Hodonín trápí přemnožení holubi, radnice plánuje odchyt

  8:54aktualizováno  8:54
Obyvatele Hodonína už měsíce obtěžují holubi. Ve městě jich je odhadem až dva tisíce, nejvíce se jich usídlilo zejména v okolí nádraží a na sídlišti Bažantnice. Vedení hodonínské radnice se nyní rozhodlo proti přemnoženým ptákům zakročit a chystá odchyt. Ten vyjde na přibližně 150 tisíc korun.

Přemnožení holubi v Hodoníně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Kbelíky holubího trusu musí denně seškrabat z chodníků před hodonínským hotelem Grand naproti vlakovému nádraží jeho znechucení a nazlobení zaměstnanci. Přemnožení ptáci, kvůli kterým se tamní nádražní budově přezdívá Holubí dům, začali okupovat už i střechy okolních budov. Jejich okapy jsou tak plné holubího trusu, přičemž majitelé domů musejí střechy neustále čistit.

Přemnožení holubi v Hodoníně
Přemnožení holubi v Hodoníně

Mezi výkaly jsou denně nuceni kličkovat i cestující Českých drah. Pokálené schody, jízdenkové automaty i oblečení jsou podle cestujících na denním pořádku. Říkají, že tamní nádraží je ostudou Hodonína.

Podle odborníka jde skutečně o přemnožení holubů, které ve městě dosáhlo kalamity. K jejímu řešení se podle majitele firmy Radexa, která holuby od pondělka začne likvidovat, přistoupilo "za pět minut dvanáct".

Špinavé chodníky a ucpané okapy

"Podle mě se tady naprosto zanedbala situace. Ta je nyní už tak katastrofální, že se bojíme pověsit ven prádlo. Holubi se totiž začali stěhovat až do našeho domu. A když se slétají k večeru na nádražní budovu, dokáží úplně zakrýt slunce. Je to jako v Hitchcockově hororu Ptáci," stěžuje si například Jan Zábranský, který bydlí u zimního stadionu.

Přemnožení holubi v Hodoníně

Jako pravidelný cestující je také nucený procházet přes silně pokálené nedávno zbudované chodníky v okolí nádraží. Na všudypřítomný holubí trus si tu stěžují i podnikatelé.

"Je to něco otřesného. Pracuji v hotelu Grand roky, ale takovou situaci jsem ještě nezažila. Lidé nám roznášejí holubí trus po nových kobercích a nedávno dokonce holub přistál jednomu hostu přímo v posteli, jen co otevřel okno," láteřila jedna z tamních pracovnic.

Ještě vzpomněla, jak nedávno museli čistit od holubího trusu okapy. "Bylo toho pět pytlů," dokreslila znechuceně.

Ptáky nalákají na zrní, zlikvidovat chtějí až čtrnáct set holubů

Někteří obyvatelé Hodonína nechápou, proč město nezačalo řešit likvidaci přemnožených ptáků dávno. Nyní holubi navíc vyvádějí další mladé a začali se zabydlovat i na střechách vzdálených domů. Třeba na sídlišti v Bažantnici. Město se ale brání.

"Nedokáži posoudit, zda to měl řešit odbor životního prostředí mnohem dříve. Já jsem začal jednat okamžitě po velmi emotivní stížnosti důchodců z tohoto sídliště. Ten stav je opravdu šílený. Už v pondělí nastoupí firma, která začne do klecí holuby odchytávat," uvedl místostarosta Hodonína Jaromír Hýbner (Změna).

Polovinu ze zhruba sto padesáti tisíc korun nákladů na likvidaci zaplatí město, druhou polovinu České dráhy jako vlastník nádražní budovy, kde problém před časem začal.

"Odhadem může být v Hodoníně tisíc, ale i dva tisíce holubů. V první fázi bychom rádi odchytili sedmdesát procent ptáků. Na nádražní budovu umístíme odchytovou voliéru. Lákat budeme holuby na zrní. Odchycení ptáci budou odvezeni a poté zlikvidováni," vysvětlil majitel přerovské firmy Radek Stískal. Po měsíci a půl by měl být pokles počtu ptáků v Hodoníně už znát.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

Do cestovního ruchu pronikají roboti, představí se v Brně na výstavišti

V Brně začal veletrh Regiontour.

Brněnské výstaviště od pátku ožije cestováním. Až do neděle bude hostit veletrhy cestovního ruchu. Na české luhy a háje...

VIDEO: Sochaři z osmi tun ledu vytesali katedrálu i hokejového brankáře

U brněnské nákupní Galerie Vaňkovka budou přibližně týden k vidění ledové sochy...

Až dva a půl metru do výšky se tyčí ledové sochy oslavující brněnské motivy, které se v pátek objevily u nákupní...

VIDEO: Z Brna podruhé vyjel Kometa Expres, tentokrát do Ostravy

Speciální vlak Kometa Expres vyrazil s brněnskými hokejisty i jejich fanoušky k...

Přibližně hodinu trvalo „naloďování“ brněnských hokejových fanoušků do speciálního Kometa Expresu. Ten po poledni...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz