„Dnes jsem požádal oblastní předsednictvo o pozastavení členství. Podepsanou žádost doručím příští týden. Chci se trochu zkoncentrovat po masivní mediální masáži,“ sdělil redakci MF DNES Jiří Faltýnek.
Stalo se tak v den, kdy státní zástupce podle očekávání podal obžalobu na bývalého místostarostu na radnici Brno-střed Jiřího Švachulu a další lidi figurující v brněnské korupční kauze.
Jak napsal server Aktuálně.cz policisté v korupční kauze Švachula podezřívají z braní úplatků právě Faltýnka, syna místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.
Policejní odposlechy zachytily konverzaci, ve které se hovoří o odvádění údajných „desátků“ z veřejných zakázek právě Faltýnkům.
„Do zločinecké organizované skupiny lze zařadit i Jiřího Faltýnka, který z titulu své pozice u Tepláren Brno přímo ovlivňuje veřejné zakázky zadávané tímto subjektem spřízněným firmám,“ cituje server z policejního spisu.
Detektivové mají například k dispozici nahrávku rozhovoru někdejšího místostarosty za ANO Jiřího Švachuly a majitele bezpečnostní agentury Samana El-Talabaniho, který je nyní v pozici spolupracujícího obviněného.
Sešli se v kavárně v brněnském nákupním centru IBC. Pohádali se, protože podle spisu politik za ANO kontaktoval přímo podnikatele Ivana Trunečku z firmy MTC-stav, čímž chtěl El-Talabaniho obejít.
„Žes okradl Faltýnky a žes jim dal třicet procent místo těch padesáti, jak jste se domluvili. Tak toto vykládal Trunečka o tobě, aby se ochránil,“ říká na nahrávce El-Talabani. V konverzaci také zaznívá označení „efka“, kterými jsou podle kriminalistů míněni právě Faltýnkovi.
„Sám říkáš, že říkají lidi o mně, že jsem někomu já něco stopil. Já jsem nikomu nic nestopil. Ani efkovi starýmu, ani efkovi mladýmu,“ bránil se Švachula.
Jaroslav Faltýnek Aktuálně.cz řekl, že se Švachulou nemá žádný vztah. Jeho syn Jiří však uvedl, že se jeho otec a někdejší místostarosta Brna-střed dlouhodobě kamarádili.
Zrušili nás bez varování, zní z brněnských buněk hnutí ANO
Téměř čtyřem desítkám lidí tak zničehonic zaniklo členství v hnutí. Jsou mezi nimi i komunální politici, kteří opakovaně uspěli ve volbách. Společně s nimi končí také místopředseda brněnské buňky Pavel Dvořák, jehož jméno je spojováno s kauzou týkající se rozsáhlé korupce na Brně-střed.
Krajské předsednictvo ukončilo činnost organizacím v Černovicích, Starém Lískovci a Židenicích. Rozhodlo na základě návrhu bývalého brněnského primátora a nyní lídra krajské kandidátky Petra Vokřála. Podle něj zrušené buňky dlouhodobě fungují v rozporu se základními morálními principy a hodnotami hnutí ANO.
Lidé z dnes již zrušených místních organizací mají ale jasno. Přišel trest za jejich „rebelování“.
„Jsem v šoku, nikdo nás nevaroval, ani nám nedal prostor se vyjádřit, prostě nám zrušili buňku a vyhodili nás ze strany. Přitom jsme fungovali velmi dobře, už druhé volební období vedeme místní radnici,“ tvrdí předsedkyně ANO v Židenicích Iva Votavová.
Znelíbili se podle ní ve chvíli, kdy na druhé místo krajské kandidátky prosazovali současného hejtmana Bohumila Šimka. „Podle nás měl větší šanci uspět než Vokřál, který si složil kandidátku po svém, s čímž jsme nesouhlasili. Zrušení buňky je trest za to, že jsme si dovolili být proti,“ podotkla Votavová.
Stejný názor sdílí také šéfka černovické buňky a tamější místostarostka Šárka Korkešová. „Vnitrostranická situace byla v poslední době velmi zoufalá. Nikdo s námi delší dobu nekomunikoval, ani krajské, ani brněnské předsednictvo,“ poznamenala s tím, že v Černovicích o plánu na zrušení buňky netušili.
Vše řídí Vokřál s Malou, zlobí se ve Starém Lískovci
„Evidentně jsme se provinili tím, že jsme podporovali pana Šimka, aby byl druhý na krajské kandidátce. Situace ve straně se vyhrotila tak, že Vokřál ignoroval doporučení místních organizací s trapným vysvětlením, že jeho kandidátka je více sexy,“ dodala Korkešová.
Kandidátku, jak ji sestavil bývalý primátor, nepodpořili ani ve Starém Lískovci. „Jasně se ukázalo, jaká situace nyní v jihomoravském ANO panuje. Vše řídí Vokřál s Malou (Taťána Malá, předsedkyně krajské organizace, pozn. red.), a když s jejich názory nesouhlasíte, tak prostě skončíte. Takové jednání nemá v demokratické straně obdoby, tak se snad nechovali ani komunisté. Jsme zklamaní, kam ANO, profilující se na začátku jako protikorupční hnutí, dospělo,“ zlobí se předseda buňky David Růžička.
Redakce MF DNES se pokoušela dovolat také Malé, ta však nezvedala telefon.
Za návrh Vokřála zrušit „problémové“ buňky se však postavil předseda hnutí Andrej Babiš. „Jak jsem to pochopil, byly to organizace, kde svůj vliv uplatňovali lidé mimo hnutí, napojení na podivné skupiny. Jiná cesta, než je všechny zrušit, nebyla. Já už tam další Švachuly vážně nechci,“ prohlásil Babiš.
Právě kauza týkající se rozsáhlých machinací s veřejnými zakázkami na radnici Brno-střed, kde je hlavním obviněným někdejší místostarosta za ANO Jiří Švachula, dlouhodobě hýbe celým hnutím.
Spojitost se Švachulovou kauzou nicméně ve zrušených buňkách nechápou. „Jak může mít někdo z organizace ve Starém Lískovci napojení na lidi z kauzy Švachula, když jsme v opozici a na chod radnice nemáme žádný vliv? Působí to na mě jako falešná záminka, jak se zbavit kritiků uvnitř hnutí,“ reagoval Růžička.
Server Seznam Zprávy ale nedávno zveřejnil informaci, že se o černovickou místostarostku Šárku Korkešovou, již zmiňují jako bývalou Dvořákovu partnerku, zajímají kriminalisté, a dokonce proti ní zahájili úkony trestního řízení.
Z dostupných dokumentů ale prý není jasné, z čeho ji policie v rámci vyšetřování brněnských zakázek podezřívá. Korkešová tvrdí, že je to jen snůška nesmyslů, jejich medializace prý měla za cíl ji poškodit a dostat z ANO.
Policie zasahovala přímo na radnici městské části Brno - Střed: