Brno chce hokejový šampionát, ale hala nikde. Na přípravy je nejvyšší čas

  12:32aktualizováno  12:32
V nové aréně na brněnském výstavišti by se za pět let mohlo hrát mistrovství světa v hokeji. Velmi napjatý termín je v rukou politiků, kteří se musí už letos dohodnout, kdo bude investor a kde na stavbu vezmou peníze.

Takto měla vypadat nová brněnská hala pro 12 tisíc diváků za Lužánkami. Její podoba by měla zůstat stejná, jen lokalita se změní na výstaviště. | foto: A PLUS

Do českého pořadatelství světového šampionátu v roce 2024 chce Brno postavit novou hokejovou arénu pro dvanáct tisíc diváků v areálu výstaviště za pavilonem Z.

„Věříme, že stihneme halu dokončit tak, aby se v ní mohlo mistrovství světa v roce 2024 uskutečnit,“ prohlásila už v únoru brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Oficiálně jsou v přihlášce jako pořadatelská města uvedeny Praha a Ostrava, kde se šampionát hrál v letech 2015 a 2004. Brno na listině být nemůže, protože stadion stále nestojí.

„Jestliže do té doby vyroste, musíme rozhodnout, jestli k Praze dáme Ostravu, nebo Brno,“ sdělil generální sekretář Českého hokeje Martin Urban s tím, že osobně by šampionát uvítal právě v Brně.

Je to napjatý termín, ale dá se stihnout, věří manažer stavby

Otázka termínu výstavby hokejové haly je tak pro mistrovství světa na jihu Moravy klíčová. Od únorového prohlášení primátorky však vedení Brna další krok zatím neudělalo.

Připravuje sice studie, ale dosud není jasné, kdo bude investorem a z jakých peněz zaplatí 1,4 miliardy korun na výstavbu – tedy zda to bude přímo Brno, nebo se tak stane prostřednictvím nově vytvořené firmy více veřejných institucí. A dále také kdo pak bude arénu provozovat.

„Odborný poradce nyní vytváří analýzu možných modelů a my poté vybereme ten nejvhodnější. Do 30. června bychom rádi rozhodli o investorovi,“ přiblížila Vaňková pro MF DNES.

Na krok politiků už netrpělivě čeká projektový manažer stavby Luděk Borový, jenž je i šéfem městské firmy Brněnské komunikace. Až poté může začít hledat projektanta, který zpracuje projektovou dokumentaci pro nutná povolení.

Žádost o územní rozhodnutí přitom chce město podat už v lednu příštího roku. „Je to napjatý termín, ale dá se stihnout. První část projektové dokumentace je především o tvaru a objemu budovy,“ řekl Borový.

Na konci příštího roku chce mít kompletní dokumentaci a všechna povolení tak, aby na jaře 2021 dělníci mohli kopnout do země. „V roce 2023 by pak nová hala byla v provozu,“ prohlásil Borový.

V Brně se mistrovství světa hrálo jen v roce 1959

Tento rok jako mezní pro světový šampionát v květnu 2024 označuje i podnikatel Tomáš Halas, jehož firmy staví a provozují zimní stadiony. Dnes je podle něj za minutu dvanáct, jestli má aréna stát včas, termín však stále vidí jako reálný. Dle jeho názoru záleží jen na politicích, zda nepromarní možnost přivítat v Brně událost, která se v Česku ukáže zhruba jednou za desetiletí.

Termíny, které je třeba stihnout

  • červen 2019 – verdikt vedení Brna o tom, kdo se stane investorem nové multifunkční arény 
  • druhá půlka roku 2019 – soutěž na zpracovatele projektu a vypracování první části dokumentace 
  • leden 2020 – podání žádosti o územní rozhodnutí 
  • rok 2020 – zpracování dalších částí projektu, výběr stavební firmy 
  • jaro 2021 – zahájení stavby 
  • rok 2023 – zprovoznění haly 
  • květen 2024 – mistrovství světa

„Jestli do konce roku nerozhodnou o soutěži na zpracování projektu a o tom, kdo co bude platit, už to není možné stihnout,“ varoval Halas a upozornil na zákonné lhůty při získávání veškerých povolení a také u veřejných soutěží „Čas lze zkrátit jedině teď. Na stavbě už ho neušetříte, tam jsou dané technologické postupy,“ dodal.

S oznámením, že šampionát uspořádá Česko, má na politiky větší páku i Libor Zábranský, majitel Komety, která v aréně najde domácí zázemí. „Vnímáme obrovský zájem fanoušků o Kometu. Multifunkční hala na výstavišti posune nejen brněnský hokej, ale i kulturu na novou úroveň,“ tvrdí Zábranský.

O nové aréně však vážně mluví nejméně od roku 2015. Podle tehdejších plánů měli hokejisté Komety už loni bruslit za Lužánkami, kde v minulosti stadion stál a kde slavný klub získal jedenáct titulů.

Právě tam se konalo dosud jediné mistrovství světa v Brně, a to v roce 1959. Tehdy se po ledě proháněli hráči USA, Sovětského svazu, Norska a NDR. I v případě roku 2024 je už předem jasné, že zde Češi – stejně jako v Ostravě – nenastoupí. Naopak se dají očekávat nájezdy fanoušků ze Slovenska.

Na ně i další turisty je Brno z hlediska ubytovací kapacity a stravovacích služeb připraveno. „Pravidelně si to ověřujeme v době velkých mezinárodních veletrhů, nápor fanoušků město také zvládá začátkem srpna při MotoGP,“ řekla mluvčí turistického informačního centra Adéla Nováková.

Autor:
  • Nejčtenější

Nález, který otřásl. V autě našli zavražděného kojence, matka stála vedle

Jihomoravští kriminalisté vyšetřují smrt tříměsíčního dítěte, které v neděli našli mrtvé v autě u benzinové stanice na...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Vulgární řidič kamionu blokoval dva pruhy, šéf se za něj omluvil

Další případ nevybíravého chování na českých silnicích natočil v pondělí na výjezdu z Brna jeden z našich čtenářů....

Zbrojovka, nic není víc. Pacanda o životě i magii Lužánek

O minulosti fotbalisty Milana Pacandy se ví skoro všechno. Talent, hračička, střelec, později průšvihář... O jeho...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Z Dallasu bude znovu Moskva. Brněnské lodi vrací podobu z 50. let

Do původní podoby z 50. let se vrátí brněnská loď známá pod jménem Dallas, která je od roku 2013 technickou kulturní...

Lidé se v Sudetech často střídají a ani se neznají, zjistili vědci

Hranice někdejších Sudet je stále patrná, i když dávno není zakreslená na mapě. V obcích, jež leží v tomto území, lidé...

Strážníci v Brně pronásledovali hbitého emua, prchal jim celý týden

Strážníci v Brně v tomto týdnu několikrát naháněli hbitého ptáka emua, který prchl chovateli, na svobodě si užíval asi...

Z nemocnice propustili chlapce nakaženého tetanem, teď pojede do lázní

Zdravotního stav malého chlapce nakaženého tetanem se výrazně zlepšil. Ve středu ho propustili z brněnské fakultní...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.

Najdete na iDNES.cz