Jihomoravské ANO trápí kauzy. Kritika míří na Vokřála i Malou

  6:56aktualizováno  6:56
Jména vlivných brněnských politiků z ANO se objevila v kauze úniků informací z policejních databází. Část naštvaných kolegů je chce z funkcí na jižní Moravě vyšachovat a volá po nových tvářích ve vedení. Kritika míří na exprimátora Petra Vokřála i šéfku jihomoravské organizace Taťánu Malou.

Bývalý brněnský primátor Petr Vokřál. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Před dvěma lety detektivové z tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zadrželi dvě desítky lidí kvůli úniku informací z policejních databází, které měly spojitost převážně s Brnem. Mezi nimi byl například majitel investiční skupiny DRFG a někdejší člen brněnského ANO David Rusňák, jenž hnutí štědře sponzoroval. Později však žalobce jeho stíhání podmíněně zastavil.

Aféra tím ale neutichla. Nově kriminalisté obvinili dalších jedenáct lidí a u devíti rozšířili stíhání. Zjistili totiž, že nelegální činnost byla mnohem závažnější. Byznys s tajnými policejními informacemi se mimo jiné týkal vlivných členů brněnského ANO – podle detektivů hledali zkorumpovaní policisté na objednávku v databázích informace také o brněnském exprimátorovi Petru Vokřálovi, jeho náměstkovi Richardu Mrázkovi či Jiřím Faltýnkovi, synovi druhého nejvlivnějšího muže hnutí Jaroslava Faltýnka.

Tyto nové informace, s nimiž přišel týdeník Respekt, dál tříští jednotu hnutí na jižní Moravě. Přestože zmínění politici nejsou v roli stíhaných, podle některých spolustraníků jde o další z případů, které táhnou ANO v kraji ke dnu. „Kam se hrabe hejtmanka Pokorná Jermanová ze středních Čech se služebním autem, který využíval její manžel. U nás se jen v souvislosti s kauzou Švachula bavíme o zpronevěře desítek milionů. Z tohoto pohledu jsme nejzkorumpovanější krajskou organizací v republice. Za to má primárně nést odpovědnost naše vedení, které ale jen nečinně sedí,“ tvrdí jeden z vlivných členů brněnského ANO, jenž si kvůli napětí v hnutí přál zůstat v anonymitě.

Žádný rozkol, oponuje Malá

Podobný názor sdílí i dnes už bývalý šéf místní organizace v Bohunicích Antonín Brzobohatý. Funkce se vzdal v době, kdy se provalila kauza týkající se rozsáhlých machinací s veřejnými zakázkami na radnici Brno-střed, v níž policie obvinila exmístostarostu Jiřího Švachulu či bývalého šéfa investičního odboru Petra Liškutina (oba dříve ANO).

„Hnutí v Brně by prospělo, kdyby do vedení přišly nové tváře, jež nemají se současnými kauzami nic společného. Nebo klidně známí členové bez škraloupů, kteří kvůli současné situaci v hnutí zvažují, že odejdou,“ má jasno Brzobohatý, jenž je za ANO dál zastupitel Bohunic.

V brněnském hnutí tak podle informací MF DNES sílí hlasy lidí, již si nepřejí, aby ve vedení byli „toxičtí“ členové jako Faltýnek, Mrázek, ale kvůli nečinnosti i Vokřál či krajská šéfka hnutí Taťána Malá. „Ti, co si přejí změnu, jsou však v menšině. Zatím,“ podotýká Brzobohatý.

Zda se rovnováha sil změní, napoví nejbližší měsíce. Už na podzim si totiž brněnské ANO zvolí nové předsednictvo, zároveň se začne řešit kandidátka do krajských voleb, které se konají příští rok. A na předních místech seznamu má podle plánu „krýt záda“ Vokřálovi právě nynější krajská radní Malá – pro kritiky nežádoucí osoba, jež kvůli plagiátorství svých diplomových prací musela po 13 dnech skončit ve funkci ministryně spravedlnosti.

Seznam „nechtěných“

Koho a proč chtějí kritici v hnutí ANO upozadit

  • Petr Vokřál (brněnský exprimátor): Nepodařilo se mu vyjednat koalici v Brně, ANO skončilo v opozici. Část členů mu vyčítá nečinnost. 
  • Taťána Malá (krajská radní): Po 13 dnech musela opustit post ministryně spravedlnosti kvůli podezření z plagiátorství diplomových prací. 
  • Richard Mrázek (exnáměstek primátora): Bývalá manželka jej veřejně viní z korupce. 
  • Jiří Faltýnek (brněnský zastupitel): Syn místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka levně koupil luxusní vilu od podnikatele zadrženého při razii ohledně manipulace veřejných zakázek. A to v době, kdy zároveň seděl ve vedení městské firmy Teplárny Brno, která stejnému podnikateli zadala tendry za stamiliony. 
  • Marek Janíček (brněnský zastupitel a exšéf místní buňky ANO): Současně zastával několik placených funkcí najednou, podle kritiků je ale jinak v hnutí nečinný.

Malá tvrdí, že je naprosto normální, když mají členové různé názory. Žádný rozkol v hnutí se však podle ní nekoná. „Pokud si někdo myslí, že nemám být na krajské kandidátce, předpokládám, že mi to řekne, a já se vyjádřím. Myslím, že na kraji pracuji dobře,“ reaguje Malá. Odmítá i kritiku nečinnosti místní buňky. „Okamžitě jsme vyloučili Švachulu s Liškutinem. Udělali jsme vše, co šlo,“ argumentuje Malá.

„Nic jsme si neobjednávali“

Všichni politici, jejichž jména se objevila v kauze úniků informací, zároveň shodně tvrdí, že si vlastní lustrace z policejních databází neobjednávali. Na čí zadání se tak stalo a k čemu konkrétně měly informace sloužit, zatím není jasné. „Dozvěděl jsem se to až na policii, byl jsem nemile překvapený. Asi v tom sehrálo roli moje příjmení,“ domnívá se Faltýnek mladší, který v kauze nyní figuruje v roli svědka.

A vážně nebere ani kritická slova spolustraníků. „Domnívám se, že tento komunikační šum nemá větší význam. Sám se do vedení nehrnu,“ řekl Faltýnek. Stejně jako on o lustraci svého jména prý nevěděl ani exprimátor Vokřál, který větší neshody v hnutí také popírá.

Kritici současných poměrů v brněnském ANO vkládali naděje do „vycházející hvězdy“ Davida Aleše, místostarosty Brna-sever, jenž měl být podle informací MF DNES lídrem nového názorového proudu. Bývalý krajský manažer hnutí však po včerejší schůzce s Vokřálem a Malou změnil „rétoriku“. „Jsme ve shodě. Nemáme mezi sebou problémy,“ uvedl Aleš s tím, že se na vyšší místa ve vedení nehrne.

Nejčtenější

Učitelkám se na procházce ztratil dvouletý hoch, zjistili to až rodiče

Učitelkám v Brně se zatoulal dvouletý chlapec

Policie vyšetřuje incident v brněnské soukromé školce, kde se při procházce ztratil teprve dvouletý chlapec. Ukázalo se...

Kometa srazila Spartu, v derby slaví Hradec. Kladno má první bod

Sparťanský brankář Jakub Sedláček (uprostřed) kapituluje v utkání s Kometou...

Karlovy Vary ve 4. kole Tipsport extraligy poprvé prohrály - v Olomouci 2:3 - a na prvním místě tabulky je vystřídal...

Při srážce autobusu s nákladním autem zemřela v Brně jedna cestující

V Brně se srazil autobus s nákladním autem. Zranilo se osm lidí.

Ve Vídeňské ulici v Brně se ve směru z centra před polednem srazilo nákladní auto s autobusem. Zranilo se osm lidí...

Plekancův vynález na buly teď pomáhá Kometě

Mistr vhazování v akci. Tomáš Plekanec zlepšuje buly Komety svými radami i...

Často přehlížené, přesto mimořádně důležité jsou v hokeji souboje na buly. V Kometě mají na jejich pilování unikátního...

Spor o větrání v MHD skončil potyčkou, cestující si lehl do uličky

Ilustrační snímek

Kvůli otevřenému okénku v brněnském autobusu MHD se pohádali cestující tak, že musela zasahovat záchranná služba. Do...

Další z rubriky

Kraj nekoupí akcie Technologického parku, teď ho chce získat Brno

Krajský zastupitel Petr Vokřál (vpravo) debatoval s náměstkem Janem Vitulou....

Jihomoravští zastupitelé definitivně odmítli půlmiliardový nákup akcií Technologického parku v Brně. Do jednání se nyní...

Evropské televize k nám jezdí objevovat nové seriály, říká šéfka festivalu

Na festival Serial Killer dorazily loni tři tisíce lidí. Jeho ředitelka...

Promítání zahraničních seriálů, které ještě neviděli ani tamní diváci, a exkluzivní premiéry českých seriálových...

Olympia slaví dvacet let. Teď cílíme na gastronomii, říká ředitel Pazour

Jan Pazour šéfuje od roku 2011 brněnské Olympii za provozovatelskou firmu ECE...

Už dvě dekády chodí zákazníci za nákupy i zábavou do obřího obchodního centra Olympia. Od otevření se drží na špici...

Židovským dětem jsem za války opékala žabí stehýnka, vzpomíná partyzánka

Anna Kalousová s medailí Českého svazu bojovníků za svobodu. Za své hrdinství...

Anna Kalousová je poslední žijící znojemská bojovnice partyzánského odboje v době druhé světové války. Proti nacistům...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz