Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. prosince 2021 Ambrož, Benjamin

Hitlerova dálnice znovu před soudem. Kritici chtějí R43 vytlačit z Brna

  6:23
Nekonečné spory o R43 znovu řeší soud. Kritici napadají plánovanou trasu přes Bystrc. Chtějí vést dálnici oklikou dál od Brna. Vadí jim především množství aut, která by projížděla městem a zvyšovala hluk. Rozsudek zazní příští týden, Jihomoravský kraj očekává, že se spory potáhnou dál.

Historická trasa Hitlerovy dálnice, jíž se plánovaná trasa D43 nejvíce blíží. | foto: Wikipedia, CC-BY Beroesz

Pokud dnes někdo vyrazí autem z Brna k Moravské Třebové, kde by měla v budoucnu končit nová rychlostní silnice či dálnice R43, trvá mu zhruba 70 kilometrů dlouhá cesta hodinu a půl. V průměru tak jeho rychlost nepřekročí ani tu nejvyšší povolenou v obci, tedy 50 kilometrů v hodině.

Desítky let slibovaná R43 je dnes sice namalovaná na papíře, jenže to už byla i dříve a nakonec i zásahem soudu spadl návrh pod stůl. V nejistotě se nachází i dnes. Krajský soud v Brně se zabývá tím, že by měla spojnice vést přes brněnskou městskou část Bystrc. Tedy po takové trase, která se nejvíce podobá té Hitlerově, když tudy plánoval dálnici z rakouské Vídně do polské Vratislavi.

Právě bystrckou variantu R43 napadli u soudu její odpůrci. Ti chtějí zrušit loni na podzim schválenou aktualizaci krajského územního plánu, správně nazývaného zásady územního rozvoje.

V roce 2012 odcházeli odpůrci od soudu s úspěchem. I proto si chtěl Jihomoravský kraj tentokrát dát záležet, aby bylo vše pečlivě a detailně vypočítáno a prozkoumáno. 

I tak ale kritici napadají výpočty a dopravní modely, které určily jako nejlepší možnou variantu právě tu přes Bystrc. 

Dálnice přivede do Bystrce více aut

„Zásadní problém vnímáme v tom, že je hluk posuzován jen do vzdálenosti 400 metrů od dálnice. Větší vzdálenost není vůbec započítána, i když víme, že třeba z dálnice D1 je hluk slyšet několik kilometrů. Tady se to ale uměle ořezalo. Kdyby se to tak nestalo, jednotlivé posuzované varianty by byly jako nejlepší seřazeny v jiném pořadí,“ prohlásil u soudu Pavel Škarvada, který žije v Bystrci a pracuje na brněnském Vysokém učení technickém.

I když soudce David Raus kritikům při jednání několikrát opakoval, že soud tady není od toho, aby řešil, která varianta vedení dálnice je lepší, stejně kritici několikrát zmiňovali své argumenty. Vyzdvihovali, že bystrcká varianta je špatná, protože do Brna, zejména Bystrce, přivede tranzitní dopravu. A naopak jsou přesvědčeni, že lepší je, pokud dálnice povede Boskovickou brázdou.

„Jsme přesvědčeni, že tato varianta nemá ani jedno problémové místo oproti zvolené. Proto je i podle nás lepší,“ míní další dlouholetý kritik Petr Firbas. A dodal, že tato varianta nebyla dostatečně posouzena ve všech kritériích.

Právního zástupce Jihomoravského kraje Ján Bahýľ nerozporoval, že dálnice v bystrcké stopě skutečně přivede do této městské části více aut. Podle něj to však vykompenzují nutná opatření, například protihlukové stěny. „Cílem je, aby se doprava v Brně více rozložila,“ sdělil advokát.

Varianta dálnice Boskovickou brázdou se podle něj už na začátku vyřadila. Byla by dál od Brna, proto by ze stávajícího silničního tahu I/43 neodvedla takové množství aut. Neměla by tedy takový účinek jako ta bystrcká. 

„I u Bystrce se navíc posuzovalo více variant. Není tak pravda, že byla jen jedna, což řekl i právní zástupce navrhovatelů ve své závěrečné řeči,“ řekl MF DNES krajský radní pro územní plánování Martin Maleček (Starostové pro jižní Moravu), který se na soudní jednání přišel podívat. Sám ale nijak nevystoupil. „Za mě vše proběhlo procesně v pořádku a uvidíme, jak to dopadne,“ okomentoval.

Maleček očekává odvolání

Soudní líčení bylo nakonec zhruba po pěti hodinách jednání odročeno na úterý 26. října, kdy soudci vyhlásí rozsudek. 

Ať už ale zazní příští týden cokoliv, tedy soud návrh zamítne, nebo vyhoví kritikům, bude podle Malečka spor pokračovat u Nejvyššího správního soudu. Tam podle něj jedna či druhá strana podá kasační stížnost.

Spor a nejistota kolem dlouho slibované dálnice tak bude dál pokračovat. Těžko tak rozlousknout otázku, kdy se po dálnici lidé svezou, a to paradoxně ani u části R43 od Bořitova dál na sever, kde její trasu nikdo nerozporuje.

U nejpřipravenějšího osmikilometrového úseku mezi Svitávkou a Bořitovem na Blanensku se teď v září teprve dokončil základ dokumentace pro územní rozhodnutí. „Po zapracování připomínek a vyhotovení čistopisu bude v nejbližších měsících probíhat inženýrská činnost pro zajištění územního rozhodnutí,“ stojí v materiálu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) s tím, že územní rozhodnutí chce ŘSD získat během příštího roku. Začátek prací je aktuálně naplánovaný na rok 2025, hotovo by pak mohlo být za tři roky. To však záleží právě na rychlosti získání potřebných povolení.

U dalšího téměř dvacetikilometrového úseku v severní části Jihomoravského kraje se v současnosti na žádných povolovacích řízeních vůbec nepracuje. A v sousedním Pardubickém kraji není R43 ani uvedená na mapě připravovaných staveb ŘSD. Na rozdíl od plánované D35, která propojí Hradec Králové a Olomouc a na niž by se měla R43 někdy v budoucnu napojit. 

Poznámka

Pro zjednodušení textu využíváme pouze zkratku R43, i když si uvědomujeme, že je to dnes již nepřesné. Na druhou stranu široce zaužívané a pro orientaci proto snazší.

Toto označení totiž nesla plánovaná komunikace od samého počátku, protože se o ní uvažovalo jako o rychlostní silnici R43.

Když byly v roce 2016 všechny rychlostní silnice úředně změněny na dálnice, začalo se o komunikaci hovořit jako o dálnici D43.

V roce 2019 ovšem přišla vláda s tím, že mezi Brnem a Moravskou Třebovou nebude potřeba přímo dálnice, ale postačí nová kapacitní silnice I. třídy, kterou silničáři začali nazývat zkratkou S43, potažmo I/43.

To však může být značně matoucí kvůli dnes existující silnici I. třídy číslo 43 (I/43) mezi Brnem a Svitavami.

A aby těch označení nebylo málo, ŘSD podle letos v dubnu vydaného dokumentu „Kategorizace dálnic a silnic I. třídy do roku 2050“ plánuje změnit číslo chystané kapacitní silnice na I/73.

Autor:
  • Nejčtenější

Staré panelákové jádro nahradila skvělá koupelna a ještě lepší kuchyň

Robert se narodil v Německu, ale už řadu let žije v Brně. Nyní se s manželkou rozhodli, že se přestěhují z centra na...

Studenti poslali škole předžalobní výzvu, nelíbí se jim tlak na očkování

Skupina studentů z Masarykovy univerzity v Brně poslala škole předžalobní výzvu kvůli údajnému tlaku na očkování proti...

Čtyři auta přivezla na Břeclavsko 53 migrantů, jeden řidič prorazil zátarasy

Jihomoravští policisté odpoledne pronásledovali a zastavili tři auta, ve kterých cestovalo celkem 44 migrantů převážně...

VIDEO: Řidič nebezpečně předjížděl na sněhu, ostatní se mu zdáli moc pomalí

Zatímco většina řidičů se po nedělní sněhové nadílce snažila na silnicích chovat opatrně, šestatřicetiletý šofér na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejistota brněnský fotbal neopouští. Další jednání o prodeji krachlo

Premium Naděje příznivců brněnského fotbalu, že do jarních bojů o postup do první ligy půjde Zbrojovka už s novým silným...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Na návrh Brňanů postaví zelené podchody i kurty, na projekty jde 32 milionů

Hned třináct projektů vymyšlených „sousedy“ si letos Brňané prohlasovali v participativním rozpočtu Dáme na vás. Z...

Lidem na jižní Moravě teče z kohoutku voda plná dusičnanů. Nikdo neví proč

Premium Už půl roku se lidé na Pohořelicku potýkají s problematickou vodou, která jim doma teče z kohoutků. Dusičnanů je v ní...

Staré panelákové jádro nahradila skvělá koupelna a ještě lepší kuchyň

Robert se narodil v Německu, ale už řadu let žije v Brně. Nyní se s manželkou rozhodli, že se přestěhují z centra na...

Kino Scala a Divadlo Bolka Polívky čeká oprava. Hledají náhradní scénu

Potřebuje odhlučnit, protože promítání v kině Scala se vzájemně ruší s představeními v Divadle Bolka Polívky, a...

Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?
Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?

Na relax ve vaně mnohdy v každodenním shonu zapomínáme. Koupelovými solemi a koncentráty německé značky tetesept darujete svým blízkým odpočinek a...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Staré panelákové jádro nahradila skvělá koupelna a ještě lepší kuchyň

Robert se narodil v Německu, ale už řadu let žije v Brně. Nyní se s manželkou rozhodli, že se přestěhují z centra na...