Brno chce hokejový šampionát, ale hala nikde. Na přípravy je nejvyšší čas

  12:32aktualizováno  12:32
V nové aréně na brněnském výstavišti by se za pět let mohlo hrát mistrovství světa v hokeji. Velmi napjatý termín je v rukou politiků, kteří se musí už letos dohodnout, kdo bude investor a kde na stavbu vezmou peníze.

Takto měla vypadat nová brněnská hala pro 12 tisíc diváků za Lužánkami. Její podoba by měla zůstat stejná, jen lokalita se změní na výstaviště. | foto: A PLUS

Do českého pořadatelství světového šampionátu v roce 2024 chce Brno postavit novou hokejovou arénu pro dvanáct tisíc diváků v areálu výstaviště za pavilonem Z.

„Věříme, že stihneme halu dokončit tak, aby se v ní mohlo mistrovství světa v roce 2024 uskutečnit,“ prohlásila už v únoru brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Oficiálně jsou v přihlášce jako pořadatelská města uvedeny Praha a Ostrava, kde se šampionát hrál v letech 2015 a 2004. Brno na listině být nemůže, protože stadion stále nestojí.

„Jestliže do té doby vyroste, musíme rozhodnout, jestli k Praze dáme Ostravu, nebo Brno,“ sdělil generální sekretář Českého hokeje Martin Urban s tím, že osobně by šampionát uvítal právě v Brně.

Je to napjatý termín, ale dá se stihnout, věří manažer stavby

Otázka termínu výstavby hokejové haly je tak pro mistrovství světa na jihu Moravy klíčová. Od únorového prohlášení primátorky však vedení Brna další krok zatím neudělalo.

Připravuje sice studie, ale dosud není jasné, kdo bude investorem a z jakých peněz zaplatí 1,4 miliardy korun na výstavbu – tedy zda to bude přímo Brno, nebo se tak stane prostřednictvím nově vytvořené firmy více veřejných institucí. A dále také kdo pak bude arénu provozovat.

„Odborný poradce nyní vytváří analýzu možných modelů a my poté vybereme ten nejvhodnější. Do 30. června bychom rádi rozhodli o investorovi,“ přiblížila Vaňková pro MF DNES.

Na krok politiků už netrpělivě čeká projektový manažer stavby Luděk Borový, jenž je i šéfem městské firmy Brněnské komunikace. Až poté může začít hledat projektanta, který zpracuje projektovou dokumentaci pro nutná povolení.

Žádost o územní rozhodnutí přitom chce město podat už v lednu příštího roku. „Je to napjatý termín, ale dá se stihnout. První část projektové dokumentace je především o tvaru a objemu budovy,“ řekl Borový.

Na konci příštího roku chce mít kompletní dokumentaci a všechna povolení tak, aby na jaře 2021 dělníci mohli kopnout do země. „V roce 2023 by pak nová hala byla v provozu,“ prohlásil Borový.

V Brně se mistrovství světa hrálo jen v roce 1959

Tento rok jako mezní pro světový šampionát v květnu 2024 označuje i podnikatel Tomáš Halas, jehož firmy staví a provozují zimní stadiony. Dnes je podle něj za minutu dvanáct, jestli má aréna stát včas, termín však stále vidí jako reálný. Dle jeho názoru záleží jen na politicích, zda nepromarní možnost přivítat v Brně událost, která se v Česku ukáže zhruba jednou za desetiletí.

Termíny, které je třeba stihnout

  • červen 2019 – verdikt vedení Brna o tom, kdo se stane investorem nové multifunkční arény 
  • druhá půlka roku 2019 – soutěž na zpracovatele projektu a vypracování první části dokumentace 
  • leden 2020 – podání žádosti o územní rozhodnutí 
  • rok 2020 – zpracování dalších částí projektu, výběr stavební firmy 
  • jaro 2021 – zahájení stavby 
  • rok 2023 – zprovoznění haly 
  • květen 2024 – mistrovství světa

„Jestli do konce roku nerozhodnou o soutěži na zpracování projektu a o tom, kdo co bude platit, už to není možné stihnout,“ varoval Halas a upozornil na zákonné lhůty při získávání veškerých povolení a také u veřejných soutěží „Čas lze zkrátit jedině teď. Na stavbě už ho neušetříte, tam jsou dané technologické postupy,“ dodal.

S oznámením, že šampionát uspořádá Česko, má na politiky větší páku i Libor Zábranský, majitel Komety, která v aréně najde domácí zázemí. „Vnímáme obrovský zájem fanoušků o Kometu. Multifunkční hala na výstavišti posune nejen brněnský hokej, ale i kulturu na novou úroveň,“ tvrdí Zábranský.

O nové aréně však vážně mluví nejméně od roku 2015. Podle tehdejších plánů měli hokejisté Komety už loni bruslit za Lužánkami, kde v minulosti stadion stál a kde slavný klub získal jedenáct titulů.

Právě tam se konalo dosud jediné mistrovství světa v Brně, a to v roce 1959. Tehdy se po ledě proháněli hráči USA, Sovětského svazu, Norska a NDR. I v případě roku 2024 je už předem jasné, že zde Češi – stejně jako v Ostravě – nenastoupí. Naopak se dají očekávat nájezdy fanoušků ze Slovenska.

Na ně i další turisty je Brno z hlediska ubytovací kapacity a stravovacích služeb připraveno. „Pravidelně si to ověřujeme v době velkých mezinárodních veletrhů, nápor fanoušků město také zvládá začátkem srpna při MotoGP,“ řekla mluvčí turistického informačního centra Adéla Nováková.

Autor:

Nejčtenější

Rodiče se zlobí, že jejich děti učí exsenátorka opilá. Ředitel to odmítl

Marta Bayerová, KSČM

Po nedobrovolném ukončení politické kariéry se celoživotní komunistka Marta Bayerová vrátila ke kantořině. Na její...

Letoun Smartwings se kvůli problému s podvozkem musel vrátit do Brna

Trajektorie letu Boeingu 737-8HX mířícího na řecký ostrov Zakynthos, který se...

Boeing společnosti Smartwings, který měl namířeno z Brna na řecký ostrov Zakynthos, se v úterý ráno krátce po vzletu...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Na městském okruhu v Brně praskl vodovod, při opravě se roztrhl znovu

V brněnské ulici Gajdošova v úterý ráno praskl vodovod, kvůli čemuž byly...

V Brně na velkém městském okruhu v Gajdošově ulici praskl ráno vodovod. Dva jízdní pruhy ze čtyř jsou neprůjezdné, na...

Trenér Komety: Myslel jsem, že mi Zábranský zavolá, abych vedl béčko

Petr Fiala vede hokejisty Komety

Když to jméno zaslechne hokejový fanda, musí hodně zapřemýšlet, o koho se vůbec jedná. I on sám při rozhovoru pro MF...

Další z rubriky

Zpracují plast a otestují českou mentalitu. Studenti staví lesní útulny

Lesní útulna ve tvaru krystalu nabídne nocleh až pro sedm lidí. Na její plášť...

Tři studenti brněnské architektury staví po skandinávském vzoru lesní útulny, v nichž může přespat až sedm lidí....

Má škraloup z minulosti, teď kontroluje zakázky po obviněných politicích

Geometrický plán slouží k zaměření hranic pozemků či staveb

Zastupitelka Brna-střed Karen Kylbergerová dřív pracovala na stavebním úřadě a kvůli překročení pravomocí musela...

Po zkušenostech z Nepálu doplní tým záchranářů i pediatr či gynekolog

Český traumatým trénuje v areálu fakultní nemocnice v brněnským Bohunicích....

Jediný český traumatým, který zasahuje při humanitárních katastrofách ve světě, rozšiřuje specializace lékařů a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz