„Hnutí nedodalo v termínu výroční zprávy za rok 2016 a 2017 a nemá transparentní účet. Jsou to dva přestupky podle stejného zákona o politických stranách,“ řekl Tomáš Hudeček. Podle něj se bude pokuta pohybovat v řádu tisíců korun, přesnou sumu oznámí dohledový úřad zřejmě na konci července.
Transparentní účet hnutíÚřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí bude Slušným lidem udělovat pokutu kvůli stavu, který byl k 30. červnu 2018. V té době hnutí transparentní účet nemělo. Zřídilo si jej až v průběhu července 2018, transakce jsou k nahlédnutí zde: https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=2101464428 Informace o příjmech a výdajích hnutí z předchozích měsíců a let jsou stále nedostupné, výroční zprávy totiž Slušní lidé navzdory zákonu stále nedodali. |
Za nezveřejnění transparentního účtu už přitom Slušní lidé letos jednu pokutu ve výši sedm tisíc korun dostali.
Hnutí, které chce kandidovat v komunálních volbách v Brně společně se stranou Soukromníci senátora a hazardního bosse Iva Valenty, už před víc než měsícem na sociálních sítích zveřejnilo část auditu za rok 2016. Není z něj ale patrné například to, kdo jsou jeho sponzoři nebo kolik peněz utratilo a za jaké činnosti.
Proč Slušní lidé dosud výroční zprávy za poslední dva roky úřadu pro kontrolu stran neposkytli, odmítl jejich předseda Zdeněk Pernica vysvětlit. „Měl jsem už vyjádření připravené, chtěl jsem vám ho poslat, ale přiběhl velký černý pes a snědl mi ho,“ odpověděl pouze Pernica bez dalších podrobností na zaslané otázky.
Už dříve potvrdil, že první pokutu hnutí uhradilo. „Pokutu jsme pochopitelně zaplatili hned, jak nám byla doručena. Za chyby se platí, to platí v politice obecně, a věříme, že toto bude naše jediné opomenutí,“ uvedl před čtyřmi měsíci Pernica.
Pošta chodí bytovému družstvu
Podle zjištění redakce MF DNES má ale hnutí také problém ohledně svého sídla. Oficiálně při registraci na ministerstvu vnitra uvedlo adresu ve Štefánikově ulici v Brně. V domě ale nemá kancelář ani schránku a družstvo, jež nemovitost vlastní, nesouhlasí s tím, aby zde Slušní lidé měli sídlo.
„Vůbec jsem o tom nevěděl, než sem začala chodit pošta. Neznám je,“ popsal předseda bytového družstva Tomáš Hlobil. Dodal, že situaci budou probírat na členské schůzi družstva. „Je to ale složité, protože podle právníků nepotřebuje politická strana souhlas vlastníka nemovitosti k umístění svého sídla,“ dodal Hlobil.
To potvrdil i mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. „Údaj o sídle ministerstvo zapisuje podle oznámení politické strany. Souhlas vlastníka nemovitosti se přitom nevyžaduje, respektive není povinnou náležitostí návrhu na registraci podle zákona o sdružování v politických stranách a hnutích,“ sdělil Krátoška.
„Jakým způsobem může vlastník docílit, aby v jeho nemovitosti neměla strana sídlo, je otázka soukromoprávní, k níž se z hlediska naší působnosti nemůžeme vyjadřovat,“ vysvětlil Krátoška. Proč Slušní lidé zvolili jako sídlo zrovna tuto konkrétní adresu, odmítl předseda Pernica komentovat.
Hnutí se proslavilo akcí v divadle
Hnutí vzniklo v lednu 2016 kolem brněnského kickboxera Zdeňka „Gaunyho“ Pernici. Mezi jeho členy a příznivci jsou lidé blízcí bojovým sportům, soukromým ochranným službám či fotbaloví fanoušci. Chodí protestovat na zastupitelstva a natáčejí videa, kde mimo jiné vyhrožují politikům.
Letos v květnu na sebe upozornili tím, že narušili představení kontroverzní hry Naše násilí a vaše násilí v brněnském Divadle Husa na provázku, která byla podle nich perverzní. Policie vpád na jeviště posoudila jako přestupek. Slušní lidé na sebe také upozornili tvrdou kritikou sociálních projektů města či bojem proti domnělé islamizaci Brna.
Ministerstvo vnitra je loni zařadilo na seznam extremistických organizací. „Personální substrát skupiny tvoří mimo jiné i osoby s neonacistickou či chuligánskou minulostí,“ konstatovalo ministerstvo ve zprávě. Hnutí za to na něj podalo loni v říjnu žalobu.
Aktivisté přerušili v Brně kontroverzní hru o Ježíšovi