„Hodím to na padesát procent,“ řekl mladík a mrštil vejce na Sobotku

  16:30aktualizováno  20:42
Kampaň sociální demokracie, kterou už mnozí překřtili na "vajíčkové turné", pokračovala večer na brněnském náměstí Svobody. Odpůrci politiky ČSSD si přinesli plata s vajíčky a rozhazovali protestní letáky. Policie zatkla tři osoby. Mezi nimi mladíka, jenž hodil vejce směrem k Bohuslavu Sobotkovi, ale netrefil se.

Mítink ČSSD na brněnském náměstí Svobody (1. června 2009). Ochranka odvádí jednoho z protestujících | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Vrhači očividně ještě nebylo osmnáct let. Hned k němu přistoupili dva muži, kteří se legitimovali a odvedli ho na obvodní oddělení policie. Uniformy neměli," popsala redaktorka MF DNES.

Zatčen byl také muž, který opakovaně vykřikoval vulgární nadávky. "Paroubek do ...., Paroubek do ....," volal po celou dobu, co ho policisté vedli přes náměstí.

Policisté odvádějí z brněnského mítinku ČSSD muže, který opakovaně vulgárně nadával na Jiřího Paroubka.

"Celkem jsme zadrželi tři osoby. Nemohu říct, jak jejich činy vyhodnotíme, musíme si s nimi nejdřív pohovořit," řekl brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Na pořádek dohlíželo několik desítek policistů. "Informace si doplníme také ze záběrů kamer a od dalších svědků," naznačil Malášek.

"Na vás je vajec škoda," hlásal transparent

Na brněnském centrálním náměstí měli plata vajíček i další diváci. "Některá jsou prázdná, mnozí ale mají plata plná," informovala redaktorka.

Mítink ČSSD v Brně na náměstí Svobody (1. června 2009)Mítink ČSSD na brněnském náměstí Svobody (1. června 2009)

Celkem se na mítink přišlo podívat několik stovek lidí, většinou mladších. Přinesli si s sebou transparenty. Část z nich vyznívala pro ČSSD pozitivně. Objevila se však i hesla jako "Oranžová, skoro rudá" nebo "Na vás je vajíčka škoda".

Mítink ČSSD na brněnském náměstí Svobody (1. června 2009)

"Na jiných stojí 'Národe, probuď se'," doplnila reportérka.

Svým vystoupením zahájil mítink volební manažer ČSSD Karel Březina. "Lidé ho vypískali," popsala reportérka.

Během večera promluvili i místopředsedové ČSSD Bohuslav Sobotka a Zdeněk Škromach i brněnský primátor Roman Onderka. Přihlížejícím zpíval Pavel Vítek.

ČTĚTE: Dívce nařčené z házení vajec na Paroubka lidé nadávají a vyhrožují

Vajíčka už politiky trefila

Pozornost veřejnosti se na kampaň ČSSD upírá mimo jiné proto, že některé předcházející mítinky si vybrali odpůrci strany k vyjádření svého nesouhlasu s její politikou. Projevili ho tím, že na představitele sociální demokracie házeli syrová vejce a rajčata. - Čtěte více o pražském mítinku, kde vedení ČSSD trefily desítky vajec

Jestli se však politici mají čeho bát, je otázka. Vrhači vajec, kteří se dali dohromady i na internetové komunitní síti Facebook, totiž nedávno vyhlásili symbolické příměří. - Čtěte také: Demonstranti nechali vejce doma, mítinky sledovaly desítky policistů

Jiří Paroubek už v kraji nevystoupí. V rámci kampaně navštívil Blansko, Bučovice a Boskovice.

„Hodím to na padesát procent...“

Někdo má v ruce oranžové růže. Jiní transparenty a plata vajec. Prázdná i plná. Na náměstí Svobody právě začíná předvolební mítink ČSSD.

"Je to tak padesát na padesát," odpovídá mladík s vajíčkem v ruce na otázku, jestli ho plánuje hodit na sociální demokraty a směje se. O několik minut později ho tajní odvádějí na výslech.

V davu, netrpělivě čekajícím na představitele ČSSD, převažují mladí lidé. Nad hlavami mávají desítkami transparentů, například s napisem "KSČSSD" nebo "Oranžová skoro rudá".

Změtí lidí se rádoby nenápadně proplétají policisté v civilu. Někteří mají fotoaparáty, jiní kamery a všichni bedlivě skenují ruce účastníků.

"To je jak za komunistů," komentuje to muž, který drží v ruce prázdné plato vajec a vysloužil si tím pozornost tajných.
Na náměstí jsou samozřejmě také příznivci ČSSD, i když evidentně v menšině. Jeden z nich obchází s deštníkem náměstí a bouchá kolem sebe do lidí, kteří drží hanlivé transparenty. Mladíci si ho většinou jen shovívavě prohlíží.

Ale to už na podium vchází moderátorka a také volební manažer Karel Březina. Lidé jak na povel pískají, křičí a mávají cedulemi.
"Kdybyste přestali pískat, dozvíte se, koho za chvilku přivítáme," zkouší to po dobrém moderátorka. Odpovědí je jí ale ještě větší rachot. "S vámi se diskutovat nedá, tak vás překřičíme. A místo vajíček prosím házejte Kindervajíčka,“ konstatuje nakonec a zve na podium Bohuslava Sobotku, Zdeňka Škromacha a Romana Onderku. Pískot a řev sílí, nepřehlučí to ani obrovské reproduktory.

Mladík, který nebyl před začátkem rozhodnutý, jestli hodí vajíčko, se právě rozhodl. A vajíčko trefuje zadní část podia. Davová reakce se nekoná. Během chvilky jsou ale u něj dva policisté v civilu.
Mladík se vyděšeně brání, policisté ale nenápadně ukazují odznak. Pak mu nemilosrdně zkroutí ruku za záda a vedou ho na policejní stanici.

Uklidnit situaci přichází zpěvák Pavel Vítek. Moc se mu to ale nedaří. Jeho zpěv zaniká v pískotu.

„V extralize využijete své silné plíce“

Mezitím další parta mladých vytahuje umělohmotné talíře s usmaženýma "volskýma vokama". "To je tichý protest, jsme kultivovaní," vysvětlují neobvyklou svačinu.

To už ale z reproduktorů zní proslovy prvních tří "oranžových" politiků. "Když slyším to pískání, jsem rád, že máte dobré plíce. Budete je potřebovat na první zápas extraligové Komety," zkouší primátor Onderka oblíbené téma. Tentokrát ale nezabírá. "Tady nejsou žádný hokejky," křičí na něj muž z davu.

Jeho stranický kolega Bohuslav Sobotka sází na kdysi také oblíbené téma. "Julínek a Topolánek chtěli zrušit Úrazovou nemocnici, ale díky vaší podpoře jsme tomu zabránili," hřímá. Ale pískot neustává. Naopak přibývá transparentů, ve vzduchu se objevují první cinkající klíče.

Slovo dostává Zdeněk Škromach. "Prý vás poslal Paroubek, aby tady bylo víc lidí," dráždí dav. "Jste Paroubkovi? Jste Topolánkovi?" ptá se pískajícího náměstí. Jsme svobodní, hřímá dav.

Kromě "nenápadných" mužů v civilu, kteří pořád všechno dokumentují, prochází davem také dva recestisté, kteří vybírají peníze do sbírky. "Na odpustky za Paroubkovy lži," vysvětluje jeden a žádá korunu.

Pavel Vítek pěje "Mám rád vůni tvý kůže" a nastavuje mikrofon, aby lidé zazpívali refrén známé písně. Naivně. Na protestující to nezabírá.

„I kdybyste se upískali, volby vyhrajeme“


Po kulturní vložce přichází opět na řadu politika. Jednička kandidátky do Evropského parlamentu Jiří Havel, dvojka Richard Falbr a trojka Libor Rouček. Lidé jen zesilují pískot a řev. "Já jsem starej odborář, mě nějaký pískání nemůže rozhodit," vtipkuje Falbr. Několik lidí mu nadává do "komoušů". "I kdybyste se upískali, tak my ty volby stejně vyhrajem," křičí nakonec Falbr a sklízí další vlnu hluku. Jeho následovník na tom není o moc lépe. "Ti modří ptáci jsou vyřízení, ať se vám to líbí nebo ne. Vyhrajeme to teď i na podzim," hřímá totiž Libor Rouček.

Poté moderátorka představuje jednu z hlavních hvězd mítinku, herečku Kateřinu Brožovu, která zpívá s Pavlem Vítkem. Scénář s pískáním se opakuje, tóny "medového kvítku zanikají.

"To je nádhera, vás je tady tolik," usmívá se ale Brožová. Během jejího vystoupení se však většina lidí otáčí k podiu zády a vydrží tak až do konce mítinku. "To je fajn, že si nás přestali všímat," komentuje to herečka s trochu naivním úsměvem a zpívá "S tím bláznem si nic nezačínej". "To myslí Paroubka," směje se žena v kostýmku.

ODS si přihřála „polívčičku“

Klíčů nad hlavou přibylo, cinkání nejde přeslechnout. Z okna kanceláře ODS si svoji "polívčičku" přihřívá cinkáním i zastupitel za ODS Martin Prchal. Náměstek primátora Oliver Pospíšil z ČSSD celé dění znechuceně pozoruje. "Kdybyste aspoň věděli, proč pískáte," komentuje to rezignovaně moderátorka.

Na řadě je třetí vstup politiků v čele s poslanem Jeronýmem Tejcem. A zhruba patnáctá vlna pískotu.

"Táhněte, táhnětě," skanduje dav. Na sociální demokraty si ale nepřijde. "A kam jako máme táhnout? Máme to tady pronajaté až do sedmi," diví se moderátorka.

Mítink končí po dvou hlasitých hodinách. Sociální demokraté se sloučí a vyzývají stovky lidí, aby přišli volit. Ti jsou ale stále otočení zády. "Pojďte, než se všichni rozejdou, ať chytneme místo na zahrádce," láká kamarády muž, který drží transparent s nápisem ParoubEGG“. Na náměstí zůstavají jen stovky letáčků, parodujících ČSSD a jejího předsedu Jiřího Paroubka.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

Lidé zahlcují záchranku, volají ji i kvůli puchýřům nebo kocovině

ilustrační snímek

Před rokem dostali záchranáři v Brně posádku navíc, ale ani to už nestačí. Výjezdů totiž neustále přibývá. Lidé si...

Univerzita chce turisty do periferií jižní Moravy, zapojí i vědce z Izraele

Bukovanský mlýn

Krásný region, tak proč o něj mezi turisty není větší zájem? I na tuhle otázku se pokusí odpovědět vědci z Mendelovy...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz