Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 26. května 2022 Filip

Jihomoravským hejtmanem se stal Grolich. Zdražíme krajské jízdenky, avizuje

  9:54
Novým hejtmanem Jihomoravského kraje zvolili krajští zastupitelé na ustavujícím zasedání lidovce Jana Grolicha. Hlasovalo pro něj 55 zastupitelů, nikdo nebyl proti, osm se zdrželo hlasování. Grolich ve funkci nahradil Bohumila Šimka zvoleného za ANO, který se stal jako opoziční zastupitel předsedou kontrolního výboru.

„Jsme v dobrém kontaktu, předávání řízení probíhá skutečně nadstandardně,“ chválí Bohumila Šimka nový hejtman Jan Grolich, jenž se domluvil na koalici s ODS, Piráty a Starosty pro jižní Moravu.

Ujímáte se hejtmanského křesla asi v nejtěžší době za dvacet let existence samosprávných krajů. Jak jste na tuto situaci vy i celá koalice připraveni?
To se ukáže časem. Dosavadní pan hejtman však byl velice otevřený, abychom mohli nasát informace. Na krizový štáb jsem chodil já, první náměstek pan Dubec, paní radní Leitnerová, která bude mít na starost sociální oblast, a byl tam i pan radní Kasala za zdravotnictví.

Kdy se sejdete jako nová rada a co budete řešit jako první?
Hned po ustavujícím zastupitelstvu budeme mít krátkou radu, ale především kvůli organizačním a formálním záležitostem. Pak se potkáme poprvé příští týden ve čtvrtek a poté se budeme scházet asi každý týden, protože budeme řešit především krajský rozpočet na příští rok. Máme na to relativně krátký čas, protože do 3. prosince musíme zveřejnit návrh.

Kdo povede kraj

 • Mezi 11 členy rady má čtyři zástupce ODS, tři Piráti a po dvou KDU-ČSL a také Starostové pro jižní Moravu.
 • Náměstky hejtmana jsou Lukáš Dubec (Piráti), Jan Zámečník (KDU-ČSL), Jiří Nantl (ODS) a František Lukl (STAN). 
 • Dalšími radními jsou Jiří Crha (ODS), Vladimír Šmerda (ODS), Jiří Kasala (ODS), Jana Leitnerová (Piráti), Jiří Hlavenka (Piráti) a Martin Maleček (STAN).
 • Lidovci se starají o ekonomiku, sport a regionální rozvoj, ODS zase o dopravu, investice, zdravotnictví a školství. Piráti mají v gesci životní prostředí, sociální oblast, participaci, otevřenost a vědu s výzkumem. Starostům připadlo územní plánování, kultura a cestovní ruch.

To pro vás bude nelehký úkol, protože musíte počítat s velkými výpadky na daních. Jaké jsou první nástřely?
Návrh rozpočtu je dnes takový, že tam není žádná nová investice, jen ty rozpracované, přesto však musíme vyškrtat přes půl miliardy korun. Není už kde škrtat v investicích, takže budou muset být stejně jako letos opět ponižovány některé dotační tituly.

Vidíte prostor na to, aby se někde přidávalo? V minulosti jste zmínil, že byste chtěl za každých okolností navýšit dotační programy na boj se suchem.
V tomto případě budu určitě navrhovat, aby došlo k posílení. Myslím, že investice do krajiny mají veliký význam. Uvidím, jestli to projde, protože škrty půjdou napříč vším a dotace nejsou o ničem jiném než o politické diskusi. My jsme tu debatu ještě nevedli, takže zatím závěry neexistují.

Je to jediná věc, kde vidíte prostor pro navýšení, a jediná oblast, která by si to zasloužila?
To není o zásluze, ale zvedají se platy, roste inflace, takže aniž bychom chtěli, musíme zvedat, protože je to dané zákonem. My na to musíme reagovat a nemůžeme lidem platit méně.

Mířím vzhledem ke covidu k oblasti zdravotnictví a sociálních věcí. Dostane se sem více peněz?
Není příliš reálné, abychom tam dávali více. Každopádně ale počítáme s rezervou na covid nebo obecně krizové situace. Celkově bude debata o rozpočtu spíš o tom, kde neškrtat, než kde peníze navýšit.

Na druhou stranu byste mohli díru zalepit tím, že byste zdražili krajské jízdenky, jejichž ceny jsou asi šest nebo osm let stejné. Je to na stole?Určitě není dlouhodobě udržitelné, aby se stále jezdilo za stejné ceny. Bude to téma, o kterém se budeme bavit, ale nedokážu teď říct, jestli se bude zdražovat už pro příští rok. Sám si to nemyslím, protože letošek je těžký pro všechny a pro každý rodinný rozpočet.

Jihomoravský kraj dlouhodobě trápí, a bylo to často zmíněno před volbami, špatně nastavené rozdělování peněz v rámci rozpočtového určení daní. Máte už v plánu o tom jednat?
Už teď jsem přesvědčován, abych někoho podpořil na předsedu asociace krajů, ale já chci od toho člověka slyšet, že se bude asociace tomuto tématu věnovat. Doufám, že se k tomu vrátíme, protože jednání zamrzla na začátku letošního roku s příchodem koronaviru. Je však jasné, že toto nebude mít na rozpočet příštího roku žádný vliv. Budeme rádi, když změna projde do konce volebního období.

Podobný problém je i u sociálních služeb, kde je také špatně nastavený systém. Kdy v tomto případě chcete začít jednat?
Tady je problém, že příští rok jsou parlamentní volby, a do nich žádná změna nenastane. To je nereálné. Otázkou je, s kým budeme jednat po volbách. Neočekávám, že to bude paní ministryně Maláčová.

Nejen vy jste v kampani říkal, že chcete kraji dodat energii, aby nežil jen z podstaty, a nastolit zásadní změny, které region posunou. Půjde to však, když mluvíte o těchto problémech?
Nekandidovali jsme jen pro rok 2021. Jsem přesvědčený, že další tři roky budou o něčem jiném. Doufám, že se na jaře zbavíme krize po stránce zdravotní, během roku snad i té ekonomické, takže s dobrým rozpočtem budeme fungovat až od roku 2022. Věřím, že to pochopí i občané. Samozřejmě je jasné, že některé změny nejdou ze dne na den ani z roku na rok.

Vy sám i náměstek Lukáš Dubec z Pirátů jste mluvili o tom, že po nástupu na krajský úřad odstraníte turnikety u vstupu do budovy. Půjdete s tímto návrhem někdy brzy i na jednání rady?
Ono to nebude až tak jednoduché, ani si nemyslím, že to je v kompetenci rady. Jde čistě o provozní věc, kterou je potřeba řešit s ředitelem krajského úřadu. Sám nevím, jestli se tím máme zabývat zrovna teď. V době covidu, kdy je dobré vědět, kdo přišel a odešel třeba kvůli trasování, stojí za to se zamyslet, jestli z čistě praktického hlediska systém ještě neponechat. Navíc přes turnikety funguje i evidence přítomnosti zaměstnanců na úřadě, takže to není možné jen tak odmontovat. Do budoucna to ale bude jeden z kroků, které přispějí k otevření úřadu.

Kdo je Jan Grolich

 • Narozen: 11. června 1984
 • Vzdělání: maturoval na brněnském Biskupském gymnáziu, absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity (2009)
 • Kariéra: působil jako advokátní koncipient a již jako starosta složil advokátní zkoušky
 • Současná funkce: starosta obce Velatice (od 2010), zastupitel Jihomoravského kraje (od 2016)
 • Působení v politice: do obecního zastupitelstva poprvé kandidoval jako šestadvacetiletý v roce 2010 jako nestraník za KDU-ČSL, později se stal členem strany; do krajského zastupitelstva byl zvolen před čtyřmi lety z devátého místa (lidovci získali 11 mandátu a skončili druzí); letos již kandidátku KDU-ČSL v kraji vedl, získal i nejvíce preferenčních hlasů, lidovci skončili s 11 mandáty opět druzí za ANO
 • Rodina: ženatý

Kvůli nedostatku peněz nejspíš skončí v šuplíku i plán Šimkovy koalice na léčebný ústav v Pasohlávkách...
Určitě se to dotáhne do fáze stavebního povolení, ale je to projekt, který si zaslouží přehodnotit. Odborníci by měli říci, jestli se nedá nějak upravit, aby byl provoz méně nákladný, nebo zda by na něj nebylo možné získat dotaci. Takových projektů je ale více a je potřeba si říct, jestli by je nešlo nějak poupravit.

Minulý týden vyšla zpráva, že brněnské závody MotoGP nejsou pro příští rok v kalendáři kvůli špatnému stavu okruhu. Vy jste reagoval, že se v tomto zatím příliš neorientujete. Čtyři roky jako zastupitel jste ale přece rozhodoval o dotacích na závody.
Samozřejmě jsme měli spoustu materiálů, ale až na jednáních s paní primátorkou a s vedením Automotodromu načerpáte informace, které z žádného papíru nevyčtete.

Byl byste rád, aby závody v Brně zůstaly, ale zároveň je jasné, že se trať bude muset opravit. Co s tím?
Nemůžeme dát sto milionů do opravy okruhu pro závody, které jsou domluvené jen na jeden rok. To není o spolku, Brnu nebo Jihomoravském kraji, ale Automotodromu, který už v minulosti dělal drobné opravy. Pokud je provede i tentokrát, můžeme se bavit o smlouvě na závody na další roky i o tom, jestli jsme schopni spolufinancovat větší opravu dráhy.

Autor:
 • Nejčtenější

V kuřimské kauze se objevily i známé tváře, Škrlová oklamala i celebrity

Herec, zpěvák, novinář. Kolem kauzy Kuřim se motaly i známé tváře, které se po odhalení svých rolí v případu dušovaly,...

Archeologové našli pod silnicí stovky koster, kruhové objezdy musejí počkat

Zhruba stovku hrobů odkryli archeologové při průzkumu pod silnicí, který předcházel stavbě kruhových křižovatek ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při cestě na nákup vjel senior do protisměru, čelně se střetl s dalším autem

Špatnou odbočku si na cestě za nákupy vybral ve čtvrtek šestaosmdesátiletý řidič na okraji Brna. Místo u obchodního...

Z pískovny vznikne největší brněnský park, připomene těžební krajinu

Areál pískovny v brněnských Černovicích protkaný stezkami bude dvakrát větší než Lužánky. Vznikat má postupně několik...

Je ta socha bronzová, nebo živá? Performeři nadchli návštěvníky Slavkova

Přes třicet živých soch, tedy umělců nabarvených speciální barvou tak, že působí jako socha, nadchlo návštěvníky...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

 • Další z rubriky

Bude ve střetu zájmů jako Babiš, zní kritika Zábranského kandidatury

Majitel hokejové Komety Libor Zábranský už nebude s brněnskými politiky o penězích z města pro svůj klub jen jednat,...

Otec o týrání synů v kuřimské kauze nevěděl, zpronevěřil jim však peníze

Když se provalilo otřesné týrání chlapců v Kuřimi, snažil se je jejich otec získat do své péče. Syny však Radek C....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Masarykově univerzitě letos skončil pedagog kvůli obtěžování studentky

Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity letos v únoru na hodinu skončil docent politologie kvůli údajnému...

Bitva o národní park u soutoku. Vláda couvá, mohutné duby zatím trpí suchem

Premium Unikátním lužním lesům kolem Dyje a Moravy na Břeclavsku hrozí zánik. Třináct tisíc lidí proto v petici žádá okamžitou...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...