Hodonín odmítl areál na zpracování odpadů, investor hrozí žalobou

  16:50aktualizováno  16:50
Velké rozpaky i obavy vyvolal v Hodoníně chystaný projekt výstavby areálu na zpracování odpadů v lokalitě Pánov. V nejbližších dnech ministerští úředníci rozhodnou, zda po čtyřech letech posudků a žádostí dostane projekt firmy Megawaste bývalého radního Ivo Knápka zelenou.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Hodonínská radnice se záměrem investora nesouhlasí. Po nedávném veřejném projednání záměru si vzala čas a těsně před rozhodnutím, zda tento podnikatelský záměr může negativně ovlivnit životní prostředí, vydala nesouhlasné stanovisko. Přitom zcela opačné nedávno podepsal odvolaný starosta Hodonína Jiří Mráka (ČSSD).

Nové vedení města se totiž obává, že kvůli nedostatku peněz na výstavbu rychlostní silnice R55 z Břeclavi do Napajedel zatíží doprava z areálu zejména sídliště v Brandlově ulici s dvěma tisíci obyvateli.

"Zatíží ale také areál lázní, lázeňský park, okolí nemocnice a samotné centrum města," vysvětluje radnice ve svém stanovisku úředníkům ministerstva životního prostředí, kteří už mají projekt na stole. Navíc se po Hodoníně šíří spekulace, že chce Megawaste stavět na Pánově lukrativní skládku nebezpečných odpadů.

"Máme souhlasné posudky znalců, zaměstnáme lidi"

Majitel firmy Ivo Knápek ale uklidňuje radnici i veřejnost. "Nechystáme žádnou skládku nebezpečných odpadů za městem. A co se týče údajných problémů v dopravě, i to máme vyřešené," tvrdí.

Teď už řádně "očesaný" projekt, který v minulosti kvůli kompostárně přes úřady neprošel, obsahuje podle Knápka jen lisovnu plastů a papíru a linku na recyklaci automobilových olejových filtrů. Z garáží v areálu údajně vyjede denně pouze osm vozů, které sváží odpad.

"Máme v rukou řadu souhlasných posudků včetně hydrologa, Natury 2000, dopravní, hlukovou i pachovou studii. Navíc nabízíme městu rezervní plochu, se kterou počítáme na vybudování překladiště odpadů. A zaměstnáme desítky lidí," hájí Knápek projekt.

Ministerstvo rozhodne v nejbližších dnech

Radnice nicméně kontruje, že nový územní plán počítá s Pánovem jako s přírodní rekreační plochou. Rozhodnutí tak mají nyní v rukou ministerští úředníci. Ti vydají stanovisko v nejbližších dnech.

"Ročně zařízením projde 4 517 tun odpadů kategorie ostatní a 1 870 tun odpadů kategorie nebezpečný. Se skládkováním se tam neuvažuje, půjde ale o manipulaci s nebezpečným odpadem," vysvětlil Petr Kučera z tiskového odboru ministerstva životního prostředí.

Právník společnosti Megawaste už kvůli vývoji událostí pohrozil, že hodonínskou radnici za případně zmařenou milionovou investici kvůli negativnímu stanovisku zažaluje.

"Pokud město chce jít do sporu, ať jde. A jestli chce tento projekt někdo cíleně z radnice zastavit, zažalujeme město o náhradu škody. Firma už totiž do projektu investovala statisíce korun," sdělil advokát Milan Šelle.

Nejčtenější

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Kapitán z Vranova byl hrdina i padělatel diplomů, nyní je z něj vězeň

Martin Balík za kormidlem vranovské lodi Dyje, jejímž byl majitelem i kapitánem.

Získal sympatie, když na vranovskou nádrž vrátil legendární loď. Ale zároveň měl kapitán Martin Balík několik problémů...

Veřejnost musí vědět, co se tady děje, říká manžel napadené muslimky

Muneeb Hassan Alrawi v brněnské mešitě

Když mu ve čtvrtek odpoledne volala manželka, Muneeb Hassan Alrawi z jejího hlasu poznal, že něco není v pořádku. Po...

Skupina mužů v Brně vulgárně nadávala muslimce, ta se zamkla v autě

Muslimka se modlí v mešitě ve filipínském Paranaque během prvního dne postního

Ostrému slovnímu ataku ve čtvrtek v Brně čelila žena zahalená v šátku, která se před vulgární skupinou mužů raději...

Další z rubriky

Kapitán z Vranova byl hrdina i padělatel diplomů, nyní je z něj vězeň

Martin Balík za kormidlem vranovské lodi Dyje, jejímž byl majitelem i kapitánem.

Získal sympatie, když na vranovskou nádrž vrátil legendární loď. Ale zároveň měl kapitán Martin Balík několik problémů...

Rakousko ocenilo exprimátora Vokřála za historické smíření vyhnání Němců

Čtyřiapadesátiletý brněnský primátor Petr Vokřál a lídr místní kandidátky hnutí...

Velké zlaté čestné vyznamenání za zásluhy o Rakouskou republiku dnes dostal bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO)....

S pomocí motorkářů unesli podle obžaloby manažera, týdně chtěli pět milionů

Krajský soud v Brně se začal zabývat případem trojice mužů, kteří podle...

Trojice vyděračů vymámila z manažera 41 milionů korun. V případu, jímž se ve čtvrtek začal zabývat Krajský soud v Brně,...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz