Brněnské ANO nechce zůstat mimo hru. Řeší, jak získat alespoň náměstka

  10:32aktualizováno  10:32
Hnutí ANO v Brně se nevzdává snah dostat se do vedení města. Už mu jako vítězi voleb nejde o křeslo primátora, rád by ale získal alespoň křeslo náměstka a hledá nové tváře. V ohrožení by tím mohli být nyní koaliční Piráti.

O koalici v Brně původně hned po volbách vyjednávali zástupci ANO, ODS, ČSSD a KDU-ČSL. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Je to podraz,“ prohlašovali loni po komunálních volbách dosluhující primátor Petr Vokřál i premiér Andrej Babiš, když se dozvěděli, že navzdory dohodám ostatní strany odstavily hnutí ANO z vedení města. S koalicí ODS, KDU-ČSL, ČSSD a Pirátů se brněnské ANO nechce smířit ani po tři čtvrtě roce.

Zastupitelé za ANO dosud z opozičních lavic opakovaně kritizovali koalici třeba za nezvládnutí koordinace dopravy, kdy se auta i spoje MHD kvůli opravám ulic tísnily v dlouhých kolonách.

Nyní podle informací MF DNES mezi členy sílí názor, že se mají přes všechny nesváry pokusit do vedení města dostat. Termínově se upínají k prvnímu výročí koalice v listopadu, po kterém se začínají rozjíždět nové důležité projekty, na kterých podle nich nemusí ve stávajícím složení panovat shoda.

„Už ani nejde o křeslo primátora. Za současné situace bychom se smířili i s tím, kdybychom mohli mít alespoň jednoho náměstka,“ tvrdí jeden z členů brněnského ANO, který si nepřál zveřejnit jméno.

Snahám o budoucí spolupráci na magistrátu nahrává i zákulisní informace, že v některých městských částech platí nepsaná dohoda, že zastupitelé z hnutí ANO a ODS na sebe neútočí.

Vokřál: Oficiálně jsme nejednali, ale potkáváme se

Ambice podílet se na vládě v Brně potvrzuje i sám Vokřál. Podle jeho mínění současná koalice nefunguje.

„Doposud pokračovali jen ve věcech, které jsme nastartovali my. Když se nic složitého neřeší, tak konfliktů moc není. Přitom se už stačili rozhádat například kvůli sociálním projektům, o kterých se bude znovu rozhodovat v září. Jsem velmi zvědavý, jak kdo bude hlasovat. Neshodli se ani v otázce obsazení míst ve stěžejních orgánech městských firem,“ připomíná Vokřál.

Tehdy Piráti oproti zbytku koalice nesouhlasili s tím, aby se do významných funkcí ve firmách volili politici. „Jde o indicie, které naznačují, že navenek jsou soudržní, ale realita může být jiná. Oficiálně jsme o koalici nejednali, ale to víte, že se jinak potkáváme třeba na zastupitelstvu,“ říká Vokřál, který je jedním z těch, kdo vyčkává na první rok koalice.

Sám přitom právě v tomto období zažil velké turbulence na radnici, když jako primátor řešil krizi kvůli rozdílným názorům na odvolání tehdejšího radního za ANO Tomáše Kratochvíla, který měl na starosti přípravu holdingu sdružujícího městské firmy.

Zástupci současné koalice oficiálně tvrdí, že spolupráce funguje dobře, a na vládu s ANO se proto moc netváří. „Nikdo z hnutí nás neoslovil s návrhem, že by se chtěli podílet na vládě. Z mého pohledu koalice funguje. Pokud máte v koalici čtyři subjekty, nikdy se neshodnete úplně na všem,“ reagoval náměstek primátorky Robert Kerndl (ODS).

Koalice funguje dobře, tvrdí Piráti i lidovci

Pirátský náměstek Tomáš Koláčný, jehož strana by při vstupu ANO do koalice mohla skončit v opozici, je z uvažování lidí z ANO překvapený. Podle něj není pravdivé tvrzení, že jen pokračují v projektech, které započala předešlá koalice.

„Stačí zmínit třeba multifunkční halu, která se řeší v jiné lokalitě než za minulého vedení,“ zmínil Koláčný jeden z důležitých projektů. Na tom, že koalice je funkční, se s ním shoduje i první náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

ANO může být navíc pro některé strany „toxické“ kvůli kauze kolem bývalého místostarosty na Brně-střed Jiřího Švachuly. Ten čelí obvinění za rozsáhlé podvody s veřejnými zakázkami. Poté, co v březnu na radnici této městské části proběhla razie a pět lidí skončilo ve vazbě, rezignoval šéf brněnského ANO Pavel Dvořák.

Exnáměstek Mrázek z kola ven?

A podle dalších členů rozhodně hnutí neprospěla ani výpověď jisté bývalé ženy vlivného brněnského politika z ANO, kterou zveřejnil server Neovlivní.cz. Popisuje, jak její bývalý muž ohýbal se svými spolustraníky zakázky, a prohlašuje, že je připravená své poznatky předat policii. Lidé z brněnského ANO si výpověď spojují s exnáměstkem primátora Richardem Mrázkem (ANO), který je podle Hospodářských novin připravený se proti nařčením z korupce právně bránit.

„Pro brněnské ANO je nyní nemyslitelné, aby se Mrázek vrátil do nějaké vedoucí funkce. Právě kvůli tomu, co se odehrává kolem Švachuly. Někteří spolustraníci se obávají, že i jich se mohou týkat další obvinění,“ rozpovídal se další člen brněnského ANO.

I proto vkládají naděje do nových tváří, které by se do užšího vedení brněnského ANO mohly dostat už na podzim, kdy si buňka zvolí nové předsednictvo. Podle informací MF DNES se například skloňuje jméno Davida Aleše, který je teď místostarostou Brna-sever. Mluví se o něm i jako o možném lídrovi kandidátky v nejbližších komunálních volbách.

„Tři roky jsem dělal krajského manažera, takže nějaké zkušenosti mám. Samozřejmě bude záležet na tom, jestli bude zájem, abych získal funkci v předsednictvu,“ tvrdí Aleš.

Exprimátor Vokřál nejspíš bude v příštím roce usilovat o křeslo hejtmana a ani možnost, že by se v příštích měsících stal náměstkem primátorky Vaňkové, by pro něj nebyla důstojná.

Podle politologa Otto Eibla je současná snaha ANO obvyklou strategií opozice, která nahlodává zvenčí koalici. „Když jim strany ve vládě samy neotevírají vrátka, tak se ANO snaží si je samo otevřít,“ míní politolog.

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO (9. 10. 2018):

Nejčtenější

Rodiče se zlobí, že jejich děti učí exsenátorka opilá. Ředitel to odmítl

Marta Bayerová, KSČM

Po nedobrovolném ukončení politické kariéry se celoživotní komunistka Marta Bayerová vrátila ke kantořině. Na její...

Letoun Smartwings se kvůli problému s podvozkem musel vrátit do Brna

Trajektorie letu Boeingu 737-8HX mířícího na řecký ostrov Zakynthos, který se...

Boeing společnosti Smartwings, který měl namířeno z Brna na řecký ostrov Zakynthos, se v úterý ráno krátce po vzletu...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Na městském okruhu v Brně praskl vodovod, při opravě se roztrhl znovu

V brněnské ulici Gajdošova v úterý ráno praskl vodovod, kvůli čemuž byly...

V Brně na velkém městském okruhu v Gajdošově ulici praskl ráno vodovod. Dva jízdní pruhy ze čtyř jsou neprůjezdné, na...

Trenér Komety: Myslel jsem, že mi Zábranský zavolá, abych vedl béčko

Petr Fiala vede hokejisty Komety

Když to jméno zaslechne hokejový fanda, musí hodně zapřemýšlet, o koho se vůbec jedná. I on sám při rozhovoru pro MF...

Další z rubriky

Po zkušenostech z Nepálu doplní tým záchranářů i pediatr či gynekolog

Český traumatým trénuje v areálu fakultní nemocnice v brněnským Bohunicích....

Jediný český traumatým, který zasahuje při humanitárních katastrofách ve světě, rozšiřuje specializace lékařů a...

Víno ředí a „moravské“ hrozny mají z ciziny, trestný čin to ale není

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

Ani novela vinařského zákona zcela nevymýtila podvodníky, kteří ohrožují poctivé vinaře. Zákazníci ztrácejí důvěru...

Na D1 shořel nákladní vůz plný akumulátorů, vytekla z nich kyselina

Požár nákladního vozu u Brna uzavřel D1

Požár nákladního vozu odpoledne na několik desítek minut uzavřel dálnici D1 u Brna na 191. kilometru. Z nákladu kvůli...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÉR ELEKTRO ZAŘÍZENÍ JEDNOSMĚNNÝ PROVOZ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz