Hodonín čeká hubený rok 2012, přesto radní slibují další rozvoj města

  12:00aktualizováno  12:00
Hodonínští zastupitelé schválili těsně před koncem roku rozpočet na rok 2012. Ten se ovšem neobejde bez schodku. Radnice navíc počítá i s úvěrem ve výši 21 milionů korun. To se ovšem příliš nezamlouvá opozičním politikům. Město by podle nich mělo využít spíše vlastní rezervy.
Hodonín bude příští rok hospodařit se schodkem ve výši 39 milionů korun. Ilustrační snímek

Hodonín bude příští rok hospodařit se schodkem ve výši 39 milionů korun. Ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

I když to už jednu chvíli vypadalo, že kvůli pádu finančního výboru bude možná město muset na začátku roku hospodařit podle takzvaného provizoria, což by znamenalo potíže. Pro rozpočet zvedlo nakonec ruku nečekaně hned sedmnáct zastupitelů.

Tím posledním byl vedle všech šestnácti koaličních i opoziční zastupitel Pavel Benovič (ČSSD).

I když příští rok bude "hubený", přesto radní slibují po roční odmlce kvůli dvěma převratům ve vedení další rozvoj města. Chtějí si na něj vzít dokonce jednadvacetimilionový úvěr.

"Rozpočet byl nakonec schválen v předložené podobě. To znamená, že na investice budeme mít zhruba sto milionů korun. Z toho ale dvaapadesát milionů korun převedeme z loňského roku," uvedl lidovecký místostarosta Ladislav Ambrozek.

Silnice, cyklostezka, nemocnice

Na řadu tak konečně přijde oprava čtvrti Rybáře. Stavět se začne cyklostezka z Hodonína do Lužic a Dubňan a také parkoviště v Křičkově ulici. Kýžené nové cesty se dočkají po několika letech urgencí i důchodci z hodonínského S-centra Na Pískách, město opraví sociální zařízení v základní škole ve Vančurově ulici a také vybuduje silnici v části města, které se říká Na Výhoně.

Rozpočet Hodonína na rok 2012

Hodonín bude příští rok hospodařit se schodkem ve výši 39 milionů korun. 21 milionů korun činí úvěr, který si radnice vezme, aby mohla investovat. Přesto slibuje, že v příštím roce sníží dluh města.

Na investice bude v příštím roce v Hodoníně 100 milionů korun, 50 milionů ale převede z loňského roku. Pokud se městu podaří získat dotace, sáhne zřejmě v průběhu roku i na akciové portfolio.

Rovný milion korun získá v příštím roce z kasy města Hodonína jako dotaci na nákup přístrojové techniky také tamní nemocnice.

"Pořídíme za tyto peníze velmi potřebný anesteziologický přístroj na operační sál. Kdyby totiž došlo k poruše na dalším ze tří přístrojů, museli bychom sáhnout až k omezení operativy tělní chirurgie i gynekologie," kvitoval nový rozpočet ředitel Nemocnice TGM Hodonín Antonín Tesařík.

Jenže ne všichni jsou z takto sestaveného rozpočtu, kde jednu z hlavních rolí hraje právě jednadvacetimilionový úvěr, nadšení.

Půjčka pro město se nelíbí například opozičnímu zastupiteli Jaromíru Hýbnerovi (Změna). "Město má na účtu čtyřicet milionů korun z prodaných cenných papírů a mělo by je prioritně využít před novým zadlužováním," řekl.

Dotace na rozvoj lázní

Jenže nakonec dojde možná i na tuto variantu. Podle starosty města Igora Taptiče (Nezávislí) totiž další osud železné zásoby města, jakým je právě padesát milionů korun v akciích a přes čtyři desítky milionů v hotovosti, závisí na tom, zda Hodonín dosáhne na dotaci k rozvoji lázní.

"Pokud dotace na tyto klíčové projekty, jakými jsou Bliss Day Spa, tedy denní lázně, získáme, uvolníme na přístavbu lázní i další prostředky z rezervy města," předpokládá hodonínský starosta.

Zastupitelé současně schválili i příděl do sociální oblasti. Oproti požadovaným 650 tisícům získalo Centrum pro rodinu zhruba polovinu.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Další z rubriky

O Brně bude ještě hodně slyšet, myslí si městský architekt Sedláček

Hlavní městský architekt Michal Sedláček.

Brno má před sebou řadu velkých projektů, pro něž bude tento rok klíčový. Nová čtvrť v Jižním centru za miliardy korun,...

Na jižní Moravě chybí referenti i klíčoví úředníci, nezabraly ani příspěvky

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Jižní Morava má nouzi o úředníky. Radnicím chybí „obyčejní“ referenti i klíčoví vedoucí odborů, někde déle než rok....

V Břeclavi někdo u zastávky nastražil šňůru, chodkyně se o ni zranila

Mezi kmenem stromu a autobusovou zastávkou na břeclavském sídlišti Na Valtické...

Záludná past na chodce se objevila u autobusové zastávky v Břeclavi. O šňůru nataženou od stromu přes sloup k zastávce...

Najdete na iDNES.cz