Holasický H-System. V pasti se ocitla obec i lidé, kteří chtěli nové domy

  7:13aktualizováno  7:13
Kvůli sporu mezi developery mají lidé zákaz koupit si „své“ domky v Holasicích na Brněnsku. Ve slepé uličce se ocitla i obec, která na sebe nemůže převést inženýrské sítě, přesto je ale provozuje.

V holasické lokalitě Čtvrtě má stát celkem 64 patrových domů s obytnou plochou kolem 110 metrů čtverečních, malou zahrádkou a parkovacím stáním. Zhruba půlka je dokončená, dostavění zbylých brání spor zainteresovaných firem. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Fotogalerie

Už téměř deset měsíců bydlí Romana Vránová s dvěma dětmi v domku na okraji obce Holasice na Brněnsku. Vybavila si ho, upravila zahrádku i venkovní posezení. Nad zdánlivou idylou se ale vznáší mrak nejistoty. Dům jí zatím „neříká paní“ a je otázka, kdy a jestli vůbec někdy bude.

Jak už MF DNES informovala, partnerské firmy Hasan & Sons a ZR Group, které domky původně stavěly společně, se totiž soudí. A jedna druhé zablokovala převod nemovitostí na katastru. V lokalitě, kde mělo stát 68 domů, je hotových prvních 35. Jen sedm rodin ale má na dům papír z katastru, jedenácti svitla po posledním soudním jednání naděje. Další domy, ač obydlené, nemají ani popisná čísla.

A do pasti se dostala i obec. Ta lidem svítí, odváží odpadky, uklízí okolí a provozuje kanalizaci. Nic z toho jí ale nepatří, takže to podle zákona dělá načerno. Holasice sice se společnostmi podepsaly smlouvy z roku 2015, podle nichž mají inženýrské sítě dostat převodem za jednu korunu, v souvislosti se sporem jsou ale zablokované i ty. „Trvá to už přes rok a problém se stupňuje. Když lidem službu poskytuji, bouří se ostatní a kritizují mě, že nejsem správný hospodář. Ale druhá možnost, že jim služby odstřihneme, je ještě horší,“ má jasno starostka Holasic Lenka Ungrová (NSK).

Podle ní je nejdražší stočné. Kolik přesně stálo, ale zatím neví. „Odečet vody se dělá jednou ročně a teprve ho dostaneme. Za odpady lidé platí 500 korun ročně dobrovolně a společnost, která provozuje osvětlení, jim svítí na své náklady. V uklízení sněhu jsou ale na řadě až po obecních cestách. Nějak to flikujeme, ale až se něco stane, bude problém. Kdo za to ponese odpovědnost...“ přemítá starostka s tím, že zamrzl i převod pozemku na výstavbu školky pro zdejší oblast.

Podle Ungrové je jediné východisko sítě i parcelu urychleně na obec převést. Jenže zatím se to nedaří. Nedávná schůzka všech zúčastněných stran skončila krachem. Obec hledá možnosti, jak řešení patové situace urychlit. „Navrhli jsme, aby dostavěné domy byly prodány lidem a peníze uloženy u vybraného správce. Ty by pak zinkasovala ta strana, která bude ve sporu úspěšná. Občané by tak nebyli rukojmí. Zatím jsme ale neuspěli,“ říká právní zástupce Holasic Zdeněk Joukl.

Firma: Ústupky už jsme udělali

Společnost Hasan & Sons, jež žaluje svého bývalého partnera ZR Group kvůli dluhu 16 milionů, však tvrdí, že ústupky udělala. „Pustili jsme jedenáct domů, další už ne. Jsme ochotní se dohodnout i na inženýrských sítích. Pokud se mi ozve starostka, můžeme o nich jednat. Sám v tom ale nic nepodniknu a konečné slovo má vždy majitel,“ uvedl advokát firmy Hasan & Sons Stanislav Messerschmidt.

Spor o domy v Holasicích

  • V Holasicích na Brněnsku v lokalitě Čtvrtě mělo vyrůst 68 řadových domků – každý na ploše 110 m2 s parkovacím stáním a zahrádkou za cenu čtyři miliony korun. 
  • Společně je začaly stavět firmy Hasan & Sons a ZR Group. Poté se rozešly a nyní se soudí o 16 milionů korun. 
  • Kvůli plombě na katastru tak nelze s nemovitostmi nakládat. Lidé si nemohou domy koupit a ani není možné na obec převést inženýrské sítě a pozemek pro školku. 
  • Je dokončeno 35 domů. Další se stavět nezačaly.

Zatímco obec má šanci, lidé dál tonou v nejistotě. Bojí se, že přijdou o peníze, jež do domů vložili, a po letech skončí jako bezdomovci. Sedmadvacetiletá Aneta Hrdličková bydlí s přítelem u rodičů, dokončuje poslední vnitřní úpravy jednoho z domů a má strach, že jí propadne hypotéka.

„Už nám ji prodlužovali, což stojí peníze. Pokud o ni přijdeme, podle nových podmínek na ni nedosáhneme. A to nemluvím o statisících, které jsme už do domu dali, a o tom, že věci máme uskladněné v garáži u rodičů,“ vylíčila Hrdličková. „Přezdívají nám moravský H-System. Úplně mě z toho mrazí,“ připomněla známý spor, v němž společnost H-System nalákala stovky lidí na stavbu bytů a rodinných domků severozápadně od Prahy. Jenže pak zkrachovala a lidé přišli o peníze a dodnes jim hrozí vystěhování.

V holasickém sporu žalovaná firma ZR Group vyhrála první kolo, ale druhá strana se odvolala. „Čekáme, co bude dál. Dokončili jsme první etapu za své, ale druhou už platit nemůžeme,“ uvedl prokurista firmy Roman Klimus.

Pokud se řešení nepodaří najít do konce září, chtějí Holasice vstoupit do řízení u Krajského soudu v Brně. „Hodláme oslovit zástupce Svazu měst a obcí ČR s návrhy příslušných legislativních změn. Je potřeba, aby lidé i obce měli pojistku pro případ podobných obchodních sporů mezi firmami,“ uzavřel Joukl.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Další z rubriky

Opat Šebestián pro Znojmo objevil okurky, jeho rakev však prodali

Loucký klášter ve Znojmě

Když znojemský historik Petr Eckl seděl jako dvanáctileté dítě v kostele v Loděnicích nedaleko Pohořelic, zaujal ho...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Postavou jsem se musel stát, dnes herec zůstává sám sebou, srovnává Dušek

Jiří Dušek takřka celý svůj herecký život spojil s brněnským Divadlem bratří...

Československé první republice bylo pět let, když se v Cholině u Olomouce 14. února 1924 narodil „roduvěrný Hanák“ Jiří...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz