Hokejoví fandové přeřvali koncerty. Orchestr se zlobí na radnici

  19:35aktualizováno  19:35
Tisíce rozvášněných fanoušků Komety a jen o pár metrů dále tichý koncert Ivy Bittové či velikonoční bohoslužby. Radnice Brna-střed ignorovala souběh akcí. A hudebníkům tak kazil vystoupení řev hokejových příznivců.

Tažení brněnské Komety v play-off sledovaly na Moravském náměstí v Brně tisíce příznivců. Jejich řev ale například narušil světovou premiéru koncertu Ivy Bittové. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Pro nás jste mistři!" skandoval dav tisíců fanoušků. Na Moravském náměstí tak v sobotu poděkováním vicemistrovi Kometě symbolicky končilo extraligové drama (více najdete zde).

O pár desítek metrů dál zápolení naopak začínalo - tentokrát hudebníků. Právě kvůli hluku z hokejových oslav museli z kostela sv. Tomáše bleskově přestěhovat půl roku domluvený koncert klasické hudby Czech Ensemble Baroque a stovky posluchačů s ním.

"Zcela náhodou jsme se pár hodin před koncertem z rádia dozvěděli, že na Moravském náměstí bude oslava. A opět naprostou náhodou v tu chvíli byl volný Besední dům, kam jsme narychlo světla, pódium, techniku a nakonec návštěvníky mohli přesměrovat. Pokud by tam ale zrovna například koncertovala filharmonie, znamenalo by to pro nás škodu čtyři sta tisíc korun," uvedl umělecký vedoucí Ensemble Baroque Roman Válek.

Podle dirigenta přitom klasická hudba nemůže kotli fandů, který je intenzitou srovnatelný s rockovým koncertem, vůbec konkurovat.

"Je skvělé, že Brno fandí Kometě, ale přeci nemůžeme po půlročním plánování na poslední chvíli zjistit, že se to děje v bezprostřední blízkosti našeho koncertu, který vyžaduje ticho. Nikdo nám o tom nedal vědět," dodal Válek.

Řev rušil světovou premiéru, zlobí se filharmonie

Není to přitom první "souboj u mantinelu" hokejového fandění a duchovní hudby za poslední týdny. Vítězný řev místních po výhře nad Spartou se nesl už do vrcholné části vyprodaného koncertu Ivy Bittové v kostele sv. Jakuba před čtrnácti dny. K mimořádnému údivu publika.

A dva přešlapy nyní přinutily vydat oficiální prohlášení i vedení brněnské filharmonie, která je pořadatelem Velikonočního festivalu duchovní hudby s třiadvacetiletou tradicí. Právě ten zastřešuje oba zmíněné koncerty v brněnských kostelech.

"Ačkoli je akce pravidelná a dlouhodobě plánovaná, ocitl se letošní ročník festivalu několikrát v bezprostřední blízkosti venkovních přenosů hokejových utkání. Koncerty v kostele jsou založeny na akustice chrámů, bývají natáčeny či přenášeny rádiem nebo televizí a je tedy bezpodmínečně nutné, aby probíhaly v maximálně možném tichu. Jedinečný koncert Ivy Bittové se odehrál ve světové premiéře. Hlukem utrpěla nejen jeho nahrávka, ale byla narušena tichá atmosféra koncertu a posluchači, kteří zaplatili vstupné, tak byli poškozeni," uvedla manažerka festivalu Lucie Šnajdrová.

Filharmonie podle ní o vylepšení koordinace akcí jedná s představiteli Brna.

Shromáždění fanoušků na Moravském náměstí v obou případech narychlo povolila radnice městské části Brno-střed (o dalších komplikacích čtěte zde). Její starosta Libor Šťástka přitom paradoxně nad festivalem převzal záštitu. V pondělí na dotazy MF DNES nereagoval. Odpověděl mluvčí Brno-střed Roman Burián.

"Snažíme se prověřovat, aby se akce neomezovaly. Zároveň všechny pořadatele venkovních akcí upozorňujeme na povinnost dodržování hlukových limitů. Připravujeme detailní evidenci akcí v centru Brna. Spoustu podobných souběhů ale již dnes běžně řešíme a koordinujeme," uvedl Burián.

"Plátno se dá přesunout. Kostel ne. Úředníci nedělají svou práci dobře. Pokud se akce v Brně mají ve výsledku konat takto na divoko, můžeme se obejít bez nich i jejich razítek. Jsou zbytečná," reaguje ale například hudební publicista z portálu Městohudby.cz Boris Klepal.

Když tu nebudou podobné akce, střed města se vylidní, namítá pořadatel

Finále extraligy před dvěma lety fanoušci trávili na náměstí Svobody. Na Moravské náměstí se událost přestěhovala až letos. Podle městské části zejména proto, že semifinále se krylo s velikonočními trhy na náměstí Svobody pořádanými radnicí.

"Také se snažíme rozprostřít větší akce po celém Brně tak, aby centrum bylo zatěžováno rovnoměrně," dodal Burián.

Hájí se i pořadatel promítání Komety na Moravském náměstí Pavel Bartošek z firmy BM Media Production.

"Hluk samozřejmě taková akce generuje, ale to neplatí jen pro Kometu, ale jakoukoliv kulturní akci. Jestli bude tlak proti tomu, aby střed Brna žil, vše bude na periferii, centrum se vylidní a zbude tu jen plno bezdomovců. O koncertech jsme nevěděli. Například s panem farářem sv. Tomáše jsme ale byli v kontaktu a snažili jsme se vyjít vstříc. Poprosili jsme například fanklub, aby do skončení bohoslužby nebubnoval. Videospoty jely bez zvuku," popsal Bartošek.

Že pořadatel vyšel vstříc, farář sv. Tomáše Jan Mráz potvrzuje. Přesto si ale stěžuje na silný hluk. "Nám bohužel promítání zápasů zasáhlo do slavení Velikonoc, což je hodně brutální. Město je dost velké, abychom se do něj vešli všichni. Chci zjistit, s kým potíž řešit," uvedl Mráz.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

U Znojma se pojede bezpečněji, nový obchvat smazal smrtící úsek silnice

Po zhruba čtyři a půl kilometru dlouhém obchvatu Lechovic na Znojemsku se...

Je to jen čtyři a půl kilometru nové silnice, ale výrazně mění život v obci i tisícům řidičů, kteří tudy denně...

Zaměstnanec si odnášel toxický kyanid, chtěl z něj vyrobit stříbro

Ilustrační snímek

Devětačtyřicetiletý zaměstnanec odcházející z noční směny plánoval odnést z fabriky v Kuřimi na Brněnsku kilo vysoce...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK VE VÝROBĚ BEZ VÍKENDŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz