyrazil proti proudu aut

Vozidlo v protisměru na D1

Zcela nepochopitelně se v polovině června choval řidič na dálnici D1 u Vyškova. Nejdříve couval připojovacím pruhem...

Moravský Krumlov chce znovu získat Epopej, začíná opravovat zámek

Na zámku v Moravském Krumlově začnou opravy. Pak chtějí získat zpět Slovanskou...

Nejhlasitější výtky proti návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova padají. Startují totiž opravy zámku za 130...

Výzdoba v jeskyni na Mikulovsku je unikátní. Připomíná třpytivé korály

Jiří Kolařík stál u znovuzpřístupnění jeskyně Na Turoldu a dnes vede její...

Složitý sedmipatrový labyrint chodeb, síní a dómů tvoří jeskyni Na Turoldu na okraji Mikulova. Právě ona dala jméno...

Najdete na iDNES.cz